Film

Czeskie dokumenty proszę! Przegląd nowego czeskiego dokumentu w kinie MuranówCzeskie dokumenty proszę!
Przegląd nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów
25-29 września

 


Sekcje Praskie kolaże, Kalejdoskop społeczny, Wiara żywa, Czesi w drodze, Raport mniejszości to propozycja programowa Przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów. Organizatorzy postawili sobie za cel odważną prezentację kina zaangażowanego, poruszającego niełatwe tematy, budzące emocje i zainteresowanie.


W programie Przeglądu emocjonujący pejzaż współczesnej Pragi, pełne dynamiki urban story, opowieści o miejskim aktywizmie, protestach antyrakietowych. Przyjrzymy się temu w co wierzą współcześni Czesi i Czeszki, obejrzymy filmy dotyczące mniejszości narodowych.

 

W programie m.in. wielokrotnie nagradzany, jeden z ostatnich filmów reżyserki Heleny Třeštíkovej – Prywatny wszechświat oraz dwa głośne filmy Martina Marečka Auto-mat oraz Pod słońcem ciemność. Podczas Przeglądu odbędą się również spotkania z autorami filmów oraz dyskusja na temat współczesnej kondycji dokumentu w Czechach i w Polsce.


Program Przeglądu:
Sekcja Praskie kolaże

Kino dokumentalne o ulicach pełnych rowerów, fałszywych obietnicach polityków, śmierci, ale przede wszystkim o nadziei. Inspirujący film Auto – mat, reż. M. Mareček to dowcipny obraz łączący elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym
i homemade wideo.


Sekcja Kalejdoskop społeczny
Wszystko dla dobra świata i Nošovic, reż. V.Klusakportret czeskiej wioski,
w której wylądowało ufo w formie kilometrowej srebrzystej fabryki: koreańskiej marki Hyundai. Z wioski, która zasłynęła kiszoną kapustą i piwem Radegast, stała się strefą przemysłową. Poprzez siedem postaci, film prezentuje żywy i chłodny portret miasta.
Panorama czeskiego społeczeństwa z perspektywy 30-letniej opowieści o zwyczajnej czeskiej rodzinie w głośnym dokumencie Heleny Třeštíkovej Prywatny wszechświat. Film w poruszający sposób pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny
z polityczno-społecznymi zmianami.

Sekcja Wiara żywa
Jak wygląda czeskie spojrzenie na wiarę, na cud, na rzeczy ostateczne? Odpowiedzią są filmy prezentujące:
Osobiste radzenie sobie z sacrum
Ivetka i góra - Vita Janečka. Relacja o transcendencji przenikającej ludową wiarę, która swą siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. Czuła opowieść o ludowych obrzędach, wiejskich księżach wierzących
w cuda, drewnianych chatach i chłopakach popisujących się starymi motorami.
Życie zagorzale wierzących ludzi.
Starowiercyfilm magiczny, czarno-biały, który uwypukla duchowe gesty.

 

Sekcja Czesi w drodze 

Podróż w dalekie kraje i czeskie spojrzenie na Innego: najlepszy czeski dokument zeszłorocznego festiwalu w Jihlawie - Twierdza Lukasa Kokeša i Klary Tassovskiej. Dwadzieścia lat po rozpadzie Związku Sowieckiego istnieje kraj, którego istnienia prawie nikt nie uznaje. 0,5 mln obywateli różnych narodowości, którzy muszą posiadać od 3 do 4 rożnych paszportów, aby mogli się w z niego wydostać.


Pod słońcem ciemność, reż M. Mareček. Dwóch czeskich ekspertów od rozwoju, wracają do odległej, zambijskiej osady Masuku, gdzie przed czterema laty zakładali elektryczność na terenie szkoły i szpitala. Opowieść o próbie przekazania europejskiej technologii i odpowiedzialności, ale również tzw. „złotych czeskich rączek”, które dadzą sobie radę również w sercu Afryki.

Sekcja Raport mniejszości
Spojrzenie na mniejszości: potrójnie wykluczony Rom homoseksualista w obrazie Roma boys. Historia miłości Rozalii Kohoutovej oraz ciepły i podnoszący na duchu obraz o ratowaniu innych bez względu na cenę Rodzina Nickiego Matěja Mináča.


Organizatorzy: kino Muranów | Czeskie Centrum w Warszawie | Czeskie Narodowe Archiwum Filmowe

 

Patroni medialni: dziennik opinii krytyka polityczna, kwartalnik respublica NOWA, Visegrad Insight, F5, co jest grane, TOK FM, Aktivist, Art&Business.


Bilety: 10 zł
Więcej informacji: www.muranow.gutekfilm.pl

od: 25 września 2013
do: 29 września 2013

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca