Film

Oko na Bałkany: wydarzenia towarzyszące

OKO NA BAŁKANY staruje filmowo w Warszawie 24 stycznia i potrwa do 27 stycznia.

OKO NA BAŁKANY to zupełnie nowa inicjatywa skupiająca się na kulturalnej stronie Bałkanów. W tym roku w Kinie Luna pokażemy najciekawsze filmy ostatnich lat wyprodukowane w Serbii. Wraz z Wydawnictwem Czarne i klubem Kosmos Kosmos przygotowaliśmy kilka wyjątkowych wydarzeń towarzyszących: spotkanie z pisarzem Miljenko Jergoviciem, tydzień menu bałkańskiego w Kosmos Kosmos oraz imprezę z Warsaw Balkan Madness.

 

Tydzień bałkańskich niespodzianek zaczniemy jednak wcześniej. Cały tydzień od 21 stycznia w Warszawie dziać się będą wydarzenia związane z Bałkanami.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ:

 

21-27.01 Bałkańskie menu w Kosmos Kosmos, czyli specjalnie przygotowane menu inspirowane kuchnią bałkańską.

 

23.01 w Klubie Kosmos Kosmos o godz. 19:00 spotkanie z wyjątkowym człowiekiem: Miljenkiem Jergoviciem, autorem książki „Ojciec”, w przekładzie Magdaleny Petryńskiej. Poprowadzi je Katarzyna Nowak, PR 2. Miljenko Jergovic przyjedzie do Warszawy na zaproszenia Wydawnictwa Czarne. Jergovic to jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich. Jego proza i poezja są tłumaczone na wiele języków, w tym polski. Jest laureatem kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, Nagrody im. E.M. Remarque’a i Premio Napoli. Za powieść Ruta Tannenbaum został w roku 2007 uhonorowany Nagrodą im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry oraz był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę tę zdobyła jego kolejna powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki (2011). Jego najnowsza książka wydana po polsku to Ojciec (2012). Mieszka w Zagrzebiu.

 

24 – 27.01 codziennie pokazy filmów w Kinie Luna. Bilety tylko 10 zł. W programie dokumenty, fabuły i krótkie metraże. Specjalnie na przegląd OKO NA BAŁKANY sprowadziliśmy filmy zarówno z głównego nurtu jak i produkcje artystyczne oraz niezależne. Filmy ujawnią co zmieniło się w Serbii, z czym nadal mierzą się jej mieszańcy oraz w jaki sposób przeszłość wpłynęła na rozwój kinematografii w Serbii.

 

25.01 Warsaw Balkan Madness zagra w klubie Kosmos Kosmos. Start godzina 22:00, wejście: 5 zł. Warsaw Balkan Madness to przede wszystkim radość.... radość która płynie prosto z magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Bogate dziedzictwo cygańsko-słowiańskiej kultury półwyspu bałkańskiego zostaje przeniesione w XXI wiek. Szybkie partie trąbek i innych "dęciaków" skonfrontowane są z klubowymi Beatami, a przejmujące brzmienia skrzypiec czy akordeonów okraszone głębokim i pulsującym bassem. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością, który łączy ze sobą elementy zarówno muzyczne jak i wizualne.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca