Film

Amador na ekranie

Już 20 stycznia w kinach zagości „Amador”, którego wyreżyserował znany z „Księżniczek” i „Poniedziałków w słońcu” Fernando Leon de Aranoa.

„Amador” to film o losie imigrantki, pracującej w Hiszpanii. Marcela mieszka na obrzeżach Madrytu ze swoim chłopakiem Nelsonem, który zarabia na ich życie sprzedając kwiaty. Sfrustrowana niewygórowanymi ambicjami Nelsona, postanawia go zostawić. Wtedy odkrywa, że jest w ciąży. Informacje o niej zachowuje dla siebie. Jest zmuszona do podjęcia pracy, aby wesprzeć domowy budżet a decyzję o odejściu od Nelsona odkłada na później. Rozpoczyna pracę jako opiekunka starego i przykutego do łóżka Amadora, podczas gdy jego rodzina wyjeżdża na wakacje. Na początku ich relacja jest szorstka i sucha, ale zacieśnia się, kiedy poznają swoje głęboko skrywane tajemnice. To podświadome porozumienie dwóch osób dotkniętych zupełnie innym rodzajem samotności staje się coraz silniejsze.

 

NAGRODY / FESTIWALE m.in.:

2011 60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

2011 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kartagenie


Pozornie wszystko jest tu sprowadzone do znanego schematu: biedna, ciężarna imigrantka dostaje szansę od losu – ma zaopiekować się niedomagającym starcem, tytułowym Amadorem. Niby od razu wiadomo, co się stanie: bohaterowie zbliżą się do siebie, wymienią doświadczeniem et cetera. Rzeczywiście, początkowo wszystko przebiega zgodnie z tym założeniem, ale reżyser sprytnie myli tropy, aż do zupełnie nieoczekiwanego finału, kiedy to jeden z sekretów wychodzi na jaw, wywołując zaskakujące konsekwencje.
Artur Zaborski, miesięcznik Film

„Amador” jest głównie o życiu, jak czasem nawet śmierć nie jest w stanie go powstrzymać. Każda decyzja jest podejmowana w imię życia. Ten film to historia prawdziwych protagonistów: tego, co jest motorem napędowym, początkiem, końcem, potrzebą.
Fernando Leon de Aranoa

 

AMADOR

Hiszpania 2010

Scenariusz i reżyseria: Fernando León de Aranoa

Występują m.in.: Magaly Solier, Celso Bugallo, Pietro Sibille

Dystrybucja: Vivarto


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca