Film

Pokazy multimedialne oraz slajdowiska. Wydarzenia towarzyszące AfryKamery 2014

AfryKamera 2014
9. Festiwal Filmów Afrykańskich
23-27 kwietnia, Kino Luna, Warszawa
Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Białystok, Koszalin

 

Pokazy multimedialne oraz slajdowiska. Wydarzenia towarzyszące AfryKamery 2014.

 

W ramach festiwalu AfryKamera będzie można nie tylko pogłębić swoją wiedzę na temat Nigerii, dzięki przygotowanym przez nas pokazom multimedialnym dotyczących mody oraz duchowości Nigeryjczyków. Zapraszamy też do odbycia wirtualnej podróży do Ghany, dzięki Annie Wolskiej z AFRICA Line oraz poznać życie wielkiego człowieka Nelsona Mandeli. Wszystkie slajdowsika i pokazy multimedialne z krótką prelekcja odbędą się w klubie Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58 a). Wstęp jest wolny.


Kalendarz spotkań:


23.04 ( środa), g. 16:30, Znajomi znajomych ( ul. Wilcza 58 a), Wstęp wolny!
„Mandela – fundamentalny optymista” – Agnieszka Kopińska / africaline.pl


Nelson Mandela powiedział: "Jestem fundamentalnym optymistą. Trudno powiedzieć, czy mam to z natury czy z wychowania. Optymizm polega na utrzymaniu głowy w kierunku słońca, kiedy nogi idą do przodu. Miałem wiele ciężkich chwil w życiu, moja wiara w ludzkość była srodze testowana, ale nie rozpaczałem bo jest to kierunek klęski i śmierci".
 Sylwetkę laureata Nagrody Nobla, działacza na rzecz praw człowieka oraz  przeciwko apartheidowi, przedstawi Agnieszka Kopińska z biura podróży AFRICA line. W trakcie opowieści o Nelsonie Mandeli, Agnieszka nawiąże do ciekawostek afrykańskiej kultury, muzyki, przyrody. Agnieszka Kopińska podróżowała po Afryce Wschodniej i Południowej, przemierzyła Republikę Środkowoafrykańską na rowerze w ramach projektu "Afryka Nowaka".

 

24.04 ( czwartek), g. 16:30, Znajomi znajomych ( ul. Wilcza 58 a), Wstęp wolny!
„Czary Mary z Ghany” - Ania Wolska / africaline.pl


Ania Wolska, w Mali nadano jej afrykańskie imię Fanta – podróżniczka, obieżyświat, włóczykij, gawędziarka, miłośniczka świata i ludzi, wielbicielka wysublimowanych smaków, pasjonatka fotografii, uzależniona od muzyki, sportu i tańca. Przez ostatni rok odwiedziła 13 krajów Czarnego Lądu. Obecnie pracuje w biurze podróży AFRICA line i zaraża pasją do podróży. Ghana była częścią przebytej w maju 2013 r. trasy przez Afrykę Zachodnią, jaka zaczęła swój bieg na Wybrzeżu Kości Słoniowej i skończyła w Beninie.


Opowieści o Ghanie czyli słów kilka o dawnym królestwie Ashanti, fortach skrywających niechlubne historie niewolnictwa i handlu żywym towarem, świętym jeziorze Basumtwi  i jego duchach, obrzędach voodoo ,miasteczku czarownic, afrykańskich bezdrożach, psujących się motocyklach, poszukiwaniach śladów Ryszarda Kapuścińskiego, osobliwych połączeniach makaronu  z ryżem  i insulinowym przekręcie .


25.04 (piątek), g. 16:30, Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58 a), wstęp wolny!
Pokaz multimedialny „Kolor, wzór i szyk. Nigeryjska moda wczoraj i dziś”


Nigeryjki uchodzą za jedne z najlepiej ubranych Afrykanek, a Nigeryjczyków można rozpoznać po dbałości o podkreślanie indywidualizmu. Ich stroje łączą tradycyjne wzory i kolory z nowoczesnym szykiem. W czasie prelekcji zostaną przedstawione tradycyjne ubiory różnych grup etnicznych zamieszkujących w Nigerii, a także współczesne stroje inspirowane amerykańskimi i europejskimi trendami, tworzące niepowtarzalne kreacje do biura, na rodzinne uroczystości i wieczorne wyjścia. O nigeryjskiej modzie opowie Malwina Bakalarska.


Malwina Bakalarska: Autorka licznych artykułów na temat kultury i społeczeństwa współczesnej Nigerii, trenerka komunikacji międzykulturowej, wykładowczyni akademicka, adiunkt w Zakładzie Kultur Afryki Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Od 2008 r. regularnie jeździ do Nigerii, prowadząc na miejscu kilku miesięczne badania terenowe. Ostatnio podróżuje śladami nigeryjskich studentów migrujących do Azji. Jej praca doktorska dotyczyła zarządzania czasem i zasobami ludzkimi na nigeryjskim rynku pracy.
26.04 (sobota), g.13:30, Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58 a), wstęp wolny!


Pokaz multimedialny „Jedna duchowość, wiele wyznań - nigeryjskie religie”
W Afryce modlić się można poprzez taniec i śpiew. W Nigerii obok siebie funkcjonuje wiele religii, islam, różne odmiany chrześcijaństwa i tradycyjne wierzenia. W czasie prelekcji prowadzonej przez Malwinę Bakalarską będzie można poznać barwną mozaikę wyznaniową tego najludniejszego kraju afrykańskiego, dowiedzieć się o codziennych formach wyrażania swej wiary oraz zrozumieć jak religia wywiera wpływ na postawy i zachowania współczesnych Nigeryjczyków.


Malwina Bakalarska: Autorka licznych artykułów na temat kultury i społeczeństwa współczesnej Nigerii, trenerka komunikacji międzykulturowej, wykładowczyni akademicka, adiunkt w Zakładzie Kultur Afryki Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Od 2008 r. regularnie jeździ do Nigerii, prowadząc na miejscu kilku miesięczne badania terenowe. Ostatnio podróżuje śladami nigeryjskich studentów migrujących do Azji. Jej praca doktorska dotyczyła zarządzania czasem i zasobami ludzkimi na nigeryjskim rynku pracy.
Szczegóły na stronie: www.afrykamera.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca