Wywrota
Anna Balcerowska

Anna Balcerowska premium

37 Bydgoszcz
128 artykułów 30 komentarzy
Studentka politologii z typowo humanistycznym umysłem, miłośniczka literatury, recenzentka książek. ...
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5
alfabetycznie chronologicznie

Wyspa Ściętych Hiacyntów

Wyspa Ściętych Hiacyntów nie jest lekturą łatwą, ale godną uwagi.

Na początku lat 50. XX wieku świat zachwycił się realizmem magicznym. Nurt ten zapoczątkowany w sztukach plastycznych szybko przeniknął do literatury trwale zmieniając jej oblicze,…

Anna Balcerowska · 1 września 2010 · książka · 1 komentarz

Zagubiony kosmonauta

Pierwsza książka Daniela Kaldera, zapiski antyturysty dokumentujące wyprawę autora do Tatarstanu, Kałmucji, Mari Eł i Udmurcji.

Podróże towarzyszą ludzkiej egzystencji od zarania dziejów. Na osi historii zmieniały się jedynie motywy, dla których ludzie podejmowali trud wędrówki. Współcześnie nadal istnieją…

Anna Balcerowska · 27 pazdziernika 2008 · książka · 1 komentarz

Zakonnica na traktorze, fortepian w oborze - realny socjalizm oczami rumuńskiego pastora

(...) Bohater czyta klasyków doktryny komunistycznej, rozważa, myśli... Gdy jego ojczyzna zmienia się jak w kalejdoskopie, on poszukuje życiowych ścieżek, poznaje nowe miejsca, oswaja się z nieznanymi sytuacjami i gromadzi doświadczenia.
Anna Balcerowska · 2 lutego 2010 · książka ·

Zatruta studnia: rzecz o władzy i wolności

"Bo tyś się dawno już z tej studni napił Bo tyś się dawno już z tej studni napił" J. Kaczmarski, 1980.

Władza i wolność, wolność i władza... to chyba dwa najważniejsze przymioty ludzkiego życia. Zarówno jedna, jak i druga odgrywały i nadal odgrywają główną rolę na scenie dziejów. To…

Anna Balcerowska · 1 lutego 2009 · książka ·

Znani {nie}znani

Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, Jan Paweł II... to nazwiska, które zna chyba każdy Polak.

I nie ma w tym nic dziwnego, wszak to ludzie, którzy zapisali się na kartach historii w sposób szczególny. Każdy, przypadkowo zapytany na ulicy przechodzień potrafiłby powiązać z daną…

Anna Balcerowska · 21 listopada 2008 · książka · 3 komentarze

Zupa z granatów

Celtycki klimat połączony z irańskim temperamentem, otoczony smakiem i aromatem perskich dań.

W ostatnich latach polskie wydawnictwa wprowadziły na rynek mnóstwo książek relacjonujących życie uciekinierów z państw, które ogarnęła islamska rewolucja. Większość z nich to…

Anna Balcerowska · 18 marca 2009 · książka ·

Życie po Bogu

"Kiedy człowiek jest młody, ciągle wydaje mu się, że świat zaraz się skończy. Potem człowiek starzeje się, świat jakoś daje sobie radę i rzeczywiście będzie trwał dalej, czy z nim, czy bez niego, czy bez tego, co widzi w swojej głowie...
Anna Balcerowska · 9 lipca 2008 · książka ·

Życie to surfing

Leszek Gnoiński o wzlotach i upadkach jednego z najpopularniejszych i najbardziej cenionych współczesnych polskich zespołów.

Wiosna 91: Wojtek Powaga poznał Artura Rojka. Powiedzieć, że wkrótce potem powstał zespół Myslovitz byłoby co najmniej dużym uproszczeniem. Zanim panowie z Mysłowic stali się jedną z…

Anna Balcerowska · 12 czerwca 2010 · książka ·

Żydówek nie obsługujemy

Pesymistyczny obraz świata w groteskowych opowiadaniach Mariusza Sieniewicza.

Żydówek nie obsługujemy to zbiór opowiadań autorstwa Mariusza Sieniewicza. Olsztyński pisarz obnaża w nich strach, obłudę, nienawiść i zło, które drzemią w niby uporządkowanej…

Anna Balcerowska · 19 lutego 2010 · książka · 1 komentarz

„Bałkany wyobrażone”

Bałkany wyobrażone nie są książką łatwą. Co prawda autorka prezentuje swoje stanowisko w sposób przejrzysty, posługuje się jednak językiem akademickim. Jego największą zaletą jest inteligentna i bardzo subtelna ironia...
Anna Balcerowska · 30 września 2010 · książka ·

„Dzisiaj narysujemy śmierć”

W zasadzie w tej sprawie żadna z kwestii nie jest wygodna i dlatego może lepiej byłoby o wszystkim zapomnieć. Zapomnieć o mordach i o perwersyjnych gwałtach...

Udało się. Przeczytałam książkę Dzisiaj narysujemy śmierć Wojciecha Tochmana, chociaż po przewertowaniu kilkunastu stron miałam ochotę ją odłożyć, schować gdzieś głęboko.…

Anna Balcerowska · 20 stycznia 2011 · książka · 4 komentarze

„Dziwne teleskopy” Daniela Kaldera

Autorzy recenzji Dziwnych teleskopów jednym głosem twierdzą, że bohaterowie Kaldera są symbolem pogubienia się ludzi w postsowieckiej rzeczywistości. Może coś w tym jest, ale ja nie do końca podzielam taką opinię...
Anna Balcerowska · 23 września 2010 · książka · 2 komentarze

„Gargulec” Andrew Davidsona

„Gargulec” Andrew Davidsona ukazał się w 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B., w tłumaczeniu Magdaleny Moltzan–Małkowskiej. Powieść zebrała bardzo dobre recenzje, a o jej popularności świadczą wysokie słupki sprzedaży. Za mocne nadużycie uważam jednak porównywanie „Gargulca” do „Imienia Róży”.
Anna Balcerowska · 21 lipca 2010 · książka ·

„Gottland” - Mariusz Szczygieł

„Gottland” to nie jest opowieść o radosnych kibicach hokeja, którzy przy kuflu piwa oglądają mecz i wspominają dzielnego wojaka Szwejka.

Kapuściński, Krall i Wańkowicz to nazwiska, które w historii polskiego reportażu zapisały się złotymi zgłoskami. W powiększającej się lidze mistrzów tego gatunku od lat bardzo dobrze…

Anna Balcerowska · 27 lutego 2010 · książka · 3 komentarze

„Gra w klasy” - zabawa dająca wiele satysfakcji i klasyka światowej literatury

„Gra w klasy” Julia Cortazara to jedno z najgłośniejszych dzieł literackich minionego wieku. Wydana po raz pierwszy w latach 60. z miejsca zrobiła ogromną furorę.

Powieść stała się swego rodzaju znakiem czasów, biblią ówczesnej młodzieży, która z zamiłowaniem oddawała się lekturze i poszukiwała w tej bardzo specyficznej twórczości jakiegoś…

Anna Balcerowska · 28 września 2009 · książka · 4 komentarze

„Kraj z Księżyca”

Wszystkie wątki łączy barwna, ale niespieszna narracja, która nieraz zachwyca. (...) Aż żal pomyśleć, że Polacy chyba nie potrafią już tak o swoim kraju pisać, a nawet tak na niego patrzeć.
Anna Balcerowska · 21 sierpnia 2010 · książka · 1 komentarz

„Nie pytaj o Polskę”

Na Kielecczyźnie ludzie są pazerni, okrutni i głupi, mają ciasne horyzonty i płaskie uczucia. Boga noszą na obrazach, nie w sercach, topią kocięta, a poważają tylko kasę. Ale wszyscy Polacy pochodzą zdecydowanie spod Kielc. [fragment opowiadania Marty Łosiak]
Anna Balcerowska · 31 pazdziernika 2010 · książka · 3 komentarze

„O czym marzą wilki” - portret psychologiczny terrorysty

Nafa nie może sobie pozwolić na życie artysty, bo zwyczajnie go na to nie stać. Umiejętności aktorskie przydają mu się jednak w nowej pracy.

Yasmina Khadra, autor książki O czym marzą wilki próbuje rozpracować psychikę terrorysty. Jego bohaterem jest Nafa Walid. Młody Algierczyk marzy o karierze aktorskiej. Ten wrażliwy chłopak…

Anna Balcerowska · 31 pazdziernika 2009 · książka ·

„Pociąg do życia wiecznego” - recenzja zbioru felietonów Jerzego Pilcha

Kolejny zbiór felietonów autorstwa wnikliwego i bystrego obserwatora rzeczywistości - Jerzego Pilcha

Felieton to specyficzna forma twórczości. Nie jest łatwo napisać dobry felieton. Jerzy Pilch należy jednak do tych nielicznych osób, przed którymi sztuka ta nie ma żadnych tajemnic. Pociąg…

Anna Balcerowska · 8 września 2008 · książka · 1 komentarz

„Ruski ekstrem” po niemiecku…

Ekstrem w wydaniu rosyjskim to coś, co można jednocześnie kochać i nienawidzić. To coś, co od lat stygmatyzuje ten kraj i tworzy jego egzotyczny obraz.

W ostatnich latach pojawiła się tendencja, by każdy dziennikarz udający się w egzotyczną (albo nawet nie) podróż spsiał swoje wrażenia i wydał je w formie książkowej. Dzięki tej…

Anna Balcerowska · 15 września 2010 · książka · 1 komentarz

„Słownik uczuć i emocji” Małgorzaty Brzozy i Piotra Rachonia

Kierując się przeświadczeniem, że najlepszą formą konstruktywnej krytyki jest konfrontacja wielu różnych opinii i poglądów dotyczących tego samego tematu Redakcja Wywroty.pl zamieszcza kolejne omówienie „Słownika uczuć…”, linki do poprzednich omówień znajdzie Czytelnik na końcu artykułu.
Anna Balcerowska · 28 lipca 2010 · książka · 2 komentarze

„Urodziłem się pewnego błękitnego dnia” Daniela Tammeta.

Daniel Tammet z człowieka anonimowego, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam, stał się dla mnie kimś bliskim.

Był sobie chłopiec o pięknym umyśle tak najkrócej można streścić książkę Daniela Tammeta. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia to niezwykła opowieść, która ukazuje świat…

Anna Balcerowska · 26 lipca 2010 · książka · 1 komentarz

„Włóczędzy” Yiyun Li

To właśnie przejmująca do szpiku kości samotność jest najdotkliwszą bolączką ludzi zniewolonych przez system, który skutecznie zamienił więzy rodzinne w relacje poddańcze, a z dzieci uczynił domowych niewolników...
Anna Balcerowska · 30 stycznia 2011 · książka · 2 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca