Film

Komedia z wyższej półki

Uśmiech i lekkość. Zderzenie dwóch światów dało świetną komedię. Nadszedł czas „Nietykalnych” na DVD.

 

Właściwie różni ich wszystko. Od pochodzenia, koloru skóry. Przez stan majątkowy, sprawność fizyczną. Na znajomości kultury i postrzeganiu świata kończąc. Są dla siebie opozycją, drugą stroną, ale jednocześnie, stając sobie na drodze, dostrzegają nowy wymiar życia. Zaś widzowie dostają to, co najbardziej urzekające w zderzeniu kulturowym – przednią rozrywkę w wyszukanej formie.

 

W świecie sparaliżowanego na skutek wypadku milionera, Phillipe, pojawia się przypadkowo młody mężczyzna, Driss, pochodzący z nizin społecznych, na swym koncie posiadający nawet wyrok. W życiu raczej spotykał się z biednymi, ale pełnosprawnymi ludźmi, więc wobec swojego przyszłego pracodawcy nie potrafi odczuwać współczucia. I to jest właśnie jego największy atut. Phillipe zdaje się już zniechęcony opiekunami nadskakującymi mu i ciągle przypominający o stanie, w jakim się znalazł. Z Drissem nie grozi mu izolacja. Wręcz przeciwnie. Życie Phillipe nabierze rumieńców. Nowe doświadczenie nauczy go inaczej spoglądać na świat i czerpać z niego radość.

 

Zresztą on także będzie miał wpływ na Drissa, który nie tylko zasmakuje bogactwa swego pracodawcy, ale otrze się o wyższą kulturę. Przyjrzy się drogim obrazom, posłucha muzyki klasycznej. Może jej nie będzie do końca rozumiał, ale przynajmniej zamiast nadętej miny bywalców salonów zaproponuje orzeźwiający powiew. Szczery śmiech w miejsce kiwania głową. Puści muzykę pop na urodzinach Phillipe, czyniąc je imprezą, likwidując bufonadę.

 

Film okazuje się potwierdzeniem starej prawdy: Wszyscy równi, każdy inny. Nikt tutaj nie jest ważniejszy. Niczyj świat nie jest światem lepszych wartości. Jeden drugiego może sporo nauczyć. I Phillipe, i Driss będą musieli to zrozumieć, będą musieli wyzbyć się poczucia wyższości. Na początku obaj uważają, że właśnie ich świat, ich życie było bardziej...

 

Brzmi banalnie? Możliwe. W końcu to lekka komedia. Poza tym, czy już możemy stwierdzić, że ów banał wszyscy zrozumieli?

 

* * *

 

Nietykalni to komedia z wyższej półki. Pozwala się śmiać z wszystkiego. Jednocześnie będziemy sami musieli zadać sobie pytanie, gdzie postawimy granicę, za którą będziemy poważni. Może najwyższy czas ją przesunąć? Może właściwie częstokroć po prostu przyjmujemy smutną minę, kiwamy główką, odczuwamy litość i... niewiele nam i zainteresowanym to daje? Czy nie lepiej podać sobie pomocną dłoń tak, aby życie stało się ciekawszym?

 

Nietykalni to komedia z wyższej półki. Co ostatnio naprawdę okazuje się towarem deficytowym. Komedii co prawda wiele, ale jakby była jedna. Ciągle przychodzi nam się śmiać z tego samego. Nawet jak oglądamy parodię zupełnie innych filmów, to okazuje się, że gagi jakieś bliźniaczo podobne. Nudne, oklepane, wymuszone. Komedie stały się schematyczne. Za to...

 

Nietykalni to komedia z wyższej półki. Przyjemnie się ją ogląda, ale w mózgu nie pozostawia wyłącznie papki. Siłą tego filmu jest przedstawienie życia, w którym prawdziwy dramat miesza się z chwilami komicznymi. Lub: komiczne chwile przeplatają się prawdziwymi dramatami. Przy okazji oglądamy na ekranie aktorstwo niewymuszone, lekkie, chociaż przy tej pozornej prostocie niezwykle mocne (szczególnie Omar Sy w roli Drissa).

 

Nietykalni to komedia z wyższej półki. Może nie najwyższej. Może nie odkryjemy tu nowatorstwa, artystycznej przełomowości. Może zabraknie wirtuozerii. Jednak na pewno jest to film, którego nie można przegapić.

 

Uśmiałem się. Zakończyłem seans zadowolony.

 

* * *

 

W trakcie oglądania filmu na DVD pojawia się pytanie, czy film nadal robi na nas to samo wrażenie, jakie wywołał w sali kinowej. Czy mały ekran nie zabije uroku, czy nadal będziemy uwiedzeni? Wszystkiemu przyglądamy się uważniej, dokładniej.

 

Nietykalni wytrzymują próbę. Nadal bawią i cieszą. A następne odtwarzanie pozwala odkryć kolejne szczegóły. Film do wielokrotnej lektury.

 

 

 

© Michał Domagalski

 

Tytuł: Nietykalni

Tytuł oryginalny: Intouchables

Reżyser: Nakache Olivier, Toledano Eric

Producent: Gutek Film

Data premiery: 2012-11-08

Język oryginału: francuski

Lektor: tak

Lektor języki: polski

Napisy: polskie

Nośnik: DVD

Liczba nośników: 1

Obsada: Cluzet Francois, Sy Omar

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Ata
Ata 3 grudnia 2012, 22:59
Oglądałam już na małym ekranie, wg mnie robi mega pozytywne wrażenie, film godny polecenia:)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 4 grudnia 2012, 00:38
Rety, muszę w końcu zobaczyć ten film, bo już mi milion osób powiedziało, że to taki typowo dla mnie i jak zwykle do takich jest mi się najtrudniej zabrać.
kamil
kamil 4 grudnia 2012, 05:57
obejrzałem kilka miesięcy temu, bardzo dziwnym trafem. nie żałuję.
Michał Domagalski
Michał Domagalski 4 grudnia 2012, 18:12
@ Agato, trudno się nie zgodzić.

@ Justyno, do nadrobienia.

@ Kamilu, ja również nie żałuję.
Robert 7 grudnia 2012, 12:41
Film, ma tle dzisiejszej kinematografii, wyjątkowy. Wkrótce bardzo dobre produkcje będzie można obejrzeć za free w sali projekcyjnej łódzkiego klubu Szafa na Rewolucji 10. Zapamiętajcie, bo szykuje się wiele ciekawych seansów.
Michał Domagalski
Michał Domagalski 7 grudnia 2012, 17:33
Sprawdzimy...
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 8 grudnia 2012, 22:23
Szkoda, że tylko w Łodzi ;)
jutrzenka 19 marca 2013, 11:42
naprawdę warto, obowiązkowy
Figa
Figa 27 marca 2013, 22:27
Wspaniały film
przysłano: 1 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca