Film

„Śpiąca Królewna” z cyklu BOLSHOI BALLET LIVE w Kinie Praha!

Zapraszamy 9. marca na retransmisje baletu „Śpiąca Królewna” z cyklu BOLSHOI BALLET LIVE w Kinie Praha. Przed spektaklem baletowym zapraszamy na taneczny występ na żywo tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Fragment baletu „Śpiąca Królewna” zatańczą Ana Kipshidze i Eduard Bablidze.

 

 

W niedzielę, 9. marca o godz. 15:45 odbędzie się retransmisja przedstawienia baletowego moskiewskiego Teatru Bolszoj – „Śpiąca Królewna” w choreografii Mariusa Petipy i Jurija Grigorowicza. Przed spektaklem baletowym zapraszamy na taneczny występ na żywo tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Fragment baletu „Śpiąca Królewna” zatańczą Ana Kipshidze i Eduard Bablidze.

 

Śpiąca Królewna” to baletowa wersja baśni Charles’a Perraulta o księżniczce Aurorze, która zasnęła na wieki, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowaną przez złą wróżkę igłą, to klasyk nad klasykami. „Śpiąca królewna” jest przede wszystkim przedstawieniem dla dzieci, pełnym bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję podziwiać mistrzowską technikę tancerzy Bolszoj. Oryginalną choreografię Petipy odtworzył, zarazem opracowując ją na nowo, od lat związany z moskiewskim zespołem Jurij Grigorowicz. Gwiazdami przedstawienia są niewątpliwie Swietłana Zacharowa (w roli księżniczki Aurory) i David Hallberg (w roli księcia Désiré), choć cały zespół baletowy Bolszoj jak zwykle z precyzją realizuje karkołomne zadania postawione przez choreografów. Zgodnie z tradycją wykonawczą w postać złej wróżki Carabosse wciela się mężczyzna, a jest nim Aleksiej Łoparewicz. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 35 minut.

 

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich największych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Kino Praha jako pierwsze w Warszawie prezentuje balet z najsłynniejszego moskiewskiego Teatru Bolszoj.

 

Przed spektaklem słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała. Krytyk muzyczny i baletowy. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Administrator baletowego internetowego forum dyskusyjnego balet.pl. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji kwartalnika „Taniec”. Współautorka serii książek dla dzieci Bajki baletowe i autorka baletowego bloga Na czubkach palców. W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca.

 

* * *

Teatr Bolszoj. Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

 

Zapraszamy na przedstawienie baletowe z cyklu BOLSHOI BALLET LIVE w Kinie Praha!

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: BOLSHOI BALLET LIVE” w Kinie Praha

Cena biletu na jeden spektakl – 50 zł

Cena biletu w karnecie – 45 zł

Na przedstawienia baletowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

 

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

09.03.2014 | niedziela | 15:45 | retransmisja

muzyka: Czajkowski | choreografia: Petipa, Grigorowicz

MARCO SPADA

30.03.2014 | niedziela | 16:45 | transmisja LIVE

muzyka: Auber| choreografia: Mazilier, Lacotte

SPARTAKUS

27.04.2014 | niedziela| 15:45| retransmisja

muzyka: Chaczaturian | choreografia: Grigorowicz

 

INFORMACJA:

Kasa Kina Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

tel. 22 343 03 10


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca