Felietony

List otwarty do Gazety Wyborczej

Redakcja Wywroty pozwoliła sobie na odrobinę polemiki z największym dziennikiem w Polsce. Wysłaliśmy Panom z Wyborczej list i mamy nadzieję, że ukaże się drukiem w ich gazecie.
Gazeta Wyborcza
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

Szanowni Państwo,

W uzupełnieniu artykułu Pana Jarosława Lipszyca, w którym opisywał środowisko „sieciowej kultury" („Raczej Poświatowska", Gazeta Wyborcza 6-7 lipca 2002), chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów pominiętych w tym ciekawym tekście. Pomimo rzetelnego przygotowania tego tematu, Autor nie ustrzegł się błędów pisząc o naszym serwisie, Wywrocie (www.wywrota.pl).

Odnieśliśmy wrażenie, ze Pan Lipszyc pisze o Wywrocie jako o stronie, na której co prawda bywał, ale rok, półtora roku temu.

Redaktor Lipszyc uznał, że bardzo rzadko odrzucamy teksty napływające do redakcji. To nieprawda. Rzeczywiście, publikujemy sporo literatury (połowa przychodzących do nas tekstów ukazuje się na Wywrocie) - tak, aby to przede wszystkim Czytelnik miał możliwość oceny i rozsądzenia, co jest jego zdaniem wartościowe. Robimy to także po to, aby większość autorów mogła gdzieś zadebiutować i spotkać się z krytyką bądź wypłynąć na szersze wody.

Kolejna nieścisłość to informacja, że Wywrotę tworzą licealiści. Wywrotę założyli licealiści, lecz cztery lata temu. Czas mija, licealiści przez ten czas stali się bądź stają się studentami, a z Wywrotą współpracują m.in. „papież polskiej krytyki młodoliterackiej" Karol Maliszewski czy najlepszy w Polsce krytyk el-muzyki Grzegorz C. Skwarliński. Ci znakomici autorzy czasy studenckie maja już dawno za sobą.

Autor teksu napisał, ze aczkolwiek serwis jest estetyczny, strony wolno się ładują. Nie słyszeliśmy, by ktokolwiek miał z tym problemy, ale w lipcu jeszcze bardziej poszerzymy łącza.

Niestety, przemilczane zostały takie fakty, jak ten, że jesteśmy jedynym serwisem kulturalnym, który ma swój własny kanał ircowy (#wywrota), że mamy swoje własne radio, przemilczane zostało to, że lokalnie kooperujemy ze stacjami studenckimi, w których czytamy naszą literaturę.

Nie napisano o tym, ze Wywrota współpracuje z pismami papierowymi: toruńskim Undergruntem i wrocławską Ritą Baum. Nie napisano w końcu, że poszczególne części serwisu są bardzo często update'owane (nawet kilka - kilkanaście razy na dobę).

Pan Jarosław Lipszyc napisał także, iż „demolowanie literackiego świata" pozostaje na razie w sferze naszych pobożnych życzeń. Pragniemy podkreślić owo „na razie". Jak mawia Poeta: To jeszcze się okaże. Do zobaczenia w literackiej sieci.

artykuł na stronach Gazety: Literatura w sieci - Jarosław Lipszyc

Redakcja serwisu wywrota.pl,

Arek Janicki, redaktor prowadzący, webdesigner

Maciek Saturnin Duszyński, redaktor działu Artykuły

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
netah 12 lipca 2002, 11:12
a głosy na tak= 100%, zawsze warto polemizować, prostować, wyjaśniać (edukować), mam nadzieję was wkrótce tam przeczytać
netah 12 lipca 2002, 11:51
a=4
kat20 14 lipca 2002, 01:57
kanal ircowy ma zdaje sie rowniez poema
tomazino 27 pazdziernika 2002, 15:50
moim zdaniem nioc nie da polemizowanie z komercyjnymi gazetami gdyz i tak nie wygracie bo nie jestescie z kregu. a obcych nawet lepszych od nich nie dopuszcza ... to jest nasza demokracja ktora tak kocham ..
przysłano: 25 marca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca