Film

Rekordowa liczba zgłoszeń na FKA

Konkurs Etiud i Animacji towarzyszący 5. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyniósł rekordową liczę zgłoszeń. Spośród ponad 80 filmów selekcję do Konkursów Głównego przeszło 7 etiud i 8 animacji. W konkursie Krytyk Mówi do finału dostały się dwie filmoznawczynie.

 

Konkurs Etiud i Animacji towarzyszący 5. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyniósł rekordową liczę zgłoszeń. Spośród ponad 80 filmów selekcję do Konkursów Głównego przeszło 7 etiud i 8 animacji. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Konkursowicze mieli za zadanie uzasadnić to, jak wiedza teoretyczna wpłynęła na realizacji etiudy lub animacji, co nie było łatwe. Jednak twórcy poradzili sobie rewelacyjnie. – mówi dyrektor festiwalu Przemysław Glajzner. Podczas festiwalu pokazywanych będzie w sumie 15 krótkometrażowych filmów. Różnorodność formalna i tematyczna to cecha charakterystyczna tegorocznej selekcji. Wśród etiud pojawi się dokument, komedia, film inspirowany dziełami Hanekego czy chłodny, praktycznie pozbawiony słów dramat. Nie zabraknie metafizyki, symbolizmu czy niejednoznaczności. W rolach głównych zobaczymy również znanych aktorów młodego pokolenia: Agnieszkę Żulewską oraz Marcina Kowalczyka. Animacje jak zwykle na Kamerze Akcji i tym razem są metaforyczne i skłaniają do głębszej refleksji. W produkcjach nie zabraknie także humorystycznych akcentów, jak „piwo tuskie” czy satyra opowiadająca o wkraczaniu w dorosłość. To, że Łódź jest polską Fabryką Snów potwierdza się także w wyselekcjonowanych filmach. W tym roku większość z zakwalifikowanych krótkich metraży pochodzi od wychowanków Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, im. Leona Schillera w Łodzi. Poniżej lista ze zwycięską piętnastką.

 

Lista animacji:

„Vanitas” reż. Kamila i Mirek Sosnowscy

“Konstrukcja” reż. Andrea Guizar

“After All” reż. Bogna Kowalczyk

„Glista Lucka” reż. Tomasz Pawlak

„Potencjalny problemy dozorcy Mariana” reż. Tomasz Pawlak

„Kartagina” reż. Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała

„Brak” reż. Piotr Baranowski

„Opowieść o hienach” reż. Adam Kawałek

 

Lista etiud:

„Matka Ziemia” reż. Piotr Złotorowicz

„Fragmenty” reż. Agnieszka Woszczyńska

„Wstyd” reż. Karma Fryc

„Szpila” reż. Ewa Golis

„Arena” reż. Martin Rath

„Zabicie ciotki” reż. Mateusz Głowacki

„Żar” reż. Bartosz Kruhlik

 

Zobacz opisy filmów konkursowych na stronie kameraakcja.com.pl

 

Dwie finalistki w konkursie „Krytyk Mówi”. Poznajcie sylwetki przyszłych następczyń Grażyny Torbickiej.

 

Po raz pierwszy na Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zorganizowany został konkurs na wypowiedź krytycznofilmową „Krytyk mówi”. W tym roku wśród zgłoszeń dominowały kobiety-prelegentki. W gronie finalistek znalazły się dwie filmoznawczynie: z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łódź reprezentować będzie Diana Dąbrowska, natomiast Kraków Karolina Nieckarz. Finalistki zrealizowały najciekawsze wypowiedzi filmowe, które już dziś można zobaczyć na Festiwalowym profilu YouTube. Obie zaczarowały komisję selekcyjną i porwały swoimi wypowiedziami. Dziewczyny różnią się temperamentem, sposobem i stylem mówienia, dlatego sądzimy, że rywalizacja między nimi będzie interesująca. Prostota i swoboda wzięły górę. Cieszymy się, że młodzi ludzie są otwarci na nowe formy uprawiania krytyki filmowej – mówi Arkadiusz Jaworek, organizator festiwalu. Finalistki podczas 5.FKA w październiku w drugim etapie Konkursu wygłoszą prelekcje do wylosowanych filmów z programu festiwalu. Tym razem zmierzą się w bezpośrednim kontakcie z widzami. Zwyciężczyni zostanie wyłoniona w głosowaniu publiczności. Dodatkową nagrodę otrzyma ta uczestniczka, której wypowiedź wideo będzie cieszyć się większą popularnością wśród użytkowników serwisu YouTube.

 

Diana Dąbrowska to doktorantka filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, propagatorka współczesnego kina włoskiego w Polsce (obecnie kuratorka sekcji włoskiej na tegorocznym Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi). Od I roku studiów licencjackich (po seansie „Boskiego” w 2007 roku) wiedziała, że pracę magisterską poświęci twórczości Paola Sorrentino – filmowej miłości życia. Za swoje największe sukcesy zawodowe uznaje organizację retrospektyw włoskich mistrzów kina w trakcie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (m.in. Pupiego Avatiego, Gianniego Amelio, Tinto Brassa, Braci Taviani), nakręcenie krótkometrażówki (pt. „Luce, luce, luce!”) na warsztatach reżyserskich z Marco Bellocchio w ramach Bobbio Film Festival 2013, (trzykrotne) pocałowanie w policzek Emira Kusturicę i zajęcia dydaktyczne ze swoimi studentami na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Karolina Nieckarz studiuje filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim. I wbrew pozorom, nie obejrzała wszystkich filmów świata, choć ma taki plan na przyszłość. Lubi badać kino pod względem psychologicznym. Ale nie zawsze. Uwielbia mainstream, filmy z efektami specjalnymi i superbohaterami, Benedicta Cumberbatcha, połączenie realizmu i fantazji, Charliego Chaplina i festiwale filmowe, na których płacze ze wzruszenia. Kocha Hollywood – stare i nowe, fanowanie, sny z Meryl Streep i moment, kiedy na sali kinowej gasną światła. I trwa tak od filmu, do filmu i trochę jej smutno, kiedy ktoś mówi, że życie to nie film. Robi różne rzeczy żeby poczuć się jak w filmie i jej głównym celem życiowym jest wylądowanie na czerwonym dywanie podczas gali Oscarów. Sama zadaje sobie co jakiś czas pytanie, czy zamiast blogowania, nie powinna wziąć się za chodzenie na castingi?

 

Jurorzy Konkursu na tekst krytyczny o tematyce filmowej

Konkurs dla piszących o kinie towarzyszący Festiwalowi Kamera Akcja powstał z myślą o tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w krytycznofilmowym świecie. W tym roku oceniać ich będą starsi koledzy, którzy z pewnością posłużyć mogą radą i dać kilka wskazówek. Każdy z jurorów ma inne doświadczenia i zajmuje się inną częścią krytycznofilmowej podróży. Wśród jurorów w tym roku: Anna Bielak, Łukasz Maciejewski, Michał Lesiak.

 

Za pośrednictwem strony internetowej festiwalu można zamawiać karnety. Branża filmowa (filmoznawcy, kulturoznawcy, studenci szkół artystycznych) za karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu zapłacą jedynie 10 zł. Dla pozostałych pasjonatów kina cena nie jest dużo wyższa i wynosi 35 zł. Bilety na pojedyncze seanse, sprzedawane w przypadku wolnych miejsc, w cenie 5 zł.

 

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA – jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej w Polsce odbędzie się od 9 do 12 października 2014 r. Tegorocznym centrum festiwalowym będzie kompleks łódzkiej fabryki snów przy ulicy Łąkowej 29 – nowoczesne Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia (dawna hala zdjęciowa WFF), a także Studio Dźwięku Toya Studios. Seanse będą odbywać się również w Kinie Szkoły Filmowej.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca