Film

Zwrotniczy za 5 zł w kinie Praha

10 października, o godz. 18.00 będzie można zobaczyć ,,Zwrotniczego" Josa Stellinga z 1986 roku. Obsypany nagrodami, m.in. na festiwalu w Wenecji.

Oprócz "Zwrotniczego" będzie można obejrzeć "Milczenie Lorny" - godz. 16.00 i "Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdzie" - o godz. 21.00.

W przyszłym tygodniu zaś zaprosimy na prawdziwą rewelację "Lamparta" Lucchino Viscontiego.

"Zwrotniczy" powstał  na podstawie uznanej powieści Jean-Paula Franssensa. 

Tytułowy zwrotniczy (Jim van der Woude) to analfabeta mieszkający na odludziu, przy torach kolejowych, które łączą miasto z południem kraju. Żyje sam i jest regularnie odwiedzany jedynie przez listonosza, starego maszynistę i jego asystenta. Niemal niewolniczo poświęca się swojej pracy - przestawianiu zwrotnicy tak, by przejeżdżające pociągi mogły zmienić tor. Prawie nigdy się nie odzywa, co zresztą nie ma wielkiego znaczenia: jego z rzadka zaglądający goście są równie małomówni, co on sam. 

Wraz z nadejściem zimy spokój zwrotniczego zostaje zburzony: z przejeżdżającego pociągu wysiada przez pomyłkę kobieta z miasta; piękna i szykowna Francuzka. Okoliczności zmuszają kobietę (w tej roli Stéphane Excoffier) do pozostania na miejscu przez cały rok. Rozmowa ze zwrotniczym jest niemożliwa - on nie mówi po francusku, ona po holendersku. 

Zwrotniczy, listonosz i maszynista są pod dużym wrażeniem kobiety. Dla zwrotniczego staje się ona niemal obsesją. Duet spojrzeń, gestów i kostiumów (kobieta jest wystrojona i umalowana, zwrotniczy zaś ubrany w szorstki, skórzany strój zwykłego prostaka) jest doskonale wygrany; aktorzy subtelnie manipulują postaciami niczym marionetkami, tworząc jednocześnie aurę oryginalnego zaskoczenia. 

Powtarzającym się motywem w twórczości Stellinga jest dworzec kolejowy. Ów motyw staje się miejscem akcji trzech filmów reżysera tj. "Zwrotniczego", "Poczekalni" i "Ani pociągów, ani samolotów".
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca