Film

Dwie „Trzydziestki” i dwa dokumenty Studia Munka – premiera

DWIE „TRZYDZIESTKI” I DWA DOKUMENTY STUDIA MUNKA – PREMIERA

 

„Gry” Macieja Marczewskiego z Marcinem Bosakiem i Julią Kijowską, „Dom na końcu drogi” Wojciecha Kasperskiego z Mają Ostaszewską i Robertem Gonerą oraz dwa dokumenty: „Arena” Piotra Bernasia oraz „Siłaczka” Kacpra Czubaka i Iwony Kaliszewskiej – to cztery filmy składające się na program najbliższej premiery Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Impreza odbędzie się w warszawskim kinie Kultura, w poniedziałek 21 października o godzinie 19:00.

 

Silaczka-Arena_700x211.jpg
Siłaczka, reż. K. Czubak, I. Kaliszewska; Arena, reż. Piotr Bernaś/kolaż Studio Munka - SFP

 

Premierowe tytuły to filmy wyprodukowane w ramach programów „30 Minut” i „Pierwszy Dokument”. Spotkanie rozpocznie projekcja dokumentalnej „ Areny” Piotra Bernasia ze zdjęciami nagrodzonego w tym roku na Gdynia – Festiwal Filmowy Łukasza Żala. Reżyser poszukuje odpowiedzi na pytania: jakie są powody ludzkiego dążenia do autodestrukcji? Jakie są źródła motywacji człowieka, który wybiera życie polegające na wiecznej walce, okaleczaniu swojego ciała i ryzykowaniu zdrowia? Czy droga poprzez ból fizyczny jest ucieczką od innego rodzaju bólu? Wreszcie, co leży u podstaw społecznej fascynacji ryzykiem i agresją? „Arena“ to film o współczesnych igrzyskach, arenie i gladiatorach.

Drugim premierowym dokumentem będzie „Siłaczka” Kacpra Czubaka i Iwony Kaliszewskiej. To portret kobiety z górskiej wioski w Dagestanie, która w otaczającym ją patriarchalnym świecie przyjmuje nonkonformistyczną postawę. Pomaga jej w tym doświadczenie z czasów Związku Radzieckiego, kiedy była mistrzynią w zapasach.

 

Dom-Gry_700x230.jpg
Dom na końcu drogi, reż. Wojciech Kasperski; Gry, reż. Maciej Marczewski/kolaż Studio Munka - SFP

 

Pierwszą „trzydziestką”, która będzie zaprezentowana podczas najbliższej premiery, są „Gry” w reżyserii Macieja Marczewskiego. Scenariusz filmu został oparty na tekście Ireneusza Iredyńskiego "Winda". Reżyser do współpracy zaprosił Marcina Bosaka oraz Julię Kijowską. Całość historii rozgrywa się w windzie, w której została zatrzaśnięta dwójka ludzi. Para zaczyna wciągać się w zaskakującą grę. Wymyślają wspólne życie, opowiadają sobie wyimaginowaną historię od pierwszego romantycznego i zabawnego spotkania aż po dramatyczny koniec ich znajomości.

"Dom na końcu drogi" to długo wyczekiwana „trzydziestka” Wojciecha Kasperskiego. Opowiada o nieznajomej kobiecie, która pojawia się nocą w jednym z domów pod lasem. Mieszkająca tam rodzina przyjmuje ją do środka. Kobieta zauważa, że pod pozorami spokoju jej pojawienie się wywołało prawdziwą burzę w  domownikach. Razem z nią odkrywamy, co kryje się pod zawiłymi rodzinnymi relacjami oraz jakie tajemnice kryje ostatni dom przy wiejskiej drodze. Główne role zagrali Maja Ostaszewska i Robert Gonera.

 

Po projekcji filmów reżyserzy będą odpowiadali na pytania prowadzącej rozmowę Patrycji Wanat oraz publiczności.

 

Wieczór zakończy się we foyer kina Kultura tradycyjnym koktajlem.

 

Premiera Studia Munka – SFP jest imprezą zamkniętą. Zainteresowanych udziałem w niej zapraszamy do śledzenia profilu Studia Munka – planujemy konkursy z wejściówkami do wygrania :

https://www.facebook.com/MunkStudio

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIENNIKARZY!

W SPRAWIE AKREDYTACJI PROSIMY O KONTAKT z Kaliną Pietruchą: k.pietrucha@sfp.org.pl

 

Biogramy reżyserów:

 

Piotr Bernaś

Reżyser, operator, fotograf, dokumentalista. Przez 5 lat pracował jako fotoreporter wojenny dla Gazety Wyborczej. W latach 2002 – 2006 wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w 2010 roku.

 

Kacper Czubak

Z wykształcenia operator obrazu. Absolwent Wydziału Radia i Tv im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Stypendysta na FAMU - Wydziale Filmowym i Tv Akademii Muzycznej w Pradze. Jako operator zrealizował kilka krótkometrażowych filmów fabularnych m.in. “Monidło" 2006, “Kontrakt" 2008, Dekalog 89+ “Real" 2009, pracował w Tanzanii, Etiopii, Angoli i Sudanie, przy dokumentach, których bohaterami są dzieci ulicy i misjonarze m.in. “I will always walk the streets" 2010. Pracuje przy pełnometrażowych filmach fabularnych jako drugi reżyser (“Pora umierać" 2007, “Jutro będzie lepiej" 2010). “Siłaczka” to jego pierwszy autorski projekt dokumentalny.

 

Iwona Kaliszewska

Antropolog kulturowy, redaktorka portalu Kaukaz.net. Pomysłodawczyni „Siłaczki”. Absolwentka informatyki i etnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Form Fotograficznych. Związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz dwumiesięcznikiem “Nowa Europa Wschodnia". Od 2004 roku realizuje naukowe projekty badawcze w Dagestanie. Po Rosji, Azji Centralnej i Kaukazie podróżuje od 1999 r. Współautorka (wraz z Maciejem Falkowskim) książki pt. “Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii".

Maciej Marczewski

Absolwent wydziału aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2005 roku współpracownik reżysera Filipa Marczewskiego (prywatnie jego brata) przy filmach krótkometrażowych takich jak nominowany do studenckiego Oscara "Melodramat" czy ostatnio przy pełnometrażowym "Bez wstydu". W 2011 roku ukończył kurs reżyserii "Studio prób" w Wajda School.

 

Wojciech Kasperski

Reżyser, scenarzysta i producent. Ukończył Łódzką Szkołę Filmową. Realizuje swoje filmy w Polsce oraz Rosji. Uznany za jednego z najciekawszych młodych polskich i europejskich filmowców. Uczestnik konferencji INPUT, Festiwalu w Cannes, sekcja Tous Les Cinémas du Monde oraz wyróżnienia Prix Europa. Jego filmy zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. Great Silver Nanook w Perm oraz Grand Sterling Award American Film Institute. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

21 pazdziernika 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca