Wywrota
Dominika Ciechanowicz

Dominika Ciechanowicz

42 Zielona Góra
350 artykułów 39 tekstów 2799 komentarzy
Współpraca
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 »
alfabetycznie chronologicznie

Innego powstania nie będzie. „Pamiętnik z powstania” Rafała Krausego

Trzecia i ostatnia recenzja zwieńczająca projekt Niszy Krytycznoliterackiej.

W eseju zatytułowanym Polska poezja uników Igor Stokfiszewski, dziwiąc się nieobecności poezji w publicznych dyskusjach na temat literatury, pisał: Jeśli chcemy, by poezja na powrót stała…

dominika ciechanowicz · 20 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Jak uczyć się języków obcych będąc introwertykiem?

Jeśli jesteś introwertykiem, prawdopodobnie nieraz zdarzyło ci się patrzeć z zazdrością na ekstrawertycznych znajomych i myśleć: ci to mają w życiu łatwiej, szczęściarze! I być może…

Dominika Ciechanowicz · 22 pazdziernika 2020 · lifestyle ·

Kaktus, Ruczaj i migawki z boiska

Dobrze, że Długi dystans – arkusz z 2009, dzięki któremu Krzysztof Szeremeta dał się poznać czytelniczej publiczności – rozwinął się w tak udany debiut.

Postanowiłam nie zaczynać tej recenzji od nietaktownego wytykania autorowi młodego wieku. Głównie dlatego, że wszystko, co na temat Krzysztofa Szeremety udało mi się wygrzebać w zakamarkach …

dominika ciechanowicz · 22 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Kilka wysoce subiektywnych spostrzeżeń na temat „Imperiów i prowincji” Jerzego Łukosza.

Historia literatury widziana oczami Jerzego Łukosza zdaje się być historią ludzi stojących z boku. Historią jednostek wydanych na okrucieństwo tłumu i przez tłum tłamszonych. Historią jednostek próbujących desperacko walczyć o siebie w świecie, który robi wszystko, by pozbawić ich indywidualności...
dominika ciechanowicz · 23 listopada 2010 · książka · 2 komentarze

Kobieto, ulecz swój ból! Recenzja „7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki"

Zdarzyło wam się kiedyś wziąć do ręki książkę na temat miesiączki i dostać w gratisie błyskotliwą analizę kultury, społeczeństwa i zbiorowej mentalności Polaków? Jeśli nie, to…

Dominika Ciechanowicz · 26 lipca 2020 · lifestyle ·

Koczownicy i świat na krawędzi. Recenzja nominowanej do Bookera 2020 powieści Diane Cook „The New Wilderness”

Oto kolejna recenzja powieści ze ścisłego finału tegorocznego Bookera. Wywrota.pl jest prawdopodobnie jedynym źródłem polskojęzycznym, w którym czytelnik zainteresowany literaturą anglojęzyczną i tą prestiżową nagrodą literacką, znajdzie solidne omówienia wszystkich nominowanych pozycji. Ogłoszenie zwycięzcy The Booker Prize 2020 nastąpi 19 listopada.
Dominika Ciechanowicz · 2 listopada 2020 · literatura ·

Kradzież, zagadka i słowiańskie stwory, czyli „Chąśba” Katarzyny Puzyńskiej

Chąśba to pierwsza książka z gatunku słowiańskie fantasy autorki znanej dotychczas głównie z serii poczytnych kryminałów osadzonych w fikcyjnym Lipowie. Tym razem Katarzyna Puzyńska…

Dominika Ciechanowicz · 6 stycznia 2022 · literatura ·

Książka nie tylko o przyjaźni - o drugiej powieści Macieja Marcisza

Książka o przyjaźni Macieja Marcisza jest przede wszystkim tym, co jakże dosłownie obiecuje tytuł czyli książką o przyjaźni, o jej rodzeniu się, rozkwicie i w końcu powolnym umieraniu.…

Dominika Ciechanowicz · 19 grudnia 2021 · literatura ·

Magdalena Gałkowska: poetka, która lubi rzeczywistość

W trakcie lektury „Fabryki Tanich Butów", towarzyszyło mi wrażenie obcowania ze zbiorem notatek bardzo osobistych, intymnych wręcz.

Nieczęsto trafiam na poezję, która zdaje się dobrze czuć w rzeczywistości. Poeci miewają tę dziwną przypadłość, że lubią abstrakcję bardziej niż konkret albo budują sobie przy…

dominika ciechanowicz · 14 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Mam nadzieję Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, czyli poradnik dla tych, którzy nie ogarniają

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, znana w sieci jako Zwierz Popkulturalny, napisała książkę dla zagubionych, niepewnych, wystraszonych, rozdartych i skołowanych. Mam nadzieję to poradnik życiowy …

Dominika Ciechanowicz · 21 lutego 2022 · literatura ·

Matka, tożsamość i pamięć. Recenzja nominowanej do Bookera powieści Avni Doshi „Burnt Sugar”

Burnt Sugar to debiutancka powieść Avni Doshi, pisarki urodzonej w New Jersey (rocznik 1982) w rodzinie hinduskich imigrantów i mieszkającej obecnie w Dubaju. Książka pierwotnie ukazała się…

Dominika Ciechanowicz · 18 pazdziernika 2020 · literatura ·

Małgorzata Musierowicz uzupełnia Jeżycjadę i co z tego wynika

Pytania bez odpowiedzi Kto śledzi Jeżycjadę od lat, a nawet dekad, ten (choć w większości przypadków raczej ta niż ten) wie, że są pytania, na które nie ma odpowiedzi. Dlaczego Gizela nie …

Dominika Ciechanowicz · 5 lipca 2020 · literatura · 1 komentarz

Mistrza o tłumaczeniach rozważania

albo o tym, jak niesprawiedliwie los talenty rozdzielił

Jest wśród polskich literatów jegomość szczególnie utalentowany. Bo nie dość, że pisuje zacne wiersze i uczone eseje, to jeszcze tłumaczy i to jak tłumaczy! Jak szalony! Słynie, między…

dominika ciechanowicz · 18 września 2011 · książka · 17 komentarzy

Mnich, który nie chce być poetą, albo kilka słów o tomiku „Dyspensa” Piotra Lamprechta

Sam tytuł (...) każe domyślać się, iż nie będzie tu prostych odpowiedzi, a raczej próba podejścia do egzystencjalnych zagadek od innej – ludzkiej, a nie boskiej – strony...

Piotr Lamprecht twierdzi, że nie chce być poetą. Nieszczególnie mnie to dziwi: tej profesji nikt przy zdrowych zmysłach nie wybrałby dobrowolnie, a Piotr zdaje się być człowiekiem, który…

dominika ciechanowicz · 16 grudnia 2010 · literatura · 2 komentarze

Mugolska opowieść z morałem w tle

Narkotyki twarde oraz miękkie, seks, przemoc, cięcie żył i korupcja. Słowem – wszystko to, na co profesor McGonagall nigdy by w Hogwarcie nie pozwoliła.

J.K.Rowling znakomitą pisarką jest, to bez dwóch zdań. Wiem, że w dobrym tonie jest gardzić bestsellerami Brytyjki oraz kpić sobie jawnie z Potteromanii, ale nigdy się na to nie zdobędę,…

dominika ciechanowicz · 23 stycznia 2013 · książka · 12 komentarzy

Nałóg, Glasgow i bezradna miłość – recenzja powieści D. Stuarta „Shuggie Bain” nominowanej do Bookera 2020

Dziś prezentujemy recenzję pierwszej z sześciu nominowanych do Nagrody Bookera 2020 powieści, „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta.

Chłopak sam w Glasgow Jest rok 1992 i szesnastoletni Shuggie mieszka samotnie w wynajętym pokoju w podrzędnej dzielnicy Glasgow. Zarabia na życie pracując w supermarkecie, próbuje nie…

Dominika Ciechanowicz · 27 września 2020 · literatura · 1 komentarz

Niech to będzie ich gwóźdź do trumny

Jestem wściekła. To jest wściekłość, która wywraca mi wnętrzności i doprowadza do mdłości, to jest wściekłość, która rozsadza mi serce i mózg. Oglądam wiadomości i płaczę.…

Dominika Ciechanowicz · 23 pazdziernika 2020 · felieton · 8 komentarzy

Niezaleczone rany Ameryki - recenzja nagrodzonej Pulitzerem powieści C. Whiteheada "Miedziaki"

Colson Whitehead to czwarty w historii literatury amerykańskiej pisarz, który został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie fikcji wcześniej podobnego zaszczytu doznali jedynie…

Dominika Ciechanowicz · 11 maja 2020 · literatura ·

O książce, która nie jest książką i nie wiadomo, kto ją napisał

Ktokolwiek stoi za „To nie jest książką”, dysponuje niewątpliwą erudycją, lekkim piórem oraz sporą pomysłowością.

Ktokolwiek stoi za To nie jest książką, dysponuje niewątpliwą erudycją, lekkim piórem oraz sporą pomysłowością. Osobnik ów napisał bowiem powieść pełną błyskotliwych aluzji…

dominika ciechanowicz · 22 kwietnia 2011 · książka ·

O mieście, które wciąga jak labirynt, tajemniczym wędrowcu i pięknej Sophii

Ów opasły i apetycznie wyglądający tom opowiada historię dziewiętnastowiecznego podróżnika imieniem Hans, który trafia do tajemniczego miasta...

Że Ameryka Łacińska zacnych pisarzy produkować potrafi przekonywać nikogo nie trzeba: wystarczy wymienić takie nazwiska, jak Julio Cortázar, Mario Vargas Llosa czy Jorge Luis Borges.…

dominika ciechanowicz · 31 grudnia 2011 · literatura ·

O podróżowaniu z HelpX, rąbaniu drewna i psie wielkości cielęcia

Historia pewnej miłości Podróżowanie to miłość na całe życie. Przyznaję, że nie zawsze układa się między nami tak pięknie, jak byśmy tego chcieli. Bywa, że nasz związek przysycha i …

Dominika Ciechanowicz · 21 lipca 2020 · lifestyle ·

O uciszaniu dziewcząt i sile oporu. „Chodźcie z nami!” Carol Gilligan

Znamy te wszystkie śmieszne normy, te wszystkie próby wepchnięcia nas w schemat, te wszystkie stare ciotki, własną piersią broniące społecznego status quo i oczekujące, że kiedyś przyjdziemy z posiłkami.
dominika ciechanowicz · 26 sierpnia 2013 · książka ·

O Wiśle, lutrach i piłce nożnej. „Dziennik” Jerzego Pilcha

W trakcie lektury trudno oprzeć się wrażeniu, że Jerzy Pilch jest jednym z pisarzy dla takiej właśnie formy stworzonych. Kto zna i ceni jego felietony, dostrzeże masę podobieństw tak w stylu, jak i w tematyce: będzie więc o Wiśle, o lutrach i o piłce nożnej. I o lekturach, oczywiście, o całych dziesiątkach lektur.
dominika ciechanowicz · 12 września 2013 · książka ·

O złych narkotykach i dobrych politykach. „Dzieci wojny narkotykowej"

Uświadamianie zamiast prohibicji, leczenie zamiast przepełnionych więzień, programy rządowe zamiast nalotów. Przyznajcie sami, że to wcale nie brzmi źle.

Narkotyki, jak powszechnie wiadomo, są okropnie złe. Ogłupiają, uzależniają i prowadzą do różnych strasznych chorób, najczęściej kończących się śmiercią. Źli dilerzy wciskają je…

dominika ciechanowicz · 21 pazdziernika 2013 · książka · 5 komentarzy

Obnażyć się – recenzja książki "Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc" Voki Ilnickiej

Pod wieloma względami ta książka była dla mnie jak otwieracz do oczu: nagle zobaczyłam rzeczy, które tkwiły we mnie zadrą przez ćwierć wieku i których nigdy wcześniej nie nazwałam i nie przepracowałam. Dziękuję, Voca!
Dominika Ciechanowicz · 26 maja 2020 · literatura ·



strony: « 1 2 3 4 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca