Film

Przegląd Nowego Kina Francuskiego

W dniach 13-19 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu 3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, w ramach którego zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje kinematografii francuskiej.

Wśród prezentowanych w trakcie Przeglądu Nowego Kina Francuskiego tytułów znajdą się filmy, które na międzynarodowych festiwalach zdobyły prestiżowe nagrody, pochwały krytyków i, co najważniejsze, uznanie publiczności. Wrocławski program zawiera 7 filmów, w tym jeden dokument – Zidane, portret XXI wieku, który rozpocznie przegląd. Zrealizowany z technologicznym rozmachem obraz prezentuje sylwetkę światowej gwiazdy futbolu – Zinédine Zidana. Film został nagrodzony m.in. na Festiwalu w Cannes, zdobył też nagrodę Cezara dla najlepszego dokumentu i wydaje się być przed czerwcowym Euro 2012 świetnym prologiem, wprowadzającym w piłkarskie emocje. A specjalnie na potrzeby tego filmu muzykę napisał pochodzący z Glasgow, post-rockowy zespół Mogwai.

 

We Wrocławiu zobaczymy również laureata Nagrody Jury Festiwalu w Cannes 2011 – film Poliss, w reżyserii Maïwenn, który prezentuje codzienne, zawodowe i prywatne, życie francuskich policjantów, a także film Minister nagrodzony na tym samym, ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes wyróżnieniem krytyków zrzeszonych w FIPRESCI. W programie znalazł się ponadto film Przystojniaki, reż. Riad Sattouf, który w 2010 okazał się najlepszym francuskim debiutem (zdobywając m.in. Cezara i Nagrodę Lumières) i szturmem podbił serca widzów, socjologiczny dramat Kto wygra z losem, którego akcja rozgrywa się głównie w więziennej sali spotkań oraz Wszystko co się świeci, czyli współczesna historia przyjaźni wystawionej na próbę w najbardziej luksusowych miejscach Paryża. Na uwagę zasługuje także dramat opowiadający o ojcu rodziny zmagającym się z trudnym piętnem przeszłości – film Rodzina Wolbergów, nominowany do Złotej Kamery na Festiwalu w Cannes w 2009 roku.

 

Organizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego we Wrocławiu są: Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Impreza odbędzie się w dniach 13-19 kwietnia w kinie Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21. Seanse codziennie o godz. 19:30.

 

PROGRAM 3. PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
13-19 kwietnia 2012 – Wrocław, kino Helios, ul. Kazimierza Wielkiego

13.04.2012 piątek, 19.30 Zidane, portret XXI wieku
14.04.2012 sobota, 19.30 Kto wygra z losem
15.04.2012 niedziela, 19.30 Poliss
16.04.2012 poniedz., 19.30 Wszystko co się świeci
17.04.2012 wtorek, 19.30 Rodzina Wolbergów
18.04.2012 środa, 19.30 Przystojniaki
19.04.2012 czwartek, 19.30 Minister

OPISY FILMÓW

 

Zidane, portret XXI wieku (Zidane, un portrait du XXIème siècle)
reżyseria: Philippe Parreno, Douglas Gordon, Francja 2005, 90 min.
występują : Zinédine Zidane
nagrody: Złota Kamera na Festiwalu w Cannes 2006, Cezar 2007 dla najlepszego dokumentu
Wyjątkowy portret Zinédine Zidana, uchwycony podczas meczu rozgrywek Ligi Hiszpanii pomiędzy Realem Madryt a Villarealem. 17 zsynchronizowanych kamer cyfrowych, które koncentrują się tylko na sportowcu i podążają za jego każdym ruchem, przenoszą widza w wielowymiarową przestrzeń boiska piłkarskiego. Dynamiczny i autentyczny portret współczesnej legendy piłkarstwa i samotnej gwiazdy boiska.


Kto wygra z losem (Qu’un seul tienne et les autres suivront)
reżyseria: Léa Fehner, Francja, 2009, 120 min.
występują: Farida Rahouadj, Reda Katem
nagrody: Nagroda dziennikarzy zagranicznych na Festiwalu Unifrance 2010
Stephane dostaje propozycję, która może odmienić jego życie. Zohra, po wyjeździe z Algierii, doszukuje się motywów morderstwa jej syna. Laura zakochuje się w młodym przestępcy o wielkim sercu. Dwie kobiety, jeden mężczyzna, trzy drogi życiowe przecinające się w sali spotkań więzienia w Fleury-Mérogis, miejscu, w którym wszyscy będą musieli podjąć ważne decyzje. Film, który każe stawić czoła losowi.


Poliss (Polisse)
reżyseria: Maïwenn, Francja 2010, 127 min.
występują : Maïwenn, Joey Starr, Karin Viard, Marina Foïs
nagrody: Nagroda Jury na Festiwalu w Cannes w 2011, Cezary 2012 - za najlepszy debiut (Naidra Ayadi) i montaż
Film przedstawia zawodowe i prywatne życie policjantów z Brygady Ochrony Nieletnich, które mija im na zatrzymaniach pedofilów i nastoletnich kieszonkowców, przesłuchaniach agresywnych rodziców, ale także przerwach na obiad, rozmowach o problemach w związkach. Jak policjantom udaje się pogodzić prywatność z otaczającą ich rzeczywistością? Fred, najbardziej wrażliwy ze wszystkich, z trudem zniesie obecność Melissy – fotografa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, której zadaniem będzie stworzenie reportażu o brygadzie. Hymn na cześć policji? Tak, zważywszy na to, że członkowie sfilmowanej brygady to bohaterowie walczący z największą z możliwych zbrodni – ze złem wyrządzanym dzieciom.


Wszystko co się świeci (Tout ce qui brille)
reżyseria : Géraldine Nakache, Hervé Mimran, Francja 2010, 100 min.
występują: Virginie Ledoyen, Leïla Bekhti, Géraldine Nakache
nagrody: Cezar za najlepszy debiut w 2012 - Leïla Bekhti, MyFrenchFilmFestival.com 2011 - Nagroda Publiczności
Komu z nas nie zdarzyło się wstydzić nowej fryzury matki, beznadziejnych dowcipów opowiadanych przez ojca czy pluszowej kanapy w salonie? Lila i Ely mieszkają w Puteaux po drugiej stronie mostu, który oddziela je od Paryża. Dzielą się wszystkim jak siostry, marzą o lepszym życiu i modnych butach. Przechodząc z jednego kłamstwa w drugie, zrobią wszystko, żeby wejść do świata, do którego nie należą – świata luksusu, w którym wszystko wydaje się możliwe. Ale nie wszystko złoto, co się świeci... Historia przyjaźni ze szczerego złota, wystawionej na próbę w świecie z cekinów.

 

Rodzina Wolbergów (La Famille Wolberg)
reżyseria: Axelle Ropert, Francja 2009, 82 min.
występują: François Damiens, Valérie Benguigui
nagrody: nominacja do Złotej Kamery na Festiwalu w Cannes 2009
Simon Wolberg, mer małego prowincjonalnego miasteczka, szaleńczo zakochany w swojej żonie, zaborczy ojciec i zbuntowany syn. Ku zdumieniu uczniów, potrafi wygłosić błyskotliwy wykład o amerykańskiej muzyce soul, bez oporów wtrąca się w życie prywatne innych i każe przysiąc swojej 18-letniej córce, że ta nigdy nie wyprowadzi się z domu rodzinnego. Na całym jego życiu odciska się piętno pobytu w obozie koncentracyjnym, a głównym celem staje się życie ze swoją rodziną i za wszelką cenę trzymanie się razem. Obsesja Simona na tym punkcie wystawia jego bliskich na trudną próbę, która ma sprawdzić, czy to co ich łączy jest wystarczająco silne. Film, po którym wzrasta apetyt na życie.


Przystojniaki (Les beaux gosses)
reżyseria: Riad Sattouf, Francja 2009, 90 min.
występują: Vincent Lacoste, Anthony Sonigo
nagrody: Cezar 2010 za najlepszy debiut filmowy, Nagroda Lumières 2010 za najlepsze debiuty aktorskie (Vincent Lacoste, Anthony Sonigo)
Hervé jest typowym nastolatkiem miotanym burzą hormonów, który marzy, aby mieć dziewczynę. Niestety wśród płci przeciwnej cieszy się zerowym powodzeniem. Tym większe jest jego zaskoczenie, kiedy pewnego dnia zaczyna go podrywać Aurore, najładniejsza dziewczyna z klasy. W otoczeniu znerwicowanej matki, nieśmiałych lub szpanerskich kolegów, zakompleksionych dziewczyn lub takich, które właśnie uczą się uwodzenia, targany sprzecznymi uczuciami Hervé poszukuje swojego miejsca. Inteligentna komedia o skomplikowanym życiu nastolatków.


Minister (L’exercice de l’état)
reżyseria: Pierre Scheller , Francja 2011, 82 min.
występują: Olivier Gourmet, Michel Blanc, Zabou Breitman
nagrody: Cezary 2012 za najlepszy scenariusz i rolę drugoplanową (Michel Blanc), Nagroda FIPRESCI na Festiwalu w Cannes 2011
Spokojny sen ministra transportu Bertranda Saint-Jean zakłóca w środku nocy telefon. Autokar stoczył się w przepaść. Saint-Jean musi jechać na miejsce wypadku. Od tego momentu zaczyna się jego przeprawa ze światem. W natłoku pilnych spraw i wbrew sobie będzie musiał przeprowadzić projekt prywatyzacji dworców. Walka o władzę, kryzys ekonomiczny... Wszystko dzieje się w tym samym czasie, rodzi konflikty i pytania: jak wiele ludzie są gotowi poświęcić? Jak długo wytrzymają w państwie, które pożera tych, którzy mu służą? Thriller polityczny rzucający nas na najgłębsze wody władzy.

 


 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca