Film

I Mazurski Festiwal Filmowy - rusza największe kino na Mazurach

 

10 sierpnia w Rynie rozpoczął się I Mazurski Festiwal Filmowy. Dzięki
projekcjom ponad 40 filmów w 3 kinach miasto na trzy dni zamienia się w
największe kino na Mazurach. Zaprezentowane zostaną filmy, które dotąd nie miały premiery w Polsce, produkcje z Chorwacji, Hiszpanii, Turcji i Słowacji, a także klasyki polskiego kina. Oprócz filmów, na widzów czekają również dyskusje i spotkania z reżyserami, Krzysztofem Zanussim, Piotrem Szulkinem i Wojciechem Marczewskim. Gościem specjalnym festiwalu jest Cagan Irmak.

 

Organizatorzy I Mazurskiego Festiwalu Filmowego dokonali starannej selekcji dzieł filmowych, które od dziś są wyświetlane w ryńskich salach kinowych. Na program festiwalu składają się cykle filmowe: słowacki, hiszpańskojęzyczny, chorwacki oraz filmy ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Ponadto odbędą się retrospektywy Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego, Piotra Szulkina oraz Wojciecha Marczewskiego. Wyjątkowym wydarzeniem jest przegląd filmów młodego tureckiego reżysera, Cagana Irmaka.

 

Program pierwszego dnia festiwalu proponuje widzom kino ambitne, na wysokim poziomie artystycznym. Festiwal rozpoczyna się o 9:00 rano seansami w Hotelu Zamek Ryn. Przegląd kina słowackiego otwiera film „Janosik” Martina Friča, zaś „Cwał” inauguruje retrospektywę twórczości Krzysztofa Zanussiego. 

 

Dziś w zamku wyświetlane są także dwa filmy hiszpańskojęzyczne: „Witaj nam, Mr. Marshall” Luisa Garcii Berlanga oraz kultowe dzieło Luisa Buñuela „Anioł zagłady”.

Od godziny 11:15 ruszają projekcje filmów Stowarzyszenia Nowe Horyzonty w kinie „Łabędź”. Dziś można zobaczyć jedne z najwybitniejszych osiągnięć kinematografii z ostatnich lat. Blok otwiera znakomity „Głód”, czyli debiut reżyserski Steve'a McQueena. Kolejnym filmem w tym bloku jest „Dawno temu w Anatolii”, laureat nagrody Grand Prix na MFF w Cannes 2011. Następnie odbywają się projekcje filmów „Nagroda” Pauli Markovitch oraz „Poza szatanem” Bruno Dumonta.

 

Kolejnym blokiem tematycznym, który rozpoczyna się pierwszego dnia festiwalu jest cykl nowych filmów chorwackich. Dziś wyświetlane są: „Dziecko szczęścia” Igora Mirkovica oraz „Zagraj coś romantycznego” Gorana Kulenovica.

Pierwszy dzień festiwalu kończy seans w kinie „Łabędź”, gdzie odbędzie się niebiletowany pokaz kontrowersyjnego „Wesela” Wojtka Smarzowskiego, w którym jedną z głównych ról zagrał gość specjalny festiwalu – Marian Dziędziel.

 

 

Zdjęciaprzysłano: 10 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca