Film

Miasto movie w maju. Pokazy filmowe w ramach cyklu „Miejska duchowość”

Miasto movie /// Miejska duchowość
cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom – wybrane niedziele, godz. 11:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Cykl #6 /// Miejska duchowość

Wraz z nadejściem wiosny, w ramach pokazów Miasto movie, rozpoczęliśmy nowy cykl tematyczny, podczas którego staramy się sportretować niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości.


Każde miasto skrywa w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .


Program na maj:

7 maja 2014, godz. 19.00 – „Ludzie Boga”, reż. Xavier Beauvois, czas 120’, 2010 r.

11 maja 2014, godz. 11.00 – „Mikołajek”, reż. Laurent Tirard, czas 91’, 2009 r.

14 maja 2014, godz. 19.00 – „Pośród ciemności”, reż. Pedro Almodovar, czas 114’, 1983 r.

21 maja 2014, godz. 19.00 – „Ostatnia fala”, reż. Peter Weir, czas 106’, 1977 r.

28 maja 2014, godz. 19.00 – „Wątpliwość”, reż. John Patrick Shanley , czas 104’, 2008 r.

 

 


Opisy:

Ludzie Boga – ta oparta na faktach historia stała się jednym z największych sukcesów, a zarazem niespodzianek w kręgu artystycznego kina europejskiego ostatnich lat. W samej Francji film obejrzało ponad 3 miliony widzów. Fabuła osnuta jest wokół autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych w Algierii. Grupa chrześcijańskich mnichów, mimo zaogniającej się sytuacji i coraz większej eskalacji przemocy ze strony miejscowych, nie chce opuścić swojego klasztoru w mieście Tibihirine, w górach Atlas. Wojsko proponuje zakonnikom ewakuację, dostrzegając coraz większą agresję skrajnych islamistów. Duchowni jednak postanawiają pozostać w klasztorze, co będzie dla nich prawdziwą próbą wiary, jak również zmierzeniem się z własnymi lękami i wątpliwościami. W główne role wcieli się z powodzeniem Lambert Wilson i Michael Lonsdale.


Film zdobył m.in. nagrodę Cezara za najlepszy film roku we Francji.

Pośród ciemności – Pedro Almodovar to dziś z całą pewnością jedna z czołowych postaci światowego kina. Każdy jego film staje się wydarzeniem artystycznym, wywołuje żywe dyskusje wśród krytyków i filmoznawców, nierzadko dzieli widownię. Taki jest jednak sam reżyser, przez jednych wielbiony i niemal otoczony kultem, przez innych krytykowany za powtarzalność i przerost formy nad treścią. To czego na pewno nie sposób odmówić hiszpańskiemu mistrzowi, to styl w jakim kręci swoje filmy. My w ramach Miasto movie, przypomnimy jeden z jego wczesnych obrazów i spróbujemy pokazać, jak ten styl się rodził. „Pośród ciemności” to kino bardzo oryginalne, ale też posiadające większość charakterystycznych dla Almodovara atrybutów. Historia dzieje się w Madrycie, a konkretnie w murach klasztoru sióstr zakonnych, do których trafia uciekająca przed policją Yolanda. Jest ona uzależnioną od narkotyków piosenkarką, ale jak pokazuje Almodovar, za bramą klasztoru nie będzie ona jedyną postacią z nietypową historią i zwichrowanym życiorysem.

Ostatnia fala – znakomite kino spod ręki australijskiego mistrza suspensu, Petera Weira. Richard Chamberlain jako adwokat, któremu przypadła w udziale sprawa obrony grupy Aborygenów, oskarżonych o morderstwo na tle rytualnym. Oglądając „Ostatnią falę” mamy do czynienia z wyraźnym zderzeniem dwóch światów. Z jednej strony jest to świat materialny, wytworzony przez współczesną kulturę czy też cywilizację, oparty głównie na konsumpcji i zdobyczach techniki. W opozycji do niego istnieje jednak świat dawnych wierzeń i rytuałów, pewna sfera mistyczna, niewidzialna lub niezrozumiała dla współczesnego człowieka. Reżyser jednak przekonuje widzów, iż taka sfera wciąż istnieje, tak jak istnieją jeszcze rdzenni mieszkańcy Australii i ich tradycje. Dodatkowo, atrakcyjności filmowi dodaje, poprowadzenie akcji w stronę kryminału i odgadywania pewnej tajemnicy. Weir bowiem, jak nikt inny, potrafi wytworzyć na ekranie atmosferę niepewności, zagrożenia i właściwego wszystkim jego dziełom, specyficznego niedopowiedzenia.

Wątpliwość – Nowy Jork, lata sześćdziesiąte. Siostra Alojzyna żelazną ręką trzyma dyscyplinę w jednej z katolickich szkół na Bronxie. Wierzy, że tylko takimi metodami osiągnie posłuszeństwo i bogobojność wśród uczniów. Inne zdanie na ten temat ma młody ksiądz Flynn. Prędzej czy później będzie musiało dojść między nimi do konfrontacji. Okazją będzie pojawienie się w szkole nowego, czarnoskórego ucznia. Siostra Alojzyna rozpocznie prawdziwą krucjatę przeciwko duchownemu, wykorzystując donosy, pomówienia oraz własne, często prywatne sądy. W tym przewrotnym thrillerze, widz wielokrotnie zada sobie pytanie – gdzie leży prawda i kto jest bez winy? Na ekranie zaś wybitne kreacje stworzyli Meryl Streep, Amy Adams oraz zmarły niedawno, nieodżałowany Philip Seymour Hoffman. „Wątpliwość” to kino najwyższej próby i mamy nadzieję, interesujące zakończenie cyklu dotyczącego miejskiej duchowości.

 

MIASTO MOVIE DZIECIOM

Mikołajek – udana ekranizacja kultowej serii książek dla dzieci. Mikołajek to postać powołana do życia ponad pięćdziesiąt lat temu przez Rene Gościnnego (autor m.in. przygód Asterixa) oraz Jeana-Jacquesa Sempe. Nasz główny bohater - mały, rezolutny chłopiec i jego liczne grono przyjaciół ciągle pakują się w tarapaty, co naturalnie nie podoba się dorosłym. Tym razem chłopczyk, na wieść o rychłym pojawieniu się w jego życiu młodszego rodzeństwa, zaczyna martwić się, czy aby na pewno jego rodzice nie zapomną o nim. Jakie perypetie z tego wynikną, przekonamy się już na pokazie, Po projekcji, jak zawsze, warsztat kreatywny dla najmłodszych i rodziców, nawiązujący do filmu.

Na wszystkie warsztaty wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18.
Zapewniamy wszelkie materiały oraz doskonałą zabawę dla całych rodzin!


 

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
 

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała


www.warsztatykultury.pl


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca