Film

Dyrektor Ars Independent w więzieniu

 

11 września 2014 roku, w ramach programu resocjalizacyjnego "Wideoteka Wolnego Człowieka" w Zakładzie Karnym w Wojkowicach odbyła się specjalna projekcja filmu „Apostoł” Fernanda Cortizo (Ars Independent Festival 2013).

W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób. Warto wspomnieć, że udział był dobrowolny. Prelekcję przed seansem oraz dyskusję po projekcji poprowadził Przemek Mateusz Sołtysik, dyrektor festiwalu Ars Independent.

– Ambitne kino? Cóż, lubię ryzykować i eksperymentować. Myślę też, że to takie kino, którego większość moich podopiecznych zapewne nie ma możliwości zobaczyć. Dzięki Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów stało się inaczej. Aktywne partycypowanie w kulturze to jeden ze sposobów, który umożliwia powrót do społeczeństwa i funkcjonowanie w nim – dodaje ppor. Grzegorz Kuciczek, młodszy wychowawca działu penitencjarnego.

Przemek Sołtysik dodaje – Muszę przyznać, że byłem zaskoczony kulturą kinową, jaką zastałem na miejscu: skupienie, żadnych zbędnych rozmów w trakcie seansu, a także ciekawa dyskusja po filmie. Jeden z osadzonych dopatrzył się nawet nawiązań do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.

Część osadzonych, zaskoczonych poziomem festiwalowych propozycji, już zapowiedziało wizytę na tegorocznej edycji Ars Independent.

Spotkanie, było wspólną inicjatywą pracowników Zakładu Karnego oraz Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca