Film

Sputnik nad Polską – festiwal filmów rosyjskich

9 marca w Kinie Pod Baranami rusza krakowska edycja 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W programie znalazły się zarówno dzieła mistrzów rosyjskiego kina, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów.

Wydarzeniem Festiwalu będzie pokaz pierwszego w dziejach kina pełnometrażowego filmu science-fiction Aelita w reżyserii Jakowa Protazanowa z muzyką na żywo, wykonywaną przez kompozytora Marcina Pukaluka (na zakończenie przeglądu, w czwartek, 15 marca). Pukaluk tworzy niekonwencjonalne aranżacje muzyczne arcydzieł niemej kinematografii z myślą o współczesnym odbiorcy i jego wrażliwości. Muzycznego odczytania Aelity – opartego na powieści Aleksego Tołstoja niemego widowiska, którego akcja rozgrywa się częściowo w sowieckiej Rosji, a częściowo na Marsie – dokonuje za pomocą zróżnicowanego instrumentarium, w skład którego wchodzi zarówno klasyczny akordeon, jak i nowoczesny syntezator.

 

Krakowskiej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie promocja antologii opowiadań o Moskwie – Moskwa Noir. Znane petersburskie agentki literackie Julia Goumen i Natalia Smirnova zebrały w niej opowiadania najważniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich, którzy w zaskakujący i głęboko zapadający w pamięć sposób portretują stolicę Rosji. Wśród widzów Festiwalu rozlosowanych zostanie kilka egzemplarzy książki. Pozostali będą mogli nabyć ją po promocyjnej cenie.

 

Z okazji Festiwalu Kino Pod Baranami przygotowało również specjalny pokaz w ramach swojego stałego cyklu dla najmłodszych widzów. W niedzielę, 11 marca, podczas seansu Baranki Dzieciom w Rosji, maluchy zobaczą rosyjski film animowany oraz wezmą udział w zabawach i warsztatach.

 

Dopełnieniem krakowskich spotkań z rosyjską kulturą będzie koncert polsko-rosyjskiego zespołu Samokhin Band (1 kwietnia), który w swojej energetycznej twórczości łączy jazz, funky, ska, rock’n’roll, wschodni folk z mocnym, rockowym brzmieniem.

 

 

PROGRAM:

 

piątek, 9 marca 2012


21.00 MOSKWO KOCHAM CIĘ
reż. varia, 2010, 100’

18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie. Każda pięciominutowa etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto – Moskwa. Reżyserzy, którzy brali udział w stworzeniu tego niezwykłego projektu, napełnili film osobistym podejściem, artystyczną swobodą i szerokim wachlarzem styli. Każdy z nich na swój sposób opowiada swoją historię miłości… do Moskwy.

sobota, 10 marca 2012


19.00 STWORZYŁ NAS JAZZ
reż. Karen Szachnazarow, 1983, 89’

1984 – Nagroda Specjalna jurorów w Grenoble (Francja)
1984 – Srebrny medal Międzynarodowego Festiwalu w Łodzi (Polska)
1984 – Dyplom MFF w Londynie
1984 – Dyplom MFF w Chicago
1984 – Dyplom MFF w Belgradzie
1984 – Dyplom MFF w Hongkongu

Lata 20-te w ZSRR, czasy nowej polityki ekonomicznej. Studenta odeskiego technikum muzycznego, Kostię Iwanowa, zainteresował nowy trend w muzyce – jazz. To właśnie przez tę pasję komsomolca wyrzucają z technikum i stawiają przed wyborem – nauka lub ulubiona muzyka. Kostia wybiera jazz i pragnie stworzyć swój własny jazz-band. W odpowiedzi na ogłoszenie zgłasza się dwóch kolegów-muzyków – Stiopa i Żora. Pierwszy gra na bandżo, drugi na perkusji. Kostia zainteresuje ich jazzową pasją i tak oto nowy jazz-band rozpocznie swoje próby…

 

21.00 MOSKWA NIE WIERZY ŁZOM
reż. Władimir Mieńszow, 1979, 139’

1980 – Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
1980 – Nominacja do Nagrody Berlińskiego Festiwalu Filmowego „Złoty Niedźwiedź”
1981 – Nagroda Państwowa ZSRR

Akcja filmu rozpoczyna się w 1958 r., a kończy w drugiej połowie lat 70-tych. Film pokazuje przemianę trzech jego bohaterek, młodych dziewczyn, mieszkanek hotelu robotniczego, które stają się dojrzałymi kobietami ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Reżyser z serdeczną życzliwością, ale i nutką rozbawienia, ukazuje ich losy, codzienne radości i smutki, nadzieje i rozczarowania.

 

 

niedziela, 11 marca 2012

 

10.00 BARANKI DZIECIOM – W ROSJI
rosyjskie wydanie cyklicznych niedzielnych spotkań filmowych dla dzieci

 

19.00 OBOJĘTNOŚĆ
reż. Oleg Fliangolc, 2011, 82’

2011 – Nagroda główna na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi

Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka – Piotra (Fiodor Bondarczuk), zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. W filmie ukazane są spotkania głównego bohatera z przyjaciółmi i znajomymi: dobrymi, złymi, podejrzanymi i niebezpiecznymi. Spotkania odbywają się w różnych miejscach Moskwy: w celi, w kawiarni, w prywatnych mieszkaniach albo na ulicach miasta w atmosferze Moskwy lat 60-tych.

 

21.00 SYBERIA. MON AMOUR
reż. Sława Ross, 2011, 102’

Środek syberyjskiej tajgi. Wokół tylko gęsty las i dzikie zwierzęta, od których nawet ludzie się tu niewiele różnią; gotowi w każdej chwili do ataku, pazerni na namiastkę uczuć. Historię 6-letniego Lioszki kontrastuje los żołnierzy, których dowódca jest idealnym przedstawicielem okrucieństwa i brutalności systemu. Leciwy dziadek jest dla chłopca jedynym oparciem i rodziną. Matka dawno zmarła, a ojciec wyjechał i mimo słabnącej nadziei na jego szczęśliwy powrót do domu, Lioszka tęsknie go wyczekuje. Jedynym gościem w chatce pośrodku złowrogiej tajgi bywa wuj Jurij, przynosząc wieści z „reszty świata”.

 

 

poniedziałek, 12 marca 2012


21.00 SZCZĘŚLIWI LUDZIE
reż. Dmitrij Wasiukow, 2008, 95’ (film dokumentalny)

W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser Dmitrij Wasiukow, za pomocą kadrów filmowych, ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia „szczęśliwych ludzi”, na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film.

 

 

wtorek, 13 marca 2012

 

21.00 JESIEŃ
reż. Andriej Smirnow, 1992, 104’

Bohaterowie tego melodramatu przyjeżdżają na kilka wolnych dni do odległej wioski i podają się za małżeństwo. W rzeczywistości on jest mężem innej kobiety, a ona ma za sobą nieudane małżeństwo. Te i inne powody przeszkadzały im do tej pory w podjęciu najważniejszej, być może, decyzji w życiu…

 

 

środa, 14 marca 2012

 

21.00 SŁOWO JAK GŁAZ
reż. Aleksiej Mizgiriow, 2007, 83’

2007 – Nagroda za „Najlepszy debiut”, nagroda za „Najlepszy scenariusz” na Festiwalu „Kinotawr”

Współczesna Moskwa – błyszcząca, europejska, ale jednocześnie brutalna. Miasto nadziei i niespełnionych oczekiwań, tu wygrywa silniejszy. Po zakończeniu służby wojskowej Anton przyjeżdża tu za ukochaną dziewczyną. Zostaje odrzucony, ale chłopak nie przywykł do ustępstw, aby osiągnąć swój cel, jest gotowy na wszystko. Słowo jak głaz to film o dwudziestolatkach – ludziach należących do epoki MTV, kierujących się w życiu reklamowym sloganem „Bierz od życia to, co najlepsze”.

 

 

czwartek, 15 marca 2012


21.00 AELITA
reż. Jakow Protazanow, 1924, 80’
- muzyka na żywo: Marcin Pukaluk

Oparte na powieści Aleksego Tołstoja nieme widowisko fantastyczne z akcją rozegraną częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie. Głównym bohaterem filmu jest radziecki inżynier Łoś, który wraz z żołnierzem Armii Czerwonej Gusiewem wyrusza w kosmos, aby na Marsie zaprowadzić ustrój komunistyczny. Jednak władająca Marsem księżniczka Aelita wykorzystuje rewolucję komunistyczną, aby zyskać władzę absolutną. Tym samym plan bohaterów nie uzyskuje realizacji.

Marcin Pukaluk jest kompozytorem, producentem muzycznym, multiinstrumentalistą i pomysłodawcą projektów Ekran w Mroku oraz Ekran i Rewolucja, w ramach których wykonuje własne kompozycje muzyczne do filmów niemieckiego ekspresjonizmu oraz klasyki radzieckiego kina niemego.

 

 

niedziela, 1 kwietnia 2012


PO-SPUTNIKOWY KONCERT: SAMOKHIN BAND
Lizard King (ul. Św.Tomasza, Kraków)

Samokhin Band łódzki polsko-rosyjski zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Pavla Samokhina, pochodzącego z Rostowa nad Donem. Pavel wnosi do muzyki zespołu nie tylko dźwięki trąbki, której jest wirtuozem, i schrypnięty wokal, ale – przede wszystkim – owo „coś”, co stanowi o niezwykłości i niepowtarzalnej aurze spowijającej wszystko, co mieści się na pięciolinii i poza nią. Muzyka, którą wykonuje Samokhin Band to energetyczna mieszanka ska, jazzu, wschodniego folku wzmocniona mocnym rockowym brzmieniem. Zespół ma na swoim koncie 2 wydane płyty (Samokhin Band 2008 oraz Habibi 2009) oraz ponad 700 koncertów w kraju i za granicą. Występował jako support przed Joe Cockerem oraz supergrupą Leningrad. W 2011 r. wystąpił w Brukseli w Europarlamencie z okazji polskiej prezydencji. W styczniu 2012 Samokhin Band został zwycięzcą I Festiwalu Pieśni i Poezji W.Wysockiego w Polsce.

 

 

BILETY:
16 zł | 14 zł
Karnet (9 filmów): 72 zł
Aelita + muzyka na żywo: 18 zł | 20 zł
Baranki Dzieciom: 10 zł

 

ORGANIZATORZY Festiwalu Sputnik nad Polską:

Fundacja WSPIERAM
Europejska Agencja Reklamowa
35 mm

 

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
(12) 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl
 

od: 9 marca 2012
do: 15 marca 2012 Kino Pod Baranami, Kraków

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca