Felietony

Czas robi swoje. A Ty?

Wielu ludzi na tym świecie żyje według zasady: 'co masz zrobić dziś, zrób pojutrze – będziesz miał dwa dni wolnego. W moim mniemaniu nie ma nic bardziej błędnego. Życie zostało nam dane po to byśmy z niego korzystali, a nie byśmy w nieskończoność odpoczywali odkładając wszystko na później. Czas leci i musimy się z tym liczyć.

Mija sekunda. Po 60 takich chwilach nie mamy już minuty. Minie sobie 60 takich momentów i mamy za sobą całą godzinę. 24 takie chwile i ucieka nam kolejna doba. 7 razy obudzimy się rano i znika kolejny tydzień. Po średnio 3,5 tygodniach mamy już kolejny miesiąc. 12 razy przywitamy nowy miesiąc i ucieka nam cały rok. A ile lat będziemy żyli nie wiemy i to jest nasz problem. Więc: 'żyj tak, jakby każdy dzień miały być tym ostatnim'.

Nie odkładaj na jutro tego co masz zaplanowane. To co masz zrobić dziś – zrób dziś. I jeśli w jakimś momencie przyjdzie ci do głowy jakiś pomysł także nie czekaj z jego realizacją. Jutro może być za późno... Jutra może nie być... Nie przejmuj się szczegółami. Czym jest jedno niepowodzenie w obliczu wszechświata? Działaj pod wpływem impulsu. Słuchaj głosu serca, ale nie zapominaj, że istnieje także rozsądek.

Jeśli kogoś kochasz nie odwlekaj z tym, by mu to wyznać. Jutro oboje możecie rozejść się w dwie różne strony, ale uczucie niedosytu zostanie. Każdy pomysł wart jest realizacji. Rób to na co masz ochotę, a na pewno będzie Ci lepiej. Będzie Ci lżej. Nie znaczy to oczywiście, że teraz masz wszystko rzucić – rodzinę, przyjaciół, szkołę i wyruszyć w samotną, pieszą wędrówkę dookoła świata. Nie, pamiętaj o rozsądku.

Czas leci nieubłaganie. Nim się obejrzysz tyrać będziemy dla którejś z globalnych korporacji spędzając pół doby przy komputerze. Ewentualnie wychowywać dzieci, gotować obiady małżonkowi. Stanie się to szybciej niż tego oczekujesz. A to co zrobimy w danej chwili zależy tylko od nas. Pamiętajcie, że małe czyny nie będą prawdopodobnie miały wpływu na waszą przyszłość. To czy pójdziesz w lewo czy w prawo, nie zaważy nad tym, na jakie studia się dostaniesz. Pomyśl o tym czasami i wybierz to, co jest dla Ciebie lepsze, co bardziej Ci odpowiada, sprawia więcej radości. Korzystajcie z oferty świata póki możecie wybierać z wszystkiego. Później będziecie ograniczeni.

Czas bowiem robi swoje. Postarza ludzi. Pamiętaj, że z każdą chwilą jesteś o tą właśnie chwilę starszy i za 20 lat będziesz miał o 20 lat więcej. To co zrobisz w tym momencie nie będzie miało wpływu na Twoje życie wtedy, więc jeśli cokolwiek może sprawić Ci teraz radość – zrób to. Czas leczy rany. Pozwala zapomnieć, sprawia że coś staje się odległe. A ty? Nie narzekaj, że nigdy nie masz czasu. Masz go cały czas. On nigdzie nie ucieka. I nigdy nie ucieknie. Czas będzie zawsze, nawet gdy ciebie już tu nie będzie. "Znane są tysiące sposobów na zabijanie czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić." Do tej chwili już nigdy nie wrócisz, więc staraj się jej nie zmarnować, nie pozwól na to! "Korzystaj z czasu póki czas." Nie siedź bezczynnie z założonymi rękoma. Rusz kuperkiem i wytęż umysł. Świata może nie zbawisz, ale może świat zbawi Ciebie?

Pamiętaj, że nikt nie będzie na ciebie czekał. A to, czy ruszysz jutro czy pojutrze (a może już się ruszyłeś) zależy tylko od ciebie. Żyjemy w wolnym kraju. Tylko czas nie ma prawa się zatrzymać. Ale ty masz prawo z niego korzystać! Nie zapominaj o tym. Jeśli się bardzo postarasz może się nawet okazać, że życie jednak ma sens...

zapominajka

zapominajka

34 poznan
2 artykuły 4 teksty 54 komentarze


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
marleyka 31 marca 2003, 10:26
pachnie jak Tantra (czy jakos tak) tylko nie w punktach ale rozbudowane... przykro.
jasio 12 czerwca 2004, 13:01
Wielkie dzięki Ci za ten tekst... dzięki niemu zrozumiałem poco, jak i dlaczego warto żyć... to co miałem zrobić kiedyś w przyszłości zrobiłem (prawie) od razu ale chyba było już za późno bo wcześniej za długo zwlekałem... poniosłem porażkę ale I TAK WARTO ŻYĆ... dzięki
przysłano: 18 listopada 2002


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca