Film

Praga w Praha, czyli nowe kino czeskie w kinach Praha i Apolonia!

 

Zapraszamy na wyjątkowy festiwal „Praga w Praha, czyli nowe kino czeskie”. W dniach 18 – 22 listopada zaprezentujemy czeską kinematografię: ciekawe dramaty, typowe kino autorskie, nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmy dokumentalne czy niezwykle oryginalne animacje. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne atrakcje: spotkania z gośćmi, wystawa fotograficzna o Oldze Havlovej oraz degustacja potraw kuchni czeskiej i wyśmienitych piw. Bilety TYLKO 12 zł!

 

Czeski film to sprawdzona marka wśród polskich miłośników kina.  Hasło czeskie kino, natychmiast przywodzi na myśl doskonale znane nazwiska czeskich reżyserów, takich jak: Petr Zelenka, Jan Hřebejk, David Ondříček, Jan Svěrák czy Bohdan Sláma. Niezwykłe zainteresowanie czeskim filmem przyniosła przede wszystkim polska premiera kultowego obrazu „Samotni“ Davida Ondříčka w 2000 roku. Od tego momentu każda czeska premiera przyciągała przed ekrany rzesze fanów. Festiwal w kinie Praha oprócz filmów znanych i lubianych przez polskiego widza będzie poszerzonym spojrzeniem na najnowsze czeskie kino.

 

Wychodząc poza stereotypowe postrzeganie czeskiego kina, jako twórczości komediowej, chcemy pokazać, że twórczość południowego sąsiada nie ogranicza się do świetnych autoironicznych obrazów rodzaju „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Zelenki czy „Jedna ręka nie klaszcze” Ondříčka.

 

Na festiwalu pokażemy najciekawsze produkcje ostatnich lat, filmy nagradzane wieloma czeskimi nagrodami (przede wszystkim najważniejszą czeską nagrodą filmową - Czeskim Lwem). Dużą część przeglądu będzie stanowiło kino dokumentalne, które jest obecnie doskonałą wizytówką tego,  co najciekawsze dzieje się w czeskiej kinematografii. Podczas, gdy czeskie kino fabularne w ostatnim czasie zwolniło tempo, dokument ma się świetnie i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Na przeglądzie nie zabraknie także czeskiej animacji, która ma długą i piękną tradycję. W historii kinematografii światowej zapisali się przede wszystkim tacy twórcy jak Jiří Trnka swoimi doskonałymi ożywionymi kukiełkami czy Karel Zeman, który mistrzowsko potrafił łączyć animację rysunkową, kukiełkową i grę żywych aktorów. Na festiwalu zaprezentujemy dokonania ich współczesnych spadkobierców i kontynuatorów.

 

Współorganizatorem festiwalu jest Czeskie Centrum w Warszawie.

 

Atrakcje towarzyszące:
  • Aleksander Kaczorowski – Aleksander Kaczorowski jest eseistą i tłumaczem literatury czeskiej, autorem biografii Václava Havla Havel. Zemsta bezsilnych (2014) i Bohumila Hrabala Gra w życie (2004), tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006), powieści Praskie łowy (2007) oraz esejów: Praski elementarz (2001, 2012) i Ballada o kapciach (2012). W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy. Spotkanie z autorem w kinie Praha będzie dotyczyło jego najnowszej książki „Havel”.

  • Romek Hanzlík – W ramach pokazu filmu „Kolorowy ogon lecącej komety” odbędzie się spotkanie z długoletnim producentem zespołu Filipa Topola. Menadżer zespołu - Romek Hanzlík, wraz z przyjaciółmi artysty, nakręcił parę miesięcy temu film dokumentalny o życiu i twórczości artystycznej znanego muzyka.

  • Restauracja Vyčeska –  Czechy to prawdziwy raj dla smakoszy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy dobrej kuchni mogą delektować się daniami przyrządzonymi według tradycyjnych receptur. Najlepsza oferta dla piwoszy – kilkaset lat tradycji w wytwarzaniu piwa, pretenduje czeskie browary do światowej czołówki. Zaskakująco dobre, mało znane w Polsce morawskie wina to wspaniałe uzupełnienie oferty. W ramach festiwalu w Kinie Praha będzie niepowtarzalna okazja spróbować tych wspaniałości. Zapraszamy do degustacji!

  • Wystawa Fundacji im. Olgi Havlovej – Olga Havlová była przez ponad 30 lat żoną Václava Havla, przez 7 lat pierwszą damą Czechosłowacji, a później Czech. Była niezwykle wyrazistą postacią o silnej osobowości i niezwykłej wrażliwości na potrzeby osób słabszych i odrzuconych. Wspierała męża w jego działalności opozycyjnej i sama się w nią włączała. Wystawa prezentuje 33 czarno – białe fotografie dokumentujące początki działalności fundacji: spotkania Olgi z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi, ale także z ważnymi postaciami wspierającymi jej działalność charytatywną, na przykład z księżną Dianą, aktorem Alainem Delonem czy hiszpańską księżniczką Krystyną. Część fotografii przedstawia także warunki panujące w ówczesnych szpitalach psychiatrycznych i instytucji opieki społecznej. Autorzy zdjęć: Ondřej Němec, Bohdan Holomíček, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková, Zdeněk Chrapek i inni.

  • Stoisko z książkami „Czuły Barbarzyńca” – w stoisku będzie można kupić książki Bohumila Hrabala, w tym tegoroczną nowość wydawnictwa „Czuły Barbarzyńca Press” – „Pabitele”. Dostępne będzie również  nowe wydanie „Śmierci pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami” Oty Pavla. Dla młodszych czytelników również znajdzie się propozycja: „Krótkie bajki dla zmęczonych rodziców” Michala Viewegha oraz „Złocieńka” - opowiadanie Bohumila Hrabala dla dzieci.

  • Stoisko „CzechTourism” – W stoiku będzie można dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Czechach – dostępne będą informacje o atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach kulturalnych, sportowych, zakwaterowaniu. Będą dostępne bezpłatne mapy i broszury turystyczne w języku polskim. Szczegółowe informacje dostępne są w języku polskim na www.czechtourism.com/pl/press/releases, gdzie można znaleźć aktualności turystyczne, propozycje wycieczek do różnych regionów Czech i wiele ciekawostek.

 

Szczegółowy PROGRAM „Praga w Praha, czyli nowe kino czeskie”:

 

KINO PRAHA

 

18 listopada 2015, środa

 

godz.18:30 - „Obywatel Havel podtacza” reż. A J. Novák, gatunek: dokument, rok produkcji: 2009, czas: 1h 12 min.

Film dokumentalny o Václavu Havlu oraz powstaniu jego sztuki „Audiencja“. Jan Novák ze swoim synem Adamem już nakręcili dokument „Obywatel Havel jedzie na wczasy“ (2005). Teraz skierowali uwagę na lata siedemdziesiąte, w których Václav Havel był robotnikiem w browarze w Trutnowie. Toczył tutaj studwudziesto- kilowe beczki z piwem i dostawał za to minimalną pensję 1700 koron miesięcznie. Nowe środowisko i doświadczenie wywarły niewątpliwy wpływ na jego twórczość.

 

godz.20.00 – 20.30 – spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim dot. książki „Havel” – spotkanie otwarte

 

godz.20:45 - „Olga” reż. M. Janek, gatunek: dokument, rok produkcji: 2014, czas: 1h 27 min.

 

Olga Havlová w czerwcu 2013 obchodziłaby swoje 80. urodziny. Autor filmu, reżyser Miroslav Janek zdecydował się przypomnieć wyjątkową postać kobiety, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera całe mnóstwo niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga figuruje tu jako ostra komentatorka społeczna, zasadnicza dysydentka i gościnna gospodyni, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.

 

19 listopada 2015, czwartek

 

godz. 18:30 – „Kolorowy ogon lecącej komety”, reż. Václav Kučera, gatunek: dokument, rok produkcji: 2015 , czas: 1h 41min.

Pełnometrażowy film dokumentalny opowiada o Filipie Topolu, kompozytorze, autorze tekstów, pianiście i wokaliście zespołu Psí vojáci, z którego twórczością zetknęły się trzy pokolenia. Charyzmatyczny i wszechstronnie utalentowany artysta zaczął zwracać na siebie uwagę już w wieku 13 lat, ale jego potrzeba swobodnej wypowiedzi wkrótce zderzyła się z realiami komunistycznej Czechosłowacji. Filipowi i jego młodej kapeli nie pozostało, więc nic innego, niż na dziesięć lat przesunąć się do alternatywnego środowiska sceny undergroundowej. Film ukazuje, jak w losach i postawach Topola odbijały się czasy sprzed i po aksamitnej rewolucji, jego opętanie muzyką i miłość do Mozarta, ale także jego poważna choroba. Przez cały film przewijają się piosenki, które sam Filip Topol nazywał swoją formą dziennika, a także jego opowiadania, uzupełnione spostrzeżeniami i wspomnieniami jego życiowych towarzyszy i przyjaciół. Film zawiera także unikalne zapisy rozmów z głównym bohaterem – wiele z nich nie było dotąd publikowanych.

 

Film o czeskim Nicku Cave

 

Czeski Nick Cave albo Jim Morrison: w ten sposób można by scharakteryzować rock'n'drollowca, histerycznego wokalistę i dzikiego pianistę Filipa Topola, który czasami grywał na klęczkach, czasem na stojąco lub z palcami na strunach instrumentu, z nieodłączną butelką obok fortepianu. Zaczął występować w wieku 13 lat, zmarł dwa lata temu, miał czterdzieści osiem lat. Jego kapela „Psí vojác” była kultowym zespołem lat 80. I 90. Siebie samego nazywał muzykiem undergroundowym, ale po dzikich imprezach grywał na organach, słuchał klasyki i pisał wiersze. Takiego charakteru muzyka można posmakować i dać się oczarować jego muzyką w filmie dokumentalnym „Kolorowy ogon lecącej komety”, który nakręcił parę miesięcy temu menadżer zespołu wraz z przyjaciółmi Topola.  Film będzie pokazywany w Polsce w warszawskim kinie Praha premierowo. Gościem pokazu będzie długoletni producent zespołu Romek Hanzlík, który przywiezie ze sobą również albumy zespołu „Psí vojáci” (będzie je można zakupić). Będzie również możliwość nabycia świeżego DVD z filmem, które zostało wyprodukowane zaledwie przed dwoma tygodniami.

 

godz.20.10-20.40 – spotkanie z producentem filmu „Kolorowy ogon lecącej komety” - Romkiem Hanzlíkiem- spotkanie otwarte

 

 

godz. 20:50 - „Grand Hotel”, reż. D. Ondříček, gatunek: nowe kino czeskie, rok produkcji: 2006, czas: 1h 40 min.

 

W tej melancholijnej komedii Davida Ondříčka, adaptacji głośnej powieści R. Rudiša, Grandhotel odgrywa znaczącą rolę. Zlokalizowany w Libercu - mieście gdzie pogoda jest zmienna i panują wieczne mgły, stanowi środowisko życia sześciu bohaterów opowieści. Mamy więc zdziwaczałego meteorologa-amatora Fleischmana, który pracuje jako portier; mamy wiecznie gburowatego właściciela hotelu Jégra; zakompleksiona pokojówkę Zuzanę; kelnera Patkę z kelnerką Ilją, którzy żyją w dosyć toksycznym, rozpadającym się już związku; oraz studenta Franza, który bywa częstym gościem hotelu. Każda z tych osób jest na swój sposób nieszczęśliwa i każda w czym innym szuka ukojenia. Fleishman nie będąc w stanie przekroczyć granicy miasta, konstrułuje balon, którym chce to miasto opuścić. Ilja bardzo pragnie dziecka, Zuzana Fleischmana, a Patka życia w luksusie i zbytku. Jégr wciąż psioczy na wszystko a Franz żyje wyłącznie po to, by spełnić obietnicę daną przyjaciołom, że pochowa ich w mieście gdzie się urodzili - czyli Libercu, wcześniej zwanym Reichenbergiem.

 

20 listopada 2015, piątek

 

godz.18:30 - „Cesta Ven”, reż. P. Václav, gatunek : nowe kino czeskie, rok produkcji: 2014, czas: 1h 23 min.

Po trzynastu latach milczenia reżyser Petr Václav powraca z filmem fabularnym opowiadającym w niestandardowy sposób historię samotnej matki. Żaneta jest silną kobietą, jej bój z codziennością wypełniony jest rozczarowaniami, ale i nadzieją. Instynkt macierzyński i odwaga pomagają jej przezwyciężać trudności rzucane przez los. Film podejmuje temat bez zbędnego patosu czy oceniania, ale z humorem i ciekawą perspektywą. Wnikliwa obserwacja reżysera pozwala dostrzec, że człowiek nie jest jedynie wypadkową ograniczeń społecznych, ale i psychologicznych.  Aktorzy amatorzy nierzadko improwizują, naturalnie reagują na filmowe wydarzenia. Film „Cesta Ven”, jako jeden z niewielu czeskich filmów ostatnich lat był prezentowany na festiwalu w Cannes.

 

godz. 20:30 - „Klauni”, reż. V. Tauš, gatunek: dramat/komedia, rok produkcji: 2013, czas: 2h

 

W branży klaunów nie ma lekko! Wiedzą o tym Oskar, Max i Victor, którzy niegdyś, jeszcze w czasach komunizmu, byli u szczytu popularności. Ich błazeństwa bawiły młodych i sporo starszych, a poczucie humoru trafiało do większej części widowni. Tak im się przynajmniej wydawało. Niestety, ich kariera załamała się w wyniku idiotycznej kłótni. Panowie unieśli się dumą i odwrócili od siebie, zaprzepaszczając szansę na dalszy rozwój. Przez trzydzieści lat, które minęły od tego wydarzenia, zdążył nawet upaść komunizm, ale ich konflikt wciąż trzyma się mocno. Ale kiedy, już w wolnych Czechach, ich ścieżki życiowe ponownie się przeplatają, mężczyźni zaczynają przypominać sobie, jak wyglądało ich życie w okresie prosperity.

 

KINO APOLONIA

 

21 listopada 2015, sobota

 

godz. 16:00 - „Kuki powraca”, reż. J. Svěrák, gatunek: animacja, rok produkcji: 2010, czas: 1h 33 min.

Miś należący do sześcioletniego astmatyka Ondry trafia do lasu. Naiwny przytulak poznaje świat Dobra i Zła. Łącząc animację kukiełkową z grą aktorską, film jest jednocześnie oryginalnym i wciągającym filmem rodzinnym, jak i hołdem złożonym dziecięcej wyobraźni. Stanowi też humorystyczny komentarz do współczesnego języka filmowego. Film w większości nakręcono w terenie, jedynie nieliczne sceny zrealizowano w studio. Całość zajęła twórcom aż trzy lata, niektóre ze scen potrzebowały aż 60 różnych ujęć. Do filmu przygotowano również angielskojęzyczny dubbing, który nagrano z udziałem czeskich aktorów.  Animację nagrodzono trzema Czeskimi Lwami w kategoriach muzyka, montaż oraz dźwięk.

 

godz. 18:00 - „Obywatel Havel” reż.  M. Janek, P. Koutecký, gatunek: dokument, rok produkcji: 2008, czas: 1h 59 min.

 

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. 

 

22 listopada 2015, niedziela

 

godz. 16:00 - „Fimfárum Jana Wericha“, reż. A. Klimt, V. Pospíšilová, gatunek: animacja, rok produkcji: 2002, czas: 1h 40 min.

Pełnometrażowy animowany film „Fimfárum” powstał z połączenia pięciu bajek zrealizowanych na podstawie książki o tym samym tytule. Każda z nich zawiera zabawny morał, traktuje o ludzkich słabostkach, rzeczach codziennych, ale i o cudach, magii czy niezwykłych stworzeniach. Uroku dodaje filmowi oryginalne nagranie głosu autora bajek Jana Wericha, który przeczytał swoje bajki jeszcze w latach 60.

 

godz. 18:00 - „Niedźwiadek”, reż. J. Hřebejk, gatunek: dramat/komedia, rok produkcji: 2007, czas: 1h 38 min.

Jirka, Roman i Ivan to przyjaciele ze szkolnej ławki. Dziś mają po 35 lat i choć ich drogi życiowe są odmienne, szkolna przyjaźń pozostała taka sama. Wszyscy trzej są żonaci i każdy z nich robi karierę zawodową w zupełnie innej dziedzinie. Jirka jest właścicielem galerii, Roman – lekarzem, a Ivan dyplomatą. Niby wszyscy żyją podobnie, ale Ivanowi zawsze powodzi się jakby odrobinę lepiej. Ma lepszą posadę, szczęśliwsze małżeństwo, więcej potomstwa. Jirka i Roman wciąż zadają sobie pytanie: jaka jest recepta Ivana na szczęście? Koniec końców, okazuje się ona bardzo prosta: dobrze jest znać prawdę i głośno o niej śpiewać, ale lepiej znać prawdę i śpiewać o śliwkach...

 

Zapraszamy na festiwal „Praga w Praha, czyli nowe kino czeskie” w kinach Praha i Apolonia

 

18 – 22 listopada 2015!

 

PROGRAM – „Praga w Praha, czyli nowe kino czeskie”:

 

Kino Praha, Kino Apolonia

18 – 22 listopada 2015

Cena biletu – 12 zł

Sprzedaż biletów na seanse w kinie Praha rozpocznie się w poniedziałek 2 listopada br. w kinie Praha.

Sprzedaż biletów na seanse w kinie Apolonia - 30min. przed rozpoczęciem pierwszego seansu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca