Film

Wenecki Złoty Lew na otwarcie WIOSNY FILMÓW

Już 7. kwietnia w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) startuje 19. Festiwal WIOSNA FILMÓW. Festiwal otworzy zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – film „Pieta” w reżyserii Kim Ki-Duka. Na Festiwalu WIOSNA FILMÓW „Pieta” zostanie zaprezentowana premierowo – będzie to pierwsza publiczna projekcja w Polsce filmu zdobywcy weneckiego Złotego Lwa.  W trakcie festiwalu zostanie pokazanych ponad 70 najlepszych produkcji filmowych, które wcześniej można było oglądać na festiwalach w Wenecji, Cannes, Berlinie, Rotterdamie oraz Sundance. Festiwal zakończy się 14 kwietnia.

 

WIOSNA FILMÓW to festiwal, który chce być jak najbliżej widza, dlatego organizatorzy zaproponowali atrakcyjną cenę biletu za jeden seans – tylko 7 złotych. „Mamy nadzieję, że niski koszt biletu skutecznie zachęci do spotkania z kinem artystycznym jak największą ilość widzów.” – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor Festiwalu WIOSNA FILMÓW.  „Tym bardziej, że w tym roku nasz festiwal pojawi się odświeżonej formule, zakładającej prezentowanie wartościowych filmów, które zachwyciły widzów i jurorów międzynarodowych festiwali.”  - dodaje.

Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają  sekcje Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali  i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów, które znalazły się w tej grupie będzie miało swoją polską premierę festiwalową. Inne sekcje również brzmią zachęcająco: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia.

Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.

Festiwal WIOSNA FILMÓW to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW. Podobnie, jak w ubiegłym roku, w trakcie festiwalu WIOSNA FILMÓW odbędzie się STREFA SCENARZYSTY, czyli impreza szkoleniowa, mająca na celu promowanie wiedzy i umiejętności warsztatowych w zakresie scenariopisarstwa. Pierwsza część warsztatów, organizowana we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym PISF), przeznaczona jest dla uczniów liceów oraz nauczycieli. Daje szansę poznania podstaw wiedzy na temat scenariusza w różnych gatunkach filmowych. W ubiegłym roku wykłady dotyczyły filmu fabularnego, dokumentu i serialu, w tym roku wśród tematów znalazła się m.in. rola scenariusza w filmie animowanym. W Strefie Scenarzysty znajdzie się również miejsce dla profesjonalistów, którzy będą mogli wziąć udział w debacie o adaptacjach literatury dla dzieci i młodzieży oraz wykład na temat kina familijnego. Trzecim, najbardziej emocjonującym  punktem programu Strefy Scenarzysty, będzie  konkurs "Krótkie i dobre" na najlepszy scenariusz filmu krótkometrażowego. Konkurs filmów krótkometrażowych to niebywała okazja, aby zobaczyć pierwsze filmy przyszłych reżyserskich sław.

 

Szczegółowy program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi WIOSNA FILMÓW będzie  dostępny  na stronie www.facebook.com/wiosnafilmow oraz nawww.kinopraha.pl. Pełny program projekcji i filmów zostanie ogłoszony na tydzień przed festiwalem WIOSNA FILMÓW. Sprzedaż biletów w kinie Praha ruszy 2 kwietnia 2013 roku.

 

FILM OTWARCIA 19. FESTIWALU WIOSNA FILMÓW:

„Pieta”

Korea Płd, 2012, 102 minuty

Reżyseria: Ki-Duk Kim

Dystrybucja w Polsce: Aurora Films

Gang-do (Jung-jin Lee) trudni się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Idealnie nadaje się do tego zadania. Kompletnie pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Z wyjątkową perfidią obmyśla coraz to nowe tortury. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son. Twierdzi, że jest matką, która porzuciła go po urodzeniu. Gang-do reaguje agresją, odrzuca Mi-son, ale pokora kobiety i jej cicha obecność stopniowo przełamują jego niechęć. W Gang-do budzą się ludzkie odruchy. Zaczyna doświadczać uczuć, których dotąd nie znał. Postanawia porzucić dotychczasowe życie i stać się lepszym człowiekiem. Wtedy jednak Mi-son zostaje porwana. Gang-do musi wytropić sprawcę, robiąc przegląd wszystkich swoich ofiar. Przy okazji odkrywa mroczną tajemnicę Mi-son…

„Pieta” – osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Ki-duk Kima – zdobyła Złotego Lwa dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając. „Na ten film nie można nie zareagować” – powiedziała członkini weneckiego jury, Marina Abramović.

 

ORGANIZATORZY 19. FESTIWALU WIOSNA FILMÓW:

Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”

Ul. Pasaż Urysnowski 1/111

02-784 Warszawa

 

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

 

SPRZEDAŻ I REZERWACJA BILETÓW:

 

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

Tel. (kasa kina) 22 343 03 10

www.kinopraha.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca