Film

Kino Prokultura i lutowe rarytasy

Tymon Tymański i TOTART. Antywalentynki, krótki metraż i kino postapokaliptyczne. Pod osłoną zimy katowicka Prokultura otworzyła jedno z ciekawszych kin studyjnych w mieście.

 

Prokultura, szerząc własne prawdy na temat kultury, nie omija żadnego z jej wymiarów. Od listopada kroczy w towarzystwie Dziesiątej Muzy, zapraszając zarówno na cykle filmowe, jak i na pojedyncze wydarzenia. W lutym w Kinie Prokultura odbędą się trzy niezwykłości.

 

W najbliższy czwartek (05.02) o godzinie 20.00 powieje frikowym klimatem lat 80.tych, dzięki filmowemu zapisowi aktywności jednej z ciekawszych formacji tego niezwykle burzliwego okresu. “TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu” to dokument, który nieprzypadkowo zostanie wyświetlony właśnie w Prokulturze. Już 27.02 w klubie odbędzie się koncert Tymona Tymańskiego - jednego z członków formacji TOTART. Film umożliwi pełniejsze spojrzenie na muzykę Tymańskiego oraz artystów tworzących w tamtym okresie. Bilety na seans można nabyć w klubie w cenie 7 i 10 PLN.

 

Z kolei w ramach projektu współogranizowanego z Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w walentynki zostanie przełamany popkulturowy obraz miłości. Podczas Przeglądu Sztuki Filmowej nie będzie serduszek, różowych okularów ani happy endu. Podczas pokazu, na który obowiązuje wstęp wolny, zostaną wyświetlone filmy młodych śląskich reżyserów, m.in.: “Lato miłości”, “Źle nam z oczu patrzy”, “Gorzko” i “Bóg zapłać”. Motyw miłości przewinie się także podczas Krótkiego Przeglądu Filmów Krótkometrażowych. We wtorek 17.02 organizatorzy poświęcą uwagę postapokaliptycznym szortom o miłości.

 

Kino Prokultura rozpoczęło działania w listopadzie 2014 r. od przeglądu klasycznych i offowych filmów oscylujących wokół tematu miłości. Goście klubu co niedzielę mogli obejrzeć jedną z propozycji, m.in. “Błękitnego Anioła”, “Blue Ruin”, “Czarną Perłę” i “Nimfomankę”. Na srebrnym ekranie wyświetlano również filmy młodych reżyserów w ramach projektu współorganizowanego z UŚ, czyli Przeglądu Sztuki Filmowej. Natomiast w grudniu wystartował Krótki Przegląd Filmów Krótkometrażowych - cykliczne wydarzenie, odbywające się raz w miesiącu. Podczas pierwszych spotkań pokazano filmy prezentujące wizje postapokaliptyczne oraz starcie cyberpunku z westernem.

 

 

Klub Prokultura od października 2014 r. w miejscu legendarnej Sceny Gugalander szerzy własne prawdy na temat kultury, rozrywki i lokalnych wartości. Mariaż klubu muzycznego z kinem studyjnym i galerią nadał Prokulturze mocny głos miejsca ważnego na mapie Katowic. W klubie grane są dobre spektakle, można nauczyć się salsy, a w każdy weekend po koncertach zaszaleć na Protańcówkach. Dzień bez wyzwań organizacyjnych, to dla Prokultury dzień stracony.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca