Film

Vivarto: plan marcowych premier

18.03 - Między nami reż. Rajko Grlic, Chorwacja, Serbia, Słowenia 2010, 89 min.

25.03 - Pokój w duszy reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

 

Z cyklu KLASYKA KINA NA DUŻYM EKRANIE :

11.03 - Ostatnie tango w Paryżu reż. Bernardo Bertolucci, Francja, Włochy 1972, 150 min.

25.03 - Grek Zorba reż. Mihalis Kakogiannis, Grecja, USA, Wielka Brytania 1964, 142 min.

 

 

18.03 Między nami reż. Rajko Grlic, Chorwacja, Serbia, Słowenia 2010, 89 min.


W roli głównej Miki Manojlović serbski aktor współpracujący wielokrotnie z Emirem Kustoricą m.in. przy takich filmach jak: Underground, Czarny kot, biały kot, Obiecaj mi. Występował również m.in w filmie Irina Palm, w którym towarzyszył Marianne Faithfull.
Rajko Grlic za film Między nami zdobył Nagrodę dla Najlepszego Reżysera oraz otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Europa Cinemas na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2010 roku.

Między nami to historia dziejąca się we współczesnym Zagrzebiu, gdzie pod podszewką mieszczańskiej nudy pulsuje oszalały erotyzm. Dwaj bracia, ich żony, kochanki oraz ich dzieci, które nie znają swoich ojców. Podwójne życie i prowadzone równolegle związki składają się na słodko-gorzką opowieść o nieustannym poszukiwaniu miłości i szczęścia, o pasji, która nigdy nie znika i o tym, co dzieje się, gdy śpimy w nieswoim łóżku.

 

 

 

 

25.03 Pokój w duszy reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

 

W jednej z głównych ról Robert Więckiewicz! Muzykę do filmu napisał MICHAŁ LORENC.

 

Film otrzymał 5 nagród na Słowackim Festiwalu Filmowym Słońce w sieci m.in. w kategorii: Najlepszy Film i Najlepsze zdjęcia.

 

Tono wychodzi z więzienia, gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu. Wraca do rodzinnej miejscowości i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwie go poznaje, jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego, ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Tono nie chce dłużej kraść, ma dość takiego życia. Tymczasem jego przyjaciel, wpływowy lokalny biznesmen, nie chce go znać.

 

Koledzy z dzieciństwa Mark, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy starają sie pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce, i muszą stawić czoło rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany.

 

Ta poruszająca historia, umieszczona w górskim krajobrazie, pokazuje problemy typowe dla środkowej Słowacji: patriarchalna rodzina, kłusownictwo, dyskryminacja rasowa i kradzież złomu. Twórcy portretują tradycyjnie silne więzi rodzinne, wiarę, przyjaźń i miłość, razem tworzące klasyczny dramat.

 

 

 

 

Z cyklu KLASYKA KINA NA DUŻYM EKRANIE :

 

11.03 - Ostatnie tango w Paryżu reż. Bernardo Bertolucci, Francja, Włochy 1972, 150 min.

 

On (Marlon Brando) jest 45-letnim Amerykaninem mieszkającym w Paryżu, który stara się otrząsnąć po stracie żony. Ona (Maria Schneider) to śliczna 20-letnia Paryżanka zaręczona z młodym filmowcem. Przypadkowe spotkanie tych dwojga staje się początkiem prawdziwego związku: czysty seks... i nic więcej. Reguły są proste: żadnych imion, żadnych osobistych zwierzeń, żadnych obietnic na przyszłość i żadnych odniesień do tego, co dzieje się na zewnątrz. Kiedy kochankowie są razem, ich światem mają być oni sami i prawie puste mieszkanie...

 

 

25.03 - Grek Zorba reż. Mihalis Kakogiannis, Grecja/USA/Wielka Brytania 1964, 142 min.

 

Basil, młody pisarz angielski, w drodze na Kretę, gdzie zamierza uruchomić odziedziczoną po ojcu kopalnię, spotyka Alexisa Zorbę, niezwykle towarzyskiego chłopa greckiego, który oferuje mu swą pomoc. Po przybyciu na miejsce bohaterowie włączają się w rytm życia mieszkańców wioski, równocześnie próbując zrealizować swoje plany.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 września 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca