Film

Tydzień Filmów Tureckich w Polsce

 

 

Warszawa, Kraków i Łódź – właśnie te trzy miasta będą gospodarzami Tygodnia Filmów Tureckich, wydarzenia zorganizowanego w ramach obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Dzięki Międzynarodowemu Bosforskiemu Stowarzyszeniu Kina, filmy tureckie będzie można zobaczyć od 4 do 10 października.


 

W tak ważnym dla Polski i Turcji roku, organizatorzy Festiwalu postawili sobie za cel wzmocnienie kontaktów filmowych między obydwoma krajami i zapoznanie polskich wielbicieli kina z najnowszymi osiągnięciami tureckiej kinematografii.

 

Prezentowane filmy

W ramach przeglądu odbędą się pokazy filmów i imprezy towarzyszące. Zaprezentowane zostaną takie filmy długometrażowe jak: Zimowy sen Nuriego Bilge Ceylana, Asfaltowe kwiaty Kamila Koça, Czyściec Yeşim Ustaoğlu, Znój Erdema Tepegöza, Spłonie, kto najbliżej ognia stoi İsmaila Güneşa, Yozgat Blues Mahmuta Fazıla Coşkuna, Jak się kręci lody Yüksela Aksu, Lal Semira Aslanyüreka oraz Kochaj mnie Mehmeta Bahadıra Era i Maryny Gorbach. Każdorazowo po pokazach odbywać się będą spotkania z reżyserami w formie pytań i odpowiedzi, a projekcjom filmów długmetrażowych towarzyszyć będzie także prezentacja wybranych filmów krótkometrażowych.

 

Panele dyskusyjne

W bogatym programie przeglądu poza pokazami filmowymi przewidziano też panele dotyczący kina tureckiego i inne imprezy promujące turecką sztukę filmową. Panele dyskusyjne, w których uczestniczyć będą krytycy filmowi Burçak Evren i İhsan Kabil oraz producenci i reżyserzy İsmail Güneş i Kâmil Koç odbędą się: 5 października w Warszawie, 7 października w Łodzi i 9 października w Krakowie.

 

W ramach planowanych imprez towarzyszących Festiwalowi, Międzynarodowe Bosforskie Stowarzyszenie Kina pragnie zaprezentować zarówno starsze, jak i najnowsze osiągnięcia liczącej już 100 lat tureckiej kinematografii. Jest to sposób na stworzenie pomostu między polskim i tureckim sektorem filmowym.

 

Inauguracja Festiwalu

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w warszawskiej Kinotece, 4 października o godz. 20:00. Towarzyszyć jej będzie pokaz specjalny filmu Sen motyla w reżyserii Yılmaza Erdoğana.

 

 

****

Rok 2014 jest szczególny dla Polski i Turcji – przypada rocznica 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych pod hasłem „Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.

 

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według "Kronik" Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem, sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.

 

W pamięci Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w wywozie rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca