Film

Wrocław stolicą awangardy. Rusza 7. AVANT ART FESTIVAL.

Już dziś, 7 października, rozpoczyna się 7. edycja AVANT ART FESTIVAL. Na 12 dni Wrocław zamieni się w stolicę awangardy i eksperymentu. Festiwal zainauguruje koncert Ryojiego Ikedyjednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. W Kinie Nowe Horyzonty ruszy AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi John Paul Jones (ex Led Zeppelin) wraz z Supersilent. Usłyszmy też m.in. Zeitkratzer i Keiji Haino w hołdzie dla Lou Reeda, Peaches oraz Forest Swords. Festiwal potrwa do 18 października.

MUZYKA

 

Muzyczną odsłonę Festiwalu zainauguruje Ryoji Ikeda. Japoński artysta zaprezentuje nową odsłonę trwającego już prawie dziesięć lat projektu – datamatics [ver.2.0], podczas którego wykorzysta czyste, cyfrowe dane jako źródła do kreowania dźwięku i obrazu.

W ramach Festiwalu po raz pierwszy w Polsce wystąpi John Paul Jones – basista Led Zeppelin. We Wrocławiu zagra z Supersilent - jednym z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych. Eksperymentalna formacja Zeitkratzer przygotuje koncert poświęcony pamięci Lou Reeda. Na scenie pojawi się wraz z Keiji Haino - legendą muzyki noise. Haino zagra we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stephenem O'Malleyem.

Podczas AVANT ART wystąpią także Peaches, supergrupa Fire! pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustafssona, The Nest, noise’owi Poino i Staer, Cam Deas, Dimlite, Forest Swords oraz Dean Blunt. Ze specjalnym setem dj-skim pojawi się Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods.

FILM

Filmowe oblicze AVANT ART rozpocznie się pokazem I Dream of Wires, w którym Trent Reznor, Carl Craig i John Foxx przedstawiają własne techniki modelowania dźwięku i tłumaczą, dlaczego zdecydowali się korzystać z tej chaotycznej, ale satysfakcjonującej technologii. Podczas 3. odsłony przeglądu filmów o muzyce zobaczymy 11 dokumentów, w tym dwie premiery: Wesley Willis's Joy Rides oraz historię legend post punkowego industrialu - Killing Joke. Poznamy portrety Kathleen Hanna i Genesis Breyer P-Orridge’e. We własnym kampowym antymusicalu zaprezentuje się Peaches (koncert 10.10, Eter). Do tego „15 stron świata”, muzyka Eugeniusza Rudnika i spotkanie z producentką filmu - Martą Bacewicz oraz Marcinem Lenarczykiem (aka dj Lenar). Finałem przeglądu będzie pokaz specjalny zjawiskowego koncertu Björk. Trzecia edycja AVANT ART FILM organizowana jest wspólnie z festiwalem IN-EDIT z Barcelony, festiwalem LUFF z Lozanny i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

 

Bilety i karnety filmowe do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na www.kinonh.pl. Program, informacje o biletach i miejscach festiwalowych na www.avantart.pl.

Zdjęciaprzysłano: 7 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca