Film

Reżyser „Viramundo” gościem festiwalu we Wrocławiu

Już 28 czerwca wchodzi na ekrany polskich kin „Viramundo”, niezwykła filmowa podróż w najdalsze zakątki Ziemi w poszukiwaniu ginącej w globalnym świecie różnorodności. Bohaterem filmu jest Gilberto Gil: artysta, polityczny outsider, gwiazda brazylijskiej muzyki, aktywista na rzecz środowiska naturalnego i były minister kultury Brazylii. 

„Viramundo” zaczyna się w małej amazońskiej wiosce, skąd legendarny brazylijski muzyk i jeden z pionierów Tropicalismo ruszy do Południowej Afryki i potem aż do Australii. Po drodze Gil organizuje koncerty, spotyka się mieszkańcami zapomnianych przez świat miejsc i przedstawicielami ginących powoli kultur. Śpiewa i głośno mówi o rzeczach, które są dla niego najważniejsze - o równości, różnorodności, wolności. Używa muzyki i nowych technologii, by świat był lepszym, ciekawszym i pełnym nadziei miejscem.

Reżyser filmu, znany dokumentalista Pierre-Yves Borgeaud, wkrótce po premierze „Viramundo” przyjedzie do Polski, gdzie będzie gościem festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Ta największa filmowa impreza w kraju pokaże, w sekcji Szwajcarskie Dokumenty Muzyczne, dwa inne filmy tego twórcy. „Inland” opowiada o tworzącym eksperymentalną muzykę duecie Stimmhorn, sięgającym po ludowe techniki jodłowania oraz klasyczne instrumenty pasterskie. Jego członkowie, Balthasar Streiff i Christian Zehnder, zabiorą widzów w wyprawę do serca Alp. 

Kolejnym filmem twórcy „Viramundo”, który pokazany zostanie we Wrocławiu będzie „Family Music” o braciach Muthspiel, grających razem od 20 lat. Christian i Wolfgang to czołówka szwajcarskiej sceny jazzowej, a ich karierę dokumentował przez lata zmarły w 2001 ojciec. To bogaty materiał filmowy przez niego zostawiony stanowi o sile dokumentu Pierre’a-Yvesa Borgeauda.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca