Film

Gdyby krytycy mieli głos

Festiwal Kamera Akcja dobiegł końca

Sukcesem zakończył się 4. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni debat z krytykami filmowymi, filmoznawcami i osobami z branży filmowej pokazał, że kinomanii lubią rozmawiać i brakuje im dyskusji na co dzień. Goście byli otwarci na polemikę i z chęcią odpowiadali na pytania widzów.

 

W niedzielę wieczorem na zamknięciu festiwalu rozdano nagrody w Konkursie Etiud i Animacji oraz wyłoniono laureata konkursu „Trzy strony zawodu krytyka”. Jurorzy w kładzie Zbigniew Żmudzki, Marcin Adamczak, Dagmara Rode, postanowili nie przyznawać nagród żadnej animacji – zdecydowali się na wyróżnienie dwóch filmów. Nagrody otrzymali Sebastian Kwidziński i Marcin Roszczyniała za animację-teledysk „Dead end” oraz Anna Kosińska za „Macicę” na podstawie opowiadania Etgara Kereta. Zdecydowanym faworytem zarówno widzów, jak i jurorów była etiuda Tomasza Jurkiewicza „Gdyby ryby miały głos”, która bezapelacyjnie wygrała i otrzymała nagrodę dla najlepszej etiudy. Wyróżnienia otrzymali Katarzyna Latos za „Inspirację” i Dariusz

 

Sztajerwald za „Spotkanie”. Po części oficjalnej odbyła się projekcja filmu Margarethe von Trotta „Hannah Arendt” opowiadający o wydarzeniach z życia słynnej żydowskiej filozofki pochodzącej z Niemiec.

Festiwal gościł m.in. Tomasza Raczka, Barbarę Białowąs, Michała Oleszczyka, Łukasza Maciejewskiego, Jacka Rakowieckiego, Marcina Pieńkowskiego, Annę Wróblewską. Goście debatowali o stylu w krytyce filmowej, o jej przyszłości, a także powiązaniach z dystrybucją i sposobie funkcjonowania na rynku. Nie zabrakło wspomnień ważnych osobistości dla krytyki filmowej takich jak Roger Ebert czy prof. Bolesław W. Lewicki.

 

Widzowie jak co roku dopisali. Na filmach i panelach były tłumy osób. Zmiana miejsca festiwalowego zaowocował powiększoną liczbą widzów – Kamera Akcja ponownie pobiła swój rekord – festiwal odwiedziło ponad siedem tysięcy widzów.

 

 

Wyniki Konkursów podczas czwartej edycji Festiwalu Kamera Akcja

 

KONKURS ETIUD I ANIMACJI

NAGRODA DLA NAJLEPSZEJ ANIMACJI:

- nie przyznano nagrody

WYRÓŻNIENIE (kategoria animacje):

- „Dead end” – Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała

- „Macica” – Anna Kosińska

NAGRODA DLA NAJLEPSZEJ ETIUDY:

- „Gdyby ryby miały głos” – Tomasz Jurkiewicz

WYRÓŻNIENIE (kategoria etiudy):

- „Inspiracja” – Katarzyna Latos

- „Spotkanie” – Dariusz Sztajerwald

 

KONKURS „3 STRONY ZAWODU KRYTYKA”

Jan Prociak

 

KONKURS NA TEKST KRYTYCZNY O TEMATYCE FILMOWEJ

Nagroda Główna:

- Maciej Kryński

Wyróżnienie:

- Tomasz Rachwald

 

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7940 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca