Film

Dyskutując o "Sicario" w Kinie Muza

W ramach DKF Kamera przedyskutowaliśmy film Sicario. Dennis Villenueve zaprosił widzów na film zrobiony z największym rozmachem w dotychczasowej karierze. Kartele narkotykowe, FBI, CIA, strzelaniny. Trup ściele się gęsto.

 

Jednocześnie jednak Villenueve nie porzuca charakterystycznych dla siebie ścieżek. Motywów. Można by rzec, że nawet na swój sposób je rozwija. Światy przedstawiane w filmach tego reżysera zawsze ukrywają zagadkę. Zagadkę, z którą przychodzi się zmierzyć bohaterom.

 

Czasami dotyczy ona ich życia, ich przeszłości, pochodzenia, co można było zaobserwować w Pogorzelisku. Czasami zagadkę stanowią charaktery innych ludzi, jak w Labiryncie. Zdarzy się też, że tajemnica ukrywać się będzie pozornie w nas – jak we Wrogu, na który zapraszamy 29 września do Kina Muza w Poznaniu. Wróg to właściwie kameralny film, który z Sicario ma niewiele wspólnego. Mało aktorów, głównie zamknięte pomieszczenia… Film ciasny, intymny.

 

Tymczasem w nowym filmie Denisa Villenueve’a oprócz gry aktorskiej mogą wielu zachwycić otwarta przestrzeń, muzyka i akcja. Przede wszystkim akcja. Łatwo jednak zauważyć, że oko kamery coś przed nami ukrywa, że częstokroć słyszymy strzał, ale nie widzimy, jak ktoś umiera. Widzimy trupa, ale nie wiemy, kto odpowiada za zbrodnie. Jest wybuch, ale nie wiadomo, kto podłożył bombę, że tak jak we Wrogu zostajemy wrzuceni w świat będący chaosem.

 

Czy z tego chaosu wyłoni się porządek? Film Wróg otwiera motto: Chaos to porządek, którego jeszcze nie rozumiemy. Te słowa równie dobrze mogłyby otwierać Sicario. To właśnie chaos świata przedstawionego, jego skomplikowana struktura stanowią zagadkę tego filmu.

 

Właściwie podobny wydźwięk do motta z Wroga ma dialog z Sicario – o zegarku, z którego najpierw powinniśmy nauczyć się odczytywać godzinę, a dopiero później próbować  zrozumieć, jak działa. Jak działa świat w Sicario? Czy uda nam się go zrozumieć? Kto nakręca ten olbrzymi mechanizm zbrodni? Warto zobaczyć film, który od piątku zagości w repertuarze Kina Muza. Warto o nim podyskutować.

 

Zapraszam także na ostatnie spotkanie z twórczością Denisa Villenueve’a w ramach DKF Kamera już 29 września.

 

-------------------------------------------

(tekst w oparciu o prelekcję wygłoszoną na przedpremierowym pokazie  w Kinie Muza – 22. 09. 2015 – Sicario w reżyserii Denisa Villenueve’a)

 

 

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

40 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca