Film

Reżyser „Pana Lazhara” sfilmuje „Wojnę futbolową” Kapuścińskiego

 

Jak podaje portal  KINORADIO.PL, reżyser filmu „Pan Lazhar” Philippe Falardeau kupił prawa do ekranizacji powieści Ryszarda Kapuścińskiego „Wojna futbolowa”.

 

- Bardzo podoba mi się historia opisana przez Ryszarda Kapuścińskiego, więc zamierzam zrobić film o wojnie między Salwadorem a Hondurasem. Szczególnie podoba mi się punkt widzenia, z którego polski dziennikarz całą tę historię opisuje. Na razie jeszcze nie wiem, kiedy się za to zabiorę, z pewnością muszę skończyć projekty, którymi zajmuję się w tej chwili... – powiedział reżyser  w wywiadzie dlaKINORADIO.PL.

 

Philippe Falardeau jest obecnie uważany za jednego z najbardziej obiecujących kanadyjskich reżyserów. Jego najnowszy film „Pan Lazhar” został uznany najlepszym filmem kanadyjskim roku oraz zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Pan Lazhar” pojawi się w polskich kinach 1 lutego 2013 roku.

 

Falardeau przyznaje, że jego życie potoczyłoby się inaczej, gdyby nie wziął udziału w popularnym w Kanadzie konkursie telewizyjnym „La course destination monde”, w którym młodzi ludzie podróżują po świecie, realizując krótkie filmy dokumentalne. W czasie trwania konkursu wyreżyserował około 20 filmów, wygrywając go oraz zdobywając nagrodę IDRC (International Development Research Center of Canada). W 1997 roku Falardeau wyreżyserował średniometrażowy dokument o chińskiej imigracji w Kanadzie, zatytułowany „Pâté chinois”. Film był prezentowany na FF w Montrealu i zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na FF w Yorkton. W 2000 roku Philippe nakręcił swój pierwszy film fabularny – „La moitié gauche du frigo”. Film cieszył się wielkim powodzeniem w Kanadzie i był pokazywany na wielu festiwalach na całym świecie (Rotterdam, Londyn, Paryż, Seattle, Vancouver i Montreal). „Pan Lazhar” – adaptacja sztuki „Bachir Lazhar” Evelyne de la Chenelière – to czwarty film fabularny Philippe’a Falardeau.Jest to pełna ciepła i subtelnego humoru opowieść o grupie uczniów szkoły podstawowej, przedwcześnie zmuszonych do wejścia w świat dorosłych i próbujących go zrozumieć, oraz o inspirującym wychowawcy, który dzięki swojej intuicji, empatii i elokwencji zmienia ich życie.

Film pojawi się w polskich kinach od 1 lutego 2013. Dystrybutorem jest Vivarto.

Więcej o filmie „Pan Lazhar” oraz o nowym projekcie Philippe Falardeau w wywiadzie na portalu KINORADIO.PL  http://www.kinoradio.pl/czytaj/spotkania/Rezyser_to_osoba_niezrownowazona_umyslowo-4-705


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca