Film

NAGRODA GŁÓWNA DLA "PSUBRATA" W COTTBUS!

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 23. Festiwalu w Cottbus zakończonego 10 listopada, nagrodziło Marię Zbąską za film "Psubrat" – wspólną produkcję Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Wajda Studio.

 

W "Psubracie", który w Cottbus miał międzynarodową premierę, jurorom szczególnie spodobała się ironiczna gra stylami i symbolami, połączenie komedii i opowieści o dojrzewaniu. W uzasadnieniu swojego werdyktu stwierdzili: "Niespodziewana groza punktu kulminacyjnego oraz wyważone zakończenie dobitnie udowadniają talent reżyserki. Nie możemy doczekać się jej kolejnych filmów". Nagroda Główna w wysokości 2500 Euro została ufundowana przez Druckzone Cottbus.

 

PSUBRAT-Cottbus600x400.jpg
Maria Zbąska i operator Krzysztof Wiśniewski z członkami jury/fot. Film Festival Cottbus

 

Bohaterem filmu, będącego luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta "Dziewczyna Corbiego”, jest Panabi – kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu. Osiedlem rządzi Bocian – największy bandyta, który, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. W obsadzie znaleźli się m.in. Rafał Garnecki, Marek Kossakowski, Agnieszka Krukówna, Andrzej Chyra i Krzysztof Skonieczny.

 

Psubrat600x425.jpg
Psubrat, reż. Maria Zbąska/fot. Studio Munka - SFP

 

„Psubrat” jest jedną z najnowszych, wspólnych produkcji Studia Munka - SFP i Wajda Studio, zrealizowaną w koprodukcji z Ucho Studio, Luks Film oraz Timecode. Film Marii Zbąskiej ma już na swoim koncie wyróżnienia, przyznane podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Warsaw Jewish Film Festival.

 

Festiwal Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus odbywał się w dniach 5-10 listopada. Studio Munka prezentowało na nim oprócz "Psubrata" także trzydziestkę Aleksandry Terpińskiej "Leszczu" w niemiecko-polskim konkursie "U18". W ramach marketu koprodukcyjnego „Connecting Cottbus” odbył się też pitching projektu kolejnej fabuły pełnometrażowej Studia Munka – „Królewicz Olch” Kuby Czekaja.

 

Na Festiwalu doceniono również film Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy”, który zdobył Nagrodę dla Najlepszego Debiutu w wysokości 3000 Euro, ufundowaną przez Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus. Poza filmem Koxa i produkcjami Studia Munka – SFP w Cottbus można było również zobaczyć „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Zdjęcie” Macieja Adamka, „Papuszę” Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze, a w sekcji „Polskie Horyzonty”: „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego i „Zaślepioną” Katarzyny Klimkiewicz.

 

Sukces "Psubrata" jest drugim z rzędu sukcesem Studia Munka – SFP w Cottbus, gdzie w zeszłym roku Grand Prix Festiwalu zdobył pełnometrażowy debiut Marii Sadowskiej "Dzień kobiet".

 

Promocję zagraniczną filmów "Leszczu" i „Psubrat” wspiera Krakowska Fundacja Filmowa. „Psubrat” był rozwijany podczas Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy.

 

Więcej o filmie na stronach Studia Munka – SFP


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca