Film

Rok diabła w Alchemii

W najbliższy czwartek, w ramach cyklu Tematy Tabu, pokażemy obsypany nagrodami film Rok diabła w reżyserii jednego z najbardziej popularnych czeskich twórców filmowych Petra Zelenki (Guzikowcy). Jeśli interesuje Państwa mocne, kontrowersyjne kino, które nie pozostawi was obojętnymi, zapraszamy 24 lutego do kina Alchemia na warszawska starówkę. Jedyna taka okazja, by zobaczyć ten wyjątkowy film oraz uczestniczyć w dyskusji z zaproszonymi gośćmi.

 

Rok diabła został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach.

Jak co tydzień, po filmie zapraszamy na spotkanie z gośćmi. Tym razem porozmawiamy z przedstawicielami MONARU, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz misji ośrodka, ludzkiej naturze i zmaganiach dnia codziennego. Spotkanie z udziałem publiczności, całkowicie gratis.

 

 

24.02 KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4) godz.18:30, bilety 12 PLN

 

 

 

 

 

 

24.02.2011 (czw): Rok diabła – reż. Petr Zelenka, Czechy 2002, 88 min.

 

 Spotkanie z pewnymi ludźmi może odmienić nasze życie. Tak jak spotkanie z cudem, aniołem lub alkoholem. "Rok diabła" to film o takich właśnie spotkaniach.    Jan Holman, wyleczony alkoholik, przyjeżdża do Czech aby nakręcić film dokumentalny o szpitalu odwykowym. Tam spotyka się z Jaromírem Nohavicą i jego aniołem stróżem - Karlem Plíhalem, który "na próbę" inscenizuje swój własny pogrzeb. Konduktowi żałobnemu towarzyszy muzyka grupy "Czechomor"; ich energia zauroczy Plíhala na tyle, że zaproponuje im wspólne występy. To początek niezwykłej opowieści, w której rzeczywistość przeplata się z cudami, magią i niezwykłością.  

  Rok diabła to film, który można określić jako fabularyzowany dokument, jednak wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń, widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: Jaromir Nohavica, Karel Plihal, zespól folkowy "Czechomor", angielski muzyk rockowy Jaz Coleman, oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany w filmie przez czeskiego filmowca Jana Prenta).    

Poruszanych tematów również jest wiele: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, dalej - wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości. Niewątpliwie jednak najważniejsza pozostaje muzyka - doskonałe tło dla metafizycznych dociekań i wędrówek bohaterów. Zelenka umiejętnie łamie reguły filmowej narracji wykorzystując szeroki repertuar środków - film jest pełen ironii, metafor, przenikających się epizodów i wszystkiego tego, co uniemożliwia jego jednoznaczną interpretację, a zbliża do doskonałej mistyfikacji.

 

 

Nagrody:

 

Czeskie Lwy 2003 – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepsze Zdjęcia I 4 inne        nagrody.

MFF w Karlowych Warach 2003 – Najlepszy Reżyser

 

 

 24 lutego 2011, 18:30

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 września 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca