Film

Nagroda Specjalna dla „Mazurka” i wyróżnienie dla „Psubrata”

Nagroda Specjalna dla „Mazurka” Julii Kolberger i wyróżnienie dla „Psubrata” Marii Zbąskiej to sukcesy, które podczas 38. Gdynia – Festiwalu Filmowego odniosło Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Oba filmy prezentowane były w ramach Konkursu Młodego Kina.

 

Debiut Marii Zbąskiej „Psubrat” – trzydziestka wyprodukowana wspólnie z Wajda Studio – otrzymał jedno z dwóch wyróżnień przyznanych przez Jury Konkursu Młodego Kina. Film został wyróżniony za znalezienie oryginalnych środków filmowych do pokazania świata z natury brzydkiego i okrutnego.

Drugie wyróżnienie Jury przyznało filmowi „Matka” w reżyserii Łukasza Ostalskiego.

 

"Psubrat" będący luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta "Dziewczyna Corbiego” to przewrotna "Opowieść Wigilijna" z polskim blokowiskiem w tle. Panabi to kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. W filmie zagrali m.in. Rafał Garnecki, Marek Kossakowski, Agnieszka Krukówna, Andrzej Chyra i Krzysztof Skonieczny.

To pierwsze wyróżnienie dla tej produkcji.

 

Jury Konkursu Młodego Kina doceniło również film „Mazurek” w reżyserii Julii Kolberger, przyznając mu Nagrodę Specjalną za perfekcyjną umiejętność opowiadania o trudnych sytuacjach życiowych w sposób czuły, zabawny i prawdziwy.

 

Główną bohaterką nagrodzonego już na festiwalach w Koszalinie oraz Kazimierzu Dolnym nad Wisłą filmu „Mazurek” jest Urszula, która przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego. Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy. Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu. W filmie zagrali między innymi: Kinga Preis, Paweł Królikowski i Marta Juras.

 

Nagroda Specjalna w wysokości 5 tys. zł przyznana „Mazurkowi” została ufundowana przez Fundację Legalna Kultura.

 

Laureatem nagrody im. Lucjana Bokińca został Paweł Maślona, reżyser filmu "Magma". O nagrodach zdecydowało jury w składzie: Cezary Harasimowicz (scenarzysta i aktor), Rafael Lewandowski (laureat Paszportu "Polityki", reżyser filmu "Kret"), Adrian Panek (scenarzysta i reżyser "Daas") oraz Anna Wróblewska (menedżerka kultury).

 

38. Gdynia – Festiwal Filmowy odbywał się w dniach 9 – 14 września.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca