Film

Sokołowsko Festiwal

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ“ zaprasza na  drugą edycję festiwalu „Hommage  à Kieślowski“, która odbędzie się w dniach  7-9 września w Sokołowsku na Dolnym  Śląsku. W tym roku punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film „Bez końca“– uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą:  Allan Starski, Maciej Dejczer, Katarzyna Figura, Artur Barciś, Marzena Trybała, Maria Pakulnis, Antoni Królikowski, Jacek Petrycki.

 

W tym roku, oprócz dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, w programie znalazły się polskie  i zagraniczne filmy, które „dialogują“ z twórczością autora „Dekalogu“. Podczas trzech dni zostaną zaprezentowane filmy  Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikovej, Jacka Bławuta, Grzegorza Zglińskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego i Doroty Kędzierzawskiej.  

 

Oprócz pełnometrażowych filmów zostaną pokazane także etiudy i krótkometrażowe prace zrealizowane przez młodych twórców ze szkół filmowych. W ramach cyklu „Młodzi kręcą“zostaną zaprezentowane filmy studentów i absolwentów Szkoły Wajdy, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

 

W programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków. Dawni współpracownicy i przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, reżyserzy i osoby związane  z branżą filmową opowiedzą o wspólnej pracy z Krzysztofem Kieślowskim oraz o pokazywanych filmach.

 

Studenci i młodzi pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, między innymi –  Tadeusza Lubelskiego (Uniwersytet Jagielloński), Janusza Wróblewskiego („POLITYKA”), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM).

 

Festiwal w Sokołowsku to także wydarzenia towarzyszące – koncerty i wystawy. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie również premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Zdjęcie“, który po wielu latach nieobecności wrócił do filmowego obiegu. Film został nakręcony w 1968 roku, zaraz po skończeniu przez Kieślowskiego szkoły. Przez wiele lat nie był nigdzie pokazywany, a jego  jedyna kopia, niestety bez dźwięku, znajdowała się w zbiorach TVP. Dopiero dzięki staraniom Mikołaja Jazdona i Marka Hendrykowskiego odnaleziono ścieżkę dźwiękową i w 2011 wyemitowano film w TVP Kultura. Podczas festiwalu w Sokołowsku na nowo zgrany film zostanie zaprezentowany przed szeroką publicznością i stanie się tematem panelu dyskusyjnego.

 

W programie festiwalu znalazła się także uroczystość, która powinna ucieszyć wszystkich fanów twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Studio filmowe TOR, podczas uroczystej ceremonii, przekaże materiały archiwalne związane z osobą Krzysztofa Kieślowskiego na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.  

 

„Hommage à Kieślowski“ to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz młodzi twórcy szkół filmowych i artystycznych.

 

Na miejsce spotkania z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego nieprzypadkowo wybrane zostało Sokołowsko. To tu reżyser spędził kilka lat swojego dzieciństwa i rozwijał swoje filmowe pasje, oglądając przez dziurę w dachu kinoteatru Zdrowie swoje pierwsze projekcje. Krzysztof Kieślowski powrócił do Sokołowska po wielu latach, by nakręcić jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pod tytułem „Prześwietlenie”. Dlatego to właśnie w Sokołowsku, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym Sanatorium dr Brehmera, Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ“ tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. 

 

 

Źródło: materiały promocyjne Organizatora


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca