Film

Połączenie nowości z klasyką - Program 9. edycji Pięciu Smaków

9. edycja Festiwal Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w dniach 12-20 listopada w Warszawie w kinach Muranów, Kinoteka i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 13-19 listopada. Tegoroczny program to połączenie starannie dobranych filmów Dalekiego Wschodu ostatniego sezonu z elektryzującą klasyką z Hongkongu i Tajwanu, nie pokazywaną dotąd w Polsce na dużym ekranie.

Organizatorzy Festiwalu zapraszają na pierwszy przegląd głównych sekcji tegorocznego festiwalu:

SEKCJA FOCUS: KINO JAPOŃSKICH REŻYSEREK
Kino Japońskich Reżyserek będzie pierwszą w Polsce okazją do poznania filmów wybitnych autorek, pracujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do lat 90., ze względu na sformalizowany, hierarchiczny układ sił w studiach produkcyjnych, kobiety rzadko miały tam okazję stawać za kamerą. Przemiany obyczajowe i rozwój nowych technologii doprowadziły jednak do rewolucji na tym rozwiniętym rynku kinowym. Pionierką była Naomi Kawase, której debiutancki obraz, "Suzaku", zdobył nagrodę w Cannes w 1997 roku. Od tego czasu reżyserki mocnych i przenikliwych filmów budowały coraz silniejszą pozycję.

Nowe tysiąclecie przyniosło wysyp kobiecych reżyserskich debiutów, które nie tylko zdobyły uznanie krytyków, ale też przyciągnęły do kin rzesze widzów. Filmy nowego pokolenia artystek pokazują współczesną Japonię z perspektywy, której dotąd brakowało - są więc cennym przejawem oryginalności i unikatowości  tego, popularnego na całym świecie, kina. Na Pięciu Smakach pokazane zostaną m.in. rewelacyjnie przyjęte na światowych festiwalach "0.5 mm" Momoko Ando, "One Million Yen Girl" Yuki Tanady oraz "The Light Shines Only There" Mipo O - film, który był japońskim kandydatem do Oscara.
Ważnym uzupełnieniem sekcji będzie Akademia Azjatycka - trwający przez czas festiwalu, cykl wykładów, poświęconych kinu kobiecemu i zagadnieniom feminizmu.
 

NOWE KINO AZJI
W konkursowej sekcji Nowe Kino Azji widzowie będą mieli okazję zobaczyć 10 najciekawszych obrazów z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej ostatniego okresu, prezentujących autorską, często niezwykle oryginalną wizję tego zakątka świata. Twórcy z Azji od lat nadają rytm światowemu kinu, ta sekcja pozwala rytm ten uchwycić. Pokazane zostaną tu m. in.: nagradzany na światowych festiwalach filipiński “Crocodile” (reż. Francis Xavier Pasion) oraz “The Last Reel” (reż. Sotho Kulikar), opowieść o zmaganiach z bolesną przeszłością Kambodży, jeden z pierwszych filmów nakręconych w tym kraju przez kobietę. Jak w latach ubiegłych, nagrody w konkursie przyzna People’s Jury - grupa pasjonatów, wybranych w drodze konkursu.

 

RETROSPEKTYWA: JOHN WOO
W hongkońskiej retrospektywie mistrza kina akcji znajdzie się sześć filmów z najważniejszego okresu jego twórczości, a więc z lat 1986 – 1992. Począwszy od gangsterskiego „Lepszego jutra”, które stało się w brytyjskiej kolonii przebojem na niespotykaną skalę, Woo zrealizował szereg obrazów, ustanawiając kanon kina hongkońskiego i wpływając w dłuższej perspektywie na światowe kino akcji. Filmy takie jak “The Killer” czy “Kula w łeb” to jednak nie tylko popis błyskotliwie skomponowanych sekwencji strzelanin, ale także mistrzowski hołd dla X Muzy i głęboka zaduma nad nośnością filmowych gatunków w zestawieniu z azjatycką wrażliwością. Projekcje na Pięciu Smakach będą unikalną okazją do zobaczenia tych arcydzieł na dużym ekranie.

 

TAJWAŃSKIE FILMY WUXIA
W sekcji tej zaprezentowane zostaną najważniejsze tajwańskie dzieła klasycznego azjatyckiego gatunku. Wuxia to, adaptowane z literatury, opowieści o szlachetnych wojownikach obecne w kinie chińskojęzycznym od lat 20. ubiegłego wieku i będące dla niego tym, czym western jest dla Ameryki, a kino samurajskie dla Japonii. Z dzisiejszego punktu widzenia zasługi twórców Wuxia dla rozwoju języka filmowego są nie do przecenienia. Ich wysiłki w nieustannym doskonaleniu ukazywania na ekranie ciała w ruchu zostały przejęte przez kino mainstreamowe, które stało się dzięki temu szybsze i efektowniejsze. Najwybitniejszym twórcą tajwańskiego Wuxia jest King Hu, reżyser “Dotyku Zen” i “Dragon Inn”.

 

POKAZY SPECJALNE
Program uzupełni mocna porcja ekstremalnej filmowej grozy oraz  Pokazy Specjalne, a więc najnowsze filmy uznanych azjatyckich mistrzów. Wśród nich znajdzie się, zrealizowany w Birmie, tajwański "Jade Miners" - najnowszy film Midiego Z, jednego z ulubionych twórców festiwalu.

 

KARNETY
Już 1 września rozpocznie się sprzedaż karnetów na 9. edycję Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Będą one dostępne w cenie 170 PLN na stronie piecsmakow.pl

 

9. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 12-20 listopada. Wrocławska replika zaplanowana jest na 13-19 listopada.

 

www.piecsmakow.pl

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca