Film

Miasto movie w kwietniu /// Miejska duchowość /// cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

Miasto movie /// Miejska duchowość
cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom – wybrane niedziele, godz. 11:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Cykl #6 /// Miejska duchowość

W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej  na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć  bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności.  Przed nami zatem niezwykła,  filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .


Program na kwiecień:

2  kwietnia 2014, godz. 19.00 – „Gorzkie mleko”, reż. Claudia Llosa, czas 94’,  2009 r.

9 kwietnia 2014, godz. 19.00 – „Mały Budda”, reż. Bernardo Bertolucci, czas 140’, 1993 r.

13 kwietnia 2014, godz.11.00 – Miasto movie dzieciom „Kurczak Mały”, reż. Mark Dindal, czas 77’, 2005 r. oraz warsztat kreatywny dla dzieci i opiekunów

16 kwietnia 2014, godz. 19.00 – „Jezus z Montrealu”, reż. Denys Arcand, czas 119’, 1989 r.

23  kwietnia 2014. Godz. 19.00 –  „Habemus papam - mamy papieża”, reż. Nanni Moretti , czas 102’, 2011 r.

30 kwietnia 2014, godz. 19.00 – „Apostoł”, reż. Robert Duvall, czas 134’, 1997 r.

 


Opisy:

Gorzkie mleko – kinematografia z Ameryki Południowej ma swoje ważne miejsce na naszym rynku filmowym. Jednak w większości są to filmy pochodzące z Brazylii bądź Argentyny, kino Peruwiańskie dociera do nas rzadziej. Tym bardziej cieszy fakt, że ukazały się w Polsce filmy Claudii Llosy. Jej debiutancka „Madeinusa” zrobiła furorę na światowych festiwalach w 2006 roku. My zaś w cyklu Miasto movie, pokażemy drugi film artystki – „Gorzkie mleko”. Jest to przepełniona smutkiem, nostalgiczna ballada o młodej dziewczynie Fauscie. Całe jej życie naznaczone jest dramatem i traumą przekazywaną przez matkę. Fausta jest bowiem dzieckiem poczętym w wyniku gwałtu, a jej matka nigdy nie doszła do siebie po tym wydarzeniu. Reżyserka w swoim dziele łączy co najmniej kilka porządków. Z jednej strony wspomina historię Peru (gwałciciele to żołnierze Świetlistego szlaku), z drugiej przybliża nam współczesny obraz swojego kraju i drastyczne różnice pomiędzy życiem w dużych miastach jak np. Lima a egzystencją ludzi na wsiach. Wreszcie, co być może najciekawsze, odwołuje się bezpośrednio do mitów, legend oraz wierzeń i tradycji peruwiańskich, m. in. tych o tytułowym „gorzkim mleku”.

   

Mały Budda – Bernardo Bertolucci, jeden z wielkich mistrzów europejskiego kina, tym razem zabiera nas w duchową podróż do Tybetu. Autor takich arcydzieł jak „Ostatnie tango w Paryżu”, „Ukryte pragnienia” czy wreszcie nagrodzonego dziewięcioma Oscarami  „Ostatniego cesarza” zaczyna swoją opowieść w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Seatle. Do rodziców małego chłopca (w ich rolach Chris Isaac i Bridget Fonda) zgłasza się tybetański mnich Lama Norbu z niezwykłą informacją. Otóż istnieje możliwość, iż ich kilkuletni synek Jesse jest kolejną reinkarnacją wielkiego mistrza Lamy Dorje. Mnich proponuje chłopcu podróż do Bhutanu i poddanie się buddyjskim próbom i naukom, dzięki którym duchowni rozstrzygną, które z dzieci jest nowym mistrzem. Bowiem poza Jesse’m do klasztoru zaproszeni są też dziewczynka z Indii oraz chłopiec z Katmandu. Bertolucci jak zwykle subtelnie i ze smakiem portretuje swoich bohaterów i ich zmagania. Całości dopełniają przepiękne zdjęcia Vittorio Storaro oraz sam Keanu Reeves (prywatnie również praktykujący buddysta) w roli boga Siddharthy.

 

Jezus  z Montrealu – jeden z najważniejszych filmów kinematografii kanadyjskiej lat osiemdziesiątych. Znakomity obraz spod ręki Denysa Arcanda, twórcy m. in. głośnej ‘Inwazji barbarzyńców” czy „Upadku cesarstwa amerykańskiego”.  Główny bohater, Daniel Coloumbe, to ceniony awangardowy reżyser teatralny. Dostaje on dość nietypowe zlecenie od biskupa kaplicy św. Jana w Montrealu, ma mianowicie zainscenizować i wyreżyserować spektakl oparty na misterium pasyjnym. Odczytana na nowo i uwspółcześniona historia męki Chrystusa z jednej strony staje się wydarzeniem artystycznym, z drugiej zaś budzi niechęć i gniew ortodoksyjnych katolików. „Jezus z Montrealu” to bardzo dojrzałe, świadome kino. Artysta stawia tu pytania o granice wiary, snuje rozważania na temat ludzkiej etyki i moralności, wreszcie ukazuje związki religii ze sztuką. Przenikanie się tych dwóch światów, artystycznego i duchowego jest jednym z głównych sensów zawartych w obrazie Arcanda.   Warto zatem wybrać się, na chwilę przed świętami wielkanocnymi , na nasz pokaz w ramach cyklu Miasto movie.

 

Habemus papam – mamy papieża – Nanni Moretti, wybitny włoski reżyser, kolejny raz zaprasza swoich ulubionych aktorów m. in. Michela Piccoli i Jerzego Stuhra do wspólnej pracy na planie. Jej efektem jest zabawna opowieść o misji, przeznaczeniu i roli, jakiej oczekuje od nas społeczeństwo. W Watykanie trwa właśnie konklawe, kardynałowie z całego świata mają wybrać nowego papieża, duchowego przywódcę kościoła katolickiego. W tym samym czasie na placu św. Piotra dniem i nocą czekają tysiące ludzi chcących go przywitać. Sytuacja komplikuje się gdy nowy wybrany papież (w tej roli Michel Piccoli) przechodzi załamanie nerwowe. Stres związany z odpowiedzialnością, duchowe dylematy i rozterki oraz zwyczajnie natura i charakter naszego bohatera sprawiają, iż całkowicie się blokuje i dosłownie ucieka incognito na ulice Rzymu. Aby uniknąć międzynarodowego skandalu i „wyleczyć” ojca świętego,  do akcji wkraczają rzecznik prasowy Watykanu, Rajski (Jerzy Stuhr) oraz biegły psychiatra, mistrz w swoim fachu (w tej roli sam Nanni Moretti). Przed nami zatem inteligentna, ciepła i zabawna opowieść o brzemieniu odpowiedzialności i życiowym powołaniu.

 

Apostoł -  autorskie kino Roberta Duvalla dotykające tematu winy i odkupienia oraz obrazu i roli kościoła na południu Stanów Zjednoczonych. Duvall znany przede wszystkim jako znakomity aktor, nagradzany m. in. za kreacje w „Ojcu chrzestnym” i „Czasie apokalipsy”, tu staje po obu stronach kamery. Wciela się w postać charyzmatycznego, tytułowego apostoła oraz czuwa nad reżyserią całości. Jego bohater to Sonny Dewey, zielonoświątkowiec i kaznodzieja, który w napadzie wściekłości uderza kijem bejsbolowym kochanka swojej żony (w tej roli Farrah Fawcett). Kiedy uderzony mężczyzna zapada w śpiączkę, Sonny postanawia uciec i odmienić swoje dotychczasowe życie. Kieruje się do Luizjany i tam zakłada nową religijną społeczność, oczywiście stając na jej czele. Sam siebie tytułuje apostołem i w szybkim czasie zyskuje ogromną popularność. Wszystko ma się jednak zmienić, kiedy opuszczona przez niego żona rozpozna jego głos w jednym z kazań podczas radiowej audycji.  W filmie, poza Duvallem i Fawcett, ciekawe kreacje drugoplanowe stworzyli też m. in. Billy Bob Thornton i Miranda Richardson, ścieżkę dźwiękową skomponował zaś David Mansfield.

 

MIASTO MOVIE DZIECIOM

Kurczak Mały – familijna, zabawna opowieść dla całej rodziny. Historia tytułowego kurczaka, który, z racji swojej postury i prześladującego go pecha, musi radzić sobie z docinkami i drwinami ze strony swojego otoczenia. Nasz bohater bardzo chce zasłużyć sobie na podziw i szacunek wszystkich i, co ciekawe, szybko nadarzy się ku temu okazja. Jak się bowiem okazuje, Ziemi zagraża tajemnicza groźba z kosmosu. W myśl zasady „od zera do bohatera”, Kurczak Mały wraz ze świnką, kaczką i rybką, ruszy na ratunek naszej planecie. Po seansie, jak zawsze warsztat kreatywny dla najmłodszych.

Na wszystkie warsztaty wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18. 
Zapewniamy wszelkie materiały oraz doskonałą zabawę dla całych rodzin!

 

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
 

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

www.warsztatykultury.pl

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca