Wywrota
Anna Balcerowska

Anna Balcerowska premium

37 Bydgoszcz
128 artykułów 30 komentarzy
Studentka politologii z typowo humanistycznym umysłem, miłośniczka literatury, recenzentka książek. ...
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 »
alfabetycznie chronologicznie

Ćwiczenia stylistyczne

99 wariacji na temat jednego, błahego wydarzenia w podmiejskim autobusie autorstwa najpopularniejszego oulipowca - Queneau.

Autobus podmiejski, godzina szczytu. Wśród pasażerów w oczy rzuca się młody mężczyzna, z nienaturalnie długą szyją i ekstrawaganckim kapeluszem na głowie. Ów młodzieniec co i rusz…

Anna Balcerowska · 25 lutego 2009 · książka ·

Dobre miejsce do umierania

"Dobre miejsce do umierania", to zapis reporterskich wypraw Wojciecha Jagielskiego w czasach, gdy na zgliszczach ZSRR rodziły się nowe państwa, a wraz z nimi odżywały dawne konflikty.

W świadomości przeciętnego Polaka Kaukaz i Zakaukazie funkcjonują jako odległe krainy, które położone gdzieś na końcu świata rządzą się swoimi prawami, niezrozumiałymi dla…

Anna Balcerowska · 16 pazdziernika 2008 · książka ·

Dzianina z mięsa

Wykorzystując niezwykły talent do prowadzenia rozmów Katarzyna Bielas utkała porywającą "Dzianinę z mięsa".

Wywiad to jedna z najtrudniejszych form dziennikarskich. Potrzeba wielu umiejętności, wyczucia i taktu by skłonić rozmówcę do szczerych i głębokich wyznań. Katarzyna Bielas w „Dzianinie z …

Anna Balcerowska · 23 kwietnia 2009 · książka ·

Dzieci Groznego

Piekło czeczeńskich wojen w reportażach Asne Seierstad. Autorka nie ukrywa, że bardziej niż państwowe uroczystości interesują ją losy zwykłych ludzi...

Książek nie powinno oceniać się po okładce, a już tym bardziej po tytule. Sama na ogół staram się tego nie robić. Niektóre pozycje mają jednak tę okładkę tak oryginalną, krzykliwą…

Anna Balcerowska · 2 lipca 2010 · książka ·

Ekaterini

Smak i zapach śródziemnomorskich cytrusów wpleciony w piękną historię o życiu i przemijaniu.

Starania o zachowanie w pamięci dziejów oraz własnej tradycji i kultury podejmują wszyscy ludzie. Każda rodzina przekazuje sobie z pokolenia na pokolenie mniej lub bardziej chwalebne historie…

Anna Balcerowska · 13 grudnia 2008 · książka ·

Gdzie u diabła jest Osama bin Laden?

Morgan Spurlock, naiwnie wierzy w to, że to, co nie udało się władzom uda się jemu samemu. Postanawia wyruszyć w długą i pełną niebezpieczeństw podróż, by spotkać się na popołudniowej herbatce z przywódcą Al – Kaidy.
Anna Balcerowska · 23 pazdziernika 2009 · książka ·

Gentlemani i Gangsterzy na ulicach Sztokholmu

Na fali popularności szwedzkich kryminałów przypłynął nad Wisłę także Klas Östergren, a wraz z nim jego dwa największe dzieła.

Pierwsze wydanie Gentlemanów pojawiło się w Szwecji w 1980 roku, polskie tłumaczenie ukazało się dopiero w 2010. Polski czytelnik długo więc czekał na powieść, którą już trzydzieści…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 2 maja 2012 · książka ·

Gra na wielu bębenkach

Literacka melodia wygrana na wielu bębenkach. „Gra na wielu bębenkach" to zbiór opowiadań autorstwa Olgi Tokarczuk. To dziewiętnaście odrębnych, misternie i perfekcyjnie skonstruowanych światów.
Anna Balcerowska · 23 lutego 2009 · książka ·

HFP, czyli „Historia filozofii politycznej” w przystępnym skrócie

Można powiedzieć, że autor do perfekcji opanował arystotelesowską zasadę złotego środka. Doskonałe wyczucie i zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy historią, filozofią i polityką czynią tę lekturę nie tylko znośną, ale i przyjemną.
Anna Balcerowska · 14 grudnia 2010 · książka ·

Jedz, módl się, kochaj

"Jedz, módl się, kochaj", czyli jak znaleźć szczęście na drugim końcu świata...

"Jedz, módl się i kochaj" to opowieść o tym, jak po ciężkich życiowych doświadczeniach i pasmie samych nieszczęść odnaleźć siebie. Elizabeth Gilbert wybrała podróżowanie. Nie był to …

Anna Balcerowska · 29 czerwca 2008 · książka · 1 komentarz

Kapuściński wielkim reporterem był... – o książce Artura Domosławskiego

(...) autor snuje ogólne refleksje na temat reportażu. Zastanawia się, gdzie jest granica między fiction i non–fiction, w którym momencie kończy się reportaż, a zaczyna powieść.

Kapuściński non fiction to efekt prawie trzyletniej pracy reportera GW, Artura Domosławskiego. Obszerna (blisko sześćset stron) biografia polskiego mistrza reportażu wywołała gorącą…

Anna Balcerowska · 29 marca 2010 · książka · 7 komentarzy

Kato - tata. Nie - pamiętnik

Przerażające wspomnienie dzieciństwa pełnego bólu, strachu, gorzkich łez i poniżenia.

Kilkanaście miesięcy temu media podały wstrząsającą informację o „potworze z Amstetten”, który przez 24 lata gwałcił swoją córkę i psychicznie się nad nią znęcał. Następnie te…

Anna Balcerowska · 12 maja 2009 · książka ·

Kieszonkowy atlas kobiet

Sylwia Chutnik trafnie relacjonuje rzeczywistość, w której roi się od fobii, nietolerancji i stereotypów. Autorka bierze na warsztat przede wszystkim te związane z kulturową rolą płci.

Po Kieszonkowy atlas kobiet Sylwii Chutnik sięgnęłam z potrzeby przeczytania czegoś przyjemnego i niewymagającego zbytniego wysiłku intelektualnego. Spodziewałam się typowo babskiego…

Anna Balcerowska · 15 sierpnia 2011 · książka ·

Kolejka - Władimir Sorokin

Standardowe zjawisko w bardzo niestandardowym ujęciu.

Kolejka to zjawisko powszechnie znane, dotykające znakomitą większość zwykłych zjadaczy chleba. Często rodzi frustracje, zwłaszcza gdy trzeba w niej stać przez dobrych…

Anna Balcerowska · 23 listopada 2008 · książka ·

Krótki podręcznik przekraczania granic

W poszukiwaniu ziemi obiecanej. O trudnym losie nieproszonego emigranta w "Krótkim podręczniku przekraczania granic".

Czasy komunizmu znam jedynie z opowieści i anegdot. Oglądam tę epokę z bezpiecznej, bo historycznej perspektywy. Wielu zdarzeń, które się wówczas działy nie potrafię sobie wyobrazić ani…

Anna Balcerowska · 1 grudnia 2009 · książka · 2 komentarze

Leyla

Feridun Zaimoglu i jego powrót do przeszłości w przebraniu małej dziewczynki

Leyla to tytułowa bohaterka powieści Feriduna Zaimoglu, tureckiego pisarza, eseisty i dziennikarza, który od dawna mieszka w Niemczech. W swojej najnowszej powieści autor powrócił jednak do…

Anna Balcerowska · 14 listopada 2008 · książka ·

LSD... moje trudne dziecko

Książka „LSD.. moje trudne dziecko" jest wędrówką przez życie naukowe badacza, który pragnąc stworzyć skuteczny lek wpadł w moralno-etyczną pułapkę...

Każdy naukowiec, a zwłaszcza chemik marzy o wynalezieniu magicznej receptury, pigułki, która ułatwi ludziom życie, uśmierzy ich ból, a może wręcz zbawi świat. Historia zna wiele…

Anna Balcerowska · 13 grudnia 2008 · lifestyle · 2 komentarze

Ludzkie słabości nadludzi

To, co oferuje ta książka przechodzi najśmielsze oczekiwania. Diane Ducret raczy czytelnika fascynującymi historiami, od których nie sposób się oderwać.

Hitler, Lenin, Stalin, Mussolini, Mao Tse Tung wydawać by się mogło, że o największych dyktatorach XX wieku wiemy już wszystko. Wszak życiorys każdego z nich został wielokrotnie gruntownie…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 1 września 2012 · książka ·

M jak merde!

Sukces Clarke'a opiera się na założeniu, że jego twórczość ma przede wszystkim bawić. Recepta prosta, ale skuteczna tylko wtedy, gdy autor rozumie różnicę między dobrym żartem a jego żałosną imitacją.
Anna Balcerowska · 3 sierpnia 2010 · książka ·

Majówka z morderstwem w tle

Ekscentryczny komisarz Nemhauser powraca.

Długi weekend to kolejna część przygód stołecznego gliniarza Roberta Nemhausera. Powieść wydana przez W.A.B w ramach Mrocznej Serii z mrokiem ma niewiele wspólnego. Długi weekend to bardzo …

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 12 grudnia 2011 · książka · 2 komentarze

Marlena Dietrch i jej dwa światy w reportażu Angeliki Kuźniak.

„Nie istnieje pełne przedstawienie rzeczywistości. Tylko wybór.” - takim mottem Angelika Kuźniak opatrzyła swój najnowszy reportaż. Idąc tym tropem, autorka skonstruowała przejrzysty, kwiecisty, a momentami przerażający obraz ostatnich lat życia Marleny Dietrich.
Anna Balcerowska · 13 grudnia 2009 · książka ·

Małe palce

"Ta książka to wiersz, który chce się wciąż na nowo czytać, bo taki jest mądry i dobry." N. Goerke.

Od kilku lat żyjemy wizją jednej, wspólnej Europy. Obywatele tej wspólnoty częściej jednak kierują swoje kroki na zachód, bo tam jest lepiej, dostatniej, bezpieczniej i piękniej. Wschód,…

Anna Balcerowska · 17 grudnia 2008 · książka ·

Moja jedna jedyna miłość

Kąśliwa satyra o Żydach, seksie i show biznesie na jeden wieczór.

Na przestrzeni dziejów Żydzi byli jednym z najbardziej prześladowanych narodów. Brutalne doświadczenia II wojny światowej spowodowały, że losy tego narodu częściej niż kiedykolwiek…

Anna Balcerowska · 31 grudnia 2008 · książka ·

Mulat w pegeerze

Mulat w pegeerze, czyli jeszcze jedno oblicze peerelu.

Bardzo się ucieszyłam, kiedy zbiór reportaży Mulat w pegeerze trafił w moje ręce. Po pierwsze dlatego, że uwielbiam reportaż jako gatunek, który balansując na granicy literatury i…

Anna Balcerowska · 7 listopada 2011 · książka ·

Na wschodzie bez zmian – „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji”

Reportaże Igora T. Miecika potwierdzają, że Rosji rozumem nie pojmiesz. W Rosję trzeba wierzyć.

14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji (Czarne 2012) to zbiór tekstów Igora T. Miecika o współczesnej Rosji właśnie. Wszystkie reportaże można było przeczytać na łamach tygodnika Polityka w…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 31 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz



strony: « 1 2 3 4 5 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca