Film

Tabu i inne filmy

Jeden z najlepszych filmów roku, „Tabu” w kinach od 1 marca

 

Uznany za jeden z najlepszych filmów roku 2012 portugalski melodramat „Tabu” pojawi się w polskich kinach 1 marca 2013 roku. Tytuł ten przyznali mu krytycy filmowi związani z magazynem „Sight and Sound”. „Tabu” znalazło się na drugim miejscu w rankingu, a zatem w ścisłej czołówce zaledwie 10 najlepszych filmów ubiegłego roku.

 

„Tabu” to niebanalna, czarno-biała opowieść, stanowiąca hołd dla niemego kina, przede wszystkim dla obrazów ekspresjonistów niemieckich. Reżyser filmu Miguel Gomez operuje znanymi środkami w żartobliwy sposób, bawiąc się nimi tworzy coś zupełnie nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny. „Tabu” wyróżniono również na Berlinale 2012, przyznając mu Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI.

 

Bohaterkami filmu są trzy mieszkanki lizbońskiego apartamentowca: energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz ich sąsiadka, Pilar. Ekscentryczna Aurora przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Gdy zaczyna podupadać na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...

 

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Aurora Films.

 
 
 
 
 
 

PREMIERY AURORA FILMS/ VIVARTO/ ART HOUSE

 

LUTY - MARZEC 2013

 

PAN LAZHAR

Reżyseria: Philippe Falardeau

Scenariusz: Philippe Falardeau

Obsada: Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2011, Kanada

Czas trwania: 94 min.

Tytuł oryginalny: Monsieur Lazhar

Premiera: 01.02.2013

Dystrybutor: Vivarto

 

Pan Lazhar” jest wzruszającą, pełną ciepła i subtelnego humoru opowieścią o grupie uczniów szkoły podstawowej, przedwcześnie zmuszonych do wejścia w świat dorosłych i próbujących go zrozumieć, oraz o inspirującym wychowawcy, który dzięki swojej intuicji, empatii i elokwencji zmienia ich życie.

Obsypany nagrodami na całym świecie, okrzyknięty najlepszym filmem kanadyjskim roku, a przede wszystkim nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, „Pan Lazhar” jest jeszcze bardziej wzruszający i prawdziwy niż „Stowarzyszenie umarłych poetów”.

Akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie nagle umiera wychowawczyni jednej z klas. O incydencie dowiaduje się z gazety Bachir Lazhar, 55-letni algierski imigrant, który oferuje szkole swoje usługi jako nauczyciel zastępczy. Z braku innych chętnych szybko zostaje zatrudniony.

Nietypowe, staroświeckie metody nauczania oraz naturalność i szczerość, z jaką pan Lazhar odnosi się do swoich podopiecznych, stopniowo zjednują mu ich serca i przełamują początkową nieufność wobec nowego wychowawcy, który zajął miejsce ulubionej pani. Nikt w szkole nie podejrzewa jednak, że pan Lazhar nie mówi o sobie całej prawdy, a jego przeszłość skrywa wiele sekretów…

Festiwale i nagrody:

2012 – nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

2012 – Kanadyjskie Nagrody Filmowe Jutra: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepszy scenariusz, najlepszy dźwięk

2011 – MFF w Toronto – Najlepszy Film Kanadyjski

2011 – MFF w Valladolid – najlepszy scenariusz, Nagroda FIPRESCI

 

 

ZAMIESZKAJMY RAZEM

Reżyseria: Stéphane Robelin

Scenariusz: Stéphane Robelin

Obsada: Jane Fonda, Daniel Brühl, Géraldine Chapman, Guy Bedos, Pierre Richard, Claude Rich

Gatunek: komedia

Rok produkcji: 2011, Francja / Niemcy

Czas trwania: 96 min.

Tytuł oryginalny: Et si on vivait tous ensemble?

Premiera: 15.02.2013

Dystrybutor: Aurora Films


 

Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…

Stéphane Robelin dowcipnie i lekko pokazał w swoim filmie niełatwy temat, jakim jest starość. Powstała pokrzepiająca, ciepła i bardzo zabawna opowieść o radości życia i o tym, że młodym można się czuć bez względu na wiek. Siłą „Zamieszkajmy razem” jest humor oraz brawurowe aktorstwo gwiazd światowego kina – Jane Fondy, Geraldine Chaplin, Pierre’a Richarda, Claude’a Richa, Guya Bedosa oraz Daniela Brühla.

 

 

 

TABU

Reżyseria: Miguel Gomes

Scenariusz: Miguel Gomes, Mariana Ricardo

Obsada: Teresa Madruga, Laura Soveral, Ana Moreira, Henrique Espírito Santo, Carloto Cotta

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2012, Portugalia / Niemcy / Brazylia / Francja

Czas trwania: 118 min.

Dystrybucja: Aurora Films

 

Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Pilar udziela się społecznie, a przy tym stara się wspierać ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...

 

Swoim wspaniałym czarno-białym obrazem Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu. Żartobliwie sięga po doskonale znane elementy, ale bawiąc się nimi tworzy coś nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny.

 

Ta rozpięta między współczesną Portugalią i kolonialną Afryką opowieść zdobyła Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI na Berlinale 2012.


 

 

VIOLETA POSZŁA DO NIEBA

Reżyseria: Andrés Wood

Scenariusz: Eliseo Altunaga, Rodrigo Bazaes, Guillermo Calderón i Andrés Wood

Obsada: Francisca Gavilán, Thomas Durand, Patricio Ossa, Jorge López, Stephania Barbagelata

Gatunek: biografia / dramat

Rok produkcji: 2011, Chile / Argentyna / Brazylia

Czas trwania: 110 min.

Tytuł oryginalny: Violeta se fue a los cielos

Premiera: 15.03.2013

Dystrybucja: Art-House

 

Opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Andrés Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk. Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. Śledzi sukcesy oraz dramaty Violety: jej zmagania z alkoholizmem ojca-muzyka i walkę o jego godność, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym muzykiem, niepowodzenie jej folkowego uniwersytetu, starzenie się. Wyjawia jej sekrety, lęki, frustracje i radości. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.

W swoim filmie Wood zręcznie łączy realizm z baśniowością, przeplata prawdziwe epizody biograficzne z historiami z utworów Parry, pokazując, jak życie i sztuka wzajemnie się przenikają. Nie stosuje tradycyjnej linearnej narracji, za to dużo retrospekcji. Nadają one obrazowi specyficzny rytm i energię, której trudno się oprzeć. „Violeta…” zdobyła w tym roku Wielką Nagrodę Jury na festiwalu w Sundance.

 

 

MADRYT 1987

Reżyseria: David Trueba

Scenariusz: David Trueba

Obsada: José Sacristán, Maria Valverde

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2011, Hiszpania

Czas trwania: 100 min.

Tytuł oryginalny: Madrid, 1987

Premiera: 22.03.2013

Dystrybutor: Vivarto

 

Sędziwy intelektualista Miguel zaprasza do swego mieszkania młodą adeptkę pióra, śliczną i spontaniczną Angelę. On, może po raz ostatni, chce zaznać seksualnego spełnienia z piękną kobietą; ona – choć wie, na co się naraża – pragnie pokazać mu swoje literackie próby. Liczy, że uda jej się przechytrzyć starego lisa i poznać tajniki jego pisarskiego warsztatu. Przypadek sprawia, że ci dwoje zatrzaskują się w ciasnej łazience. Od tego momentu są na siebie skazani. Burzliwa dyskusja między nimi prowadzi do kłótni, ta zaś do namiętnego seksu. Fizyczna nagość i erotyczne napięcie z czasem jednak tracą znaczenie – dużo ważniejsze staje się poznanie drugiego człowieka, dotarcie do tego, co skrywa w swoim wnętrzu.

Mistrzowska reżyseria Davida Trueby oraz wspaniały popis aktorski Marii Valverde i José Sacristána sprawiają, że widz przez półtorej godziny siedzi wciśnięty w fotel, niecierpliwie czekając, co się jeszcze wydarzy.

 

Mistrzowska reżyseria Davida Trueby oraz wspaniały popis aktorski Marii Valverde i José Sacristána sprawiają, że widz przez półtorej godziny siedzi wciśnięty w fotel, niecierpliwie czekając, co się jeszcze wydarzy.

 

Ważniejsze festiwale:

2011 – MFF w San Sebastian

2011 – MFF w Sundance

2011 – MFF w Miami

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca