Film

Koniec zdjęć do „Oczu mojego ojca” Bartosza Blaschke

Zakończyły się zdjęcia do „Oczu mojego ojca” w reżyserii Bartosza Blaschke, kolejnej wspólnej „trzydziestki” Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Wajda Studio. W filmie zagrały Jadwiga Jankowska-Cieślak i Katarzyna Herman.

„Oczy mojego ojca” to osadzony w realiach mazurskiej wsi mocny debiut Bartosza Blaschke, który nie boi się wyciągać na światło dzienne drażliwych tematów społecznych. Film powstaje na podstawie scenariusza Anny Stańko. Główną bohaterką jest dziesięcioletnia Ola, nad wyraz dojrzała i wrażliwa jak na swój wiek. Jest inna niż jej starsza, zajęta sobą oraz chłopakami siostra; trudno jej się też porozumieć z matką, która pod nieobecność męża trzyma rodzinę twardą ręką. W filmie spotykają się wybitne aktorki z różnych pokoleń: Jadwiga Jankowska-Cieślak (babcia), Katarzyna Herman (matka) oraz stawiające swoje pierwsze kroki przed kamerą: Joanna Siwka (Ola) i Jowita Chwałek (siostra).
Scenariusz Ani Stańko „Oczy mojego ojca” to psychologiczna historia o piekle rodzinnym. Jednak w czasie zdjęć operator Tomek Augustyniak słusznie zauważył, że robimy… western. Taki efekt w dużym stopniu wywołują krajobrazy, które znaleźliśmy w okolicach miasta Gołdap. Nie bez znaczenia była także scenografia sióstr Pauliny i Uli Korwin-Kochanowskich, kostiumy Zofii Bebej i Sandry Kowalskiej, a także kreacje aktorskie, zwłaszcza przejmująca rola matki, którą stworzyła Katarzyna Herman.– mówił po zakończeniu zdjęć reżyser, Bartosz Blaschke.

Zdjęcia do filmu realizowanego w ramach programu „30 Minut” trwały osiem dni i powstawały przy wsparciu gminy Gołdap. Premiera planowana jest na drugą połowę 2013 roku. 

Bartosz Blaschke – absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego i Wajda School (dawniej: Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Reżyserm.in. wielokrotnie nagradzanego krótkometrażowego dokumentu „Ziętek”, oraz filmów muzycznych: „The Table” grupy Karbido i „Tele-La-La” formacji Őszibarack. Operator filmów dokumentalnych, krótkich fabuł i teledysków. Stypendysta PISF. Jego scenariusz "Menażeria" znalazł się w finale konkursu Script Pro 2011.

Studio Munka działające w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich jest producentem debiutów filmowych, krótko- i długometrażowych. Studio zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich na mocy porozumień zawartych pomiędzy SFP a Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską, i od początku nastawione jest na produkcję ambitnych filmów artystycznych.
Filmy krótkometrażowe można realizować w Studiu w ramach trzech Programów: „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”, poświęconych odpowiednio fabułom, dokumentom i animacjom. Do tej pory w ramach wymienionych programów powstało ponad 100 tytułów – rocznie do produkcji kierowanych jest ok. 30 projektów.
Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach w kraju i zagranicą, stając się wizytówką młodych reżyserów, będących u progu kariery filmowej. 
Studio wydaje też co roku DVD z najciekawszymi krótkimi filmami - „Polskie Debiuty”. W tym roku wydawnictwo będzie miało swoją siódmą edycję.

 Kalina Pietrucha
 Specjalista ds. PR
 Studio Munka
 Stowarzyszenie Filmowców Polskich
   
 ul. Krakowskie Przedmieście 7
 00-068 Warszawa
   
 tel. +48 22 556 54 71
 kom. +48 799 068 588
 k.pietrucha@sfp.org.pl

www.studiomunka.pl

 Grzegorz Wojtowicz
 Rzecznik Prasowy
 Stowarzyszenie Filmowców Polskich
   
   
 ul. Krakowskie Przedmieście 7
 00-068 Warszawa
   
 tel. +48 22 556 54 96, faks. +48 22 845 39 08
 kom. +48 601 274 006/+48 693 455 944
 g.wojtowicz@sfp.org.pl
 www.sfp.org.pl

www.facebook.com/StowarzyszenieFilmowcowPolskich

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca