Film

„Śpiewający obrusik” w reż. Mariusza Grzegorzka przedpremierowo w NInA

Śpiewający obrusik”  w reż. Mariusza Grzegorzka przedpremierowo w NInA
 

Pierwszy w historii pełnometrażowy film fabularny będący dyplomem studentów Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, w reż. Mariusza Grzegorzka, już niedługo wejdzie na ekrany kin w całej Polsce. W czwartek, 28 stycznia o godz. 18.00 „Śpiewający obrusik” będzie można przedpremierowo zobaczyć w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA), a także porozmawiać z twórcami.


Mariusz Grzegorzek – reżyser filmu i rektor uczelni – stworzył z młodymi aktorami niejednoznaczny obraz filmowy, zrealizowany bez artystycznej taryfy ulgowej.
 
Śpiewający obrusik” to cztery niezależne nowele filmowe, w których mieści się i czarno-biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia,  utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości , i neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki, i bolesna opowieść o młodym małżeństwie i ich córeczce, którzy mimo próby wzięcia odpowiedzialności za swoje życie  z trudem wytrzymują presję rzeczywistości, i wreszcie wyrafinowana, choć zanurzona w popkulturze, poetycka adaptacja baśni greckiej. 
 
Tym, co nadaje filmowym historiom wspólną emocjonalną temperaturę, jest nadzieja na przebudzenie i wiara w miłość, która pozwala przetrwać najbardziej drastyczne życiowe epizody. Cztery części opowieści spięte są fragmentami dokumentalnymi z castingu do filmu oraz ekstatycznym, surrealnym tanecznym finałem, inspirowanym kinem bollywoodzkim.
 
W 2015 roku film zdobył Złoty Pazur”, główną nagrodę w konkursie „Inne Spojrzenia” na Festiwalu Filmowym w Gdyni, otrzymuje również zaproszenia na liczne wydarzenia filmowe w kraju i za granicą m.in. do Japonii, Niemiec, Austrii, Litwy, Portugalii, Czech czy Brazylii.   
 
Jeszcze przed premierą w kinach, film będzie można zobaczyć w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Po projekcji rozmowę z reżyserem i aktorami poprowadzi dziennikarz radiowej Trójki, Ryszard Jaźwiński. Udział w pokazie i spotkaniu jest bezpłatny.     
 
Producentem filmu jest PWSFTv i T w Łodzi, dystrybutorem Studio INDEKS.
 
Czwartek, 28 stycznia, godz. 18.00

 


przysłano: 25 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca