Film

Pokaz Filmowy "Nie tylko Schindler" 24.04.2014 - Wstęp Wolny, Kraków /Podgórze

Cykl bezpłatnych spotkań filmowych „Nie tylko Schindler”

MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (Musíme si pomáhat)

24 kwietnia 2014

godz. 18.00

ul. Lipowa 4

Wstęp wolny

MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (Musíme si pomáhat), reż. Jan Hrebejk, 2000, Czechy, 124 min

Wprowadzenie: Miłosz Stelmach (filmoznawca, Uniwersytet Jagielloński)

 

W pierwszej dekadzie XXI wieku polscy kinomani z zazdrością spoglądali na najnowsze produkcje sąsiadów zza Olzy. Przez kolejne lata w Czechach powstawały filmy głębokie, ale nie pompatyczne, dowcipne, lecz nie przerysowane, wzruszające, a jednak pozbawione egzaltacji. W odróżnieniu od kina Petra Zelenki (Rok diabła) czy Davida Ondrička (Samotni) prezentowany w kwietniu w ramach cyklu „Nie tylko Schindler” film Jana Hrebejka Musimy sobie pomagać sięga po historię, aby odsłonić absurdy codzienności, mieszczańską hipokryzję i akty bezinteresownej, heroicznej solidarności.

 

Ostatnie lata II Wojny Światowej. Małe miasteczko w Czechach okupowane przez nazistów. Josef i Maria Cizek, bezdzietne małżeństwo, decydują się udzielić schronienia młodemu Żydowi, uciekinierowi z Teresienstadt. Bohaterowie tego wyjątkowego komediodramatu to zwykli, mali ludzie, którzy każdego dnia dokonują wyborów ostatecznych bowiem ich życie polega na ciągłej konfrontacji z nazistowskimi okupantami. Z perspektywy prowincjonalnego miasteczka reżyser odtwarza meandry wielkiej wojennej historii, tworzy krajobraz postaw, poglądów i zachowań używając do tego wszystkich odcieni szarości. W świecie ekstremalnym nic bowiem nie jest jednoznaczne. To czarna komedia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, oparta na autentycznych wydarzeniach. Film o bohaterach, których rodzi współczucie, przyzwoitych ludziach i zdrajcach, o pragnieniu życia i apatycznej bierności.

 

Program filmowy trwa 124 minut.

Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

 

http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca