Film

6. przeglądu Nowego Kina Francuskiego, Kino Muranów, Warszawa

 

W programie przeglądu znalazły się najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. W tym roku zapraszamy na specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim. 

Filmem otwarcia w tym roku jest „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot. Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm. Pokażemy również najnowszy film François Ozona „Nowa dziewczyna”. Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. W programie przeglądu znalazły się również: „Markiza Angelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon. Film przenosi nas do XVII wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich. 

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę, dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. „Prawda o Lulu” (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach – ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Kolejną ekranizacją komiksu jest film „Francuski minister” (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce jednak słuchać młodego urzędnika, a ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra. 

Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Wszystkich rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata. 

W tym roku zapraszamy na specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim. W programie znalazły się m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume'a Gallienne –„Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table!). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także „Markiza Andżelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich. 
 
 
 
Równolegle w trakcie Przeglądu zapraszamy również na Warszawskie Targi Książki (14-17 maja), na których Francja będzie honorowym gościem! 

Program Przeglądu dostępny jest na stronach: muranow.gutekfilm.pl | institutfrancais.pl
Oprócz Warszawy Przegląd zawita również do ośmiu miast w Polsce, np. w Poznaniu, o czym juz informowaliśmy tutaj

Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film
Sponsorzy: Veolia, TV5 Monde 
Partnerzy: Kino Muranów, Institut français, Alliance française, Best Film, Kino Świat, Monolith 
Patroni: Kino, Co jest grane, MALEMEN, enter the ROOM, 5 kg kultury, Aktivist, Ale kino+ 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 kwietnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca