Film

DKF „IMAGINARIUM” Siedem grzechów głównych

Kino Praha zaprasza na nową odsłonę filmowych spotkań, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „IMAGINARIUM – Siedem grzechów głównych*. Spotkanie z widzami i zaproszonymi gośćmi poprowadzi znany dziennikarz Piotr Szygalski**.

 

25. kwietnia, o godz. 20:00 odbył się specjalny pokaz filmu "El Clan" i dyskusja z zaproszonymi gośćmi: dr nauk o zdrowiu Elżbietą Sideris***, reżyserem Michałem Rogalskim**** oraz o. Michałem Mrozkiem*****.

 

DKF „Imaginarium”– Siedem grzechów głównych, to 10 znakomitych tytułów, których fabuła będzie punktem wyjścia do dyskusji odbywających się po seansie. Każdy blok filmowy zostanie poświęcony innemu grzechowi, a mianowicie: pychy, chciwości, pożądliwości, zazdrości, obżarstwa, gniewu oraz lenistwu.

 

Spotkania w ramach DKF „Imaginarium” poprowadzi Piotr Szygalski.
Spotkania odbywać się będą w wybrany poniedziałek miesiąca o godz. 20.00
Cena biletu – 14zł

 

SKRÓCONY PROGRAM - DKF „IMAGINARIUM”:


CHCIWOŚĆ
23 maja 2016, poniedziałek, 20:00
„Big Short”, reż. Adam McKay

W 2008 roku światowe rynki finansowe i bankowe dopadł kryzys gospodarczy, na którym wzbogaciła się jedynie garstka ludzi, przewidująca nadchodzącą katastrofę.

 

POŻĄDLIWOŚĆ
13 czerwca 2016, poniedziałek, 20:00
„Love”, reż. Gaspar Noé

Gaspar Noé – francuski reżyser argentyńskiego pochodzenia i autor zdjęć Benoît Debie połączyli siły, by w śmiały, świeży i wizualnie przełomowy sposób pokazać fizyczną stronę miłości dwudziestolatków. Zaprezentowany na festiwalu w Cannes, film zawiera najodważniejsze w historii kina sceny erotyczne.

 

POŻĄDLIWOŚĆ
27 czerwca 2016, poniedziałek, 20:00
„Raj: Miłość”, reż. Ulrich Seidl

Tytułowy "raj" to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku (tzw. "sugar mamas") udają się na poszukiwanie "beach boysów", czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksual - ne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia.


ZAZDROŚĆ
26 września, poniedziałek, 20:00
„Fatalne zauroczenie”, reż. Adrian Lyne

Beth Gallagher (Anne Archer) wyjeżdża na weekend razem z córką Ellen (Ellen Hamilton Latzen). Osamotniony Dan ulega urokowi swojej koleżanki z pracy Alex Forrest (Glenn Close) i spędza z nią jedną namiętną noc. Już nazajutrz zaczynają go prześladować wyrzuty sumienia i postanawia zerwać znajomość. Ten pomysł nie przypada jednak do gustu Alex. Zakochana kobieta chce kontynuować romans, a gdy Dan oznajmia jej, że to niemożliwe, czuje się zraniona i wykorzystana…


OBŻARSTWO
10 października, poniedziałek, 20:00
„Wielkie żarcie”, reż. Marco Ferreri

Czterech zamożnych i świetnie radzących sobie w życiu mężczyzn w średnim wieku spotyka się na ucztę w eleganc - kiej podmiejskiej willi. Biesiadnicy to pilot Marcello, sędzia Philippe, producent telewizyjny Michel oraz restaurator i kucharz Ugo. Celem czwórki przyjaciół jest popełnienie samobójstwa z przejedzenia. Po pierwszym dniu obja - dania się najbardziej wyrafinowanymi smakołykami Marcello zauważa, że w całym przedsięwzięciu brakuje kobiet, panowie sprowadzają więc do willi trzy prostytutki. Do towarzystwa dołącza też żądna wrażeń nauczycielka z miej - scowej podstawówki. W willi dochodzi do orgii obżarstwa i seksu.


GNIEW
31 października, poniedziałek, 20:00
„Zjawa”, reż. Alejandro González Iñárritu

Rok 1822. Legendarny podróżnik i odkrywca Hugh Glass zostaje brutalnie zaatakowany przez niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie. Aby przeżyć, musi zmierzyć się z morderczą zimą i zdradą swego najbliższego przyjaciela, który porzuca go z dala od cywilizacji bez nadziei na ratunek. Dzięki niezwykłej silnej woli Glass pokonuje przeciwności losu, by odnaleźć siebie i wymierzyć sprawiedliwość wrogom.


GNIEW
28 listopada, poniedziałek, 20:00
„Życie za życie”, reż. Alan Parker

David Gale (Kevin Spacey), profesor uniwersytetu w Teksasie, od lat aktywnie działa na rzecz zniesienia kary śmier - ci. Jednak pewnego dnia sam trafia do celi śmierci, skazany za gwałt i morderstwo bliskiej współpracownicy i przyjaciółki, Constance Harraway (Laura Linney). Dziennikarka Bitsey Bloom (Kate Winslet) trzy dni przed egzekucją, spotyka się z profesorem. Przekonana o jego niewinności, prowadzi wyścig z czasem, by udowodnić, że został on niesłusznie skazany. Prawda okazuje się jednak bardziej szokująca od zbrodni.


LENISTWO
12 grudnia, poniedziałek, 20:00
„Siedem”, reż. David Fincher

Film opowiada o duecie policyjnych detektywów – wybierającym się na emeryturę Sommersecie i młodym Millsie – prowadzących śledztwo w sprawie seryjnego mordercy usiłującego oczyścić świat z siedmiu grzechów głównych. Każda kolejna zbrodnia jest bardziej odrażająca od poprzedniej, a tropów, które mogłyby doprowadzić do rozwiązania zagadki prawie nie ma. Trzeba sięgnąć nie tylko do tradycyjnych metod kryminalistyki, ale zajrzeć też na karty Biblii, „Boskiej komedii” Dantego, czy pism Św. Tomasza z Akwinu.

 

*DKF „Imaginarium” rozpoczął działalność w 2007 roku organizując filmowe spotkania m.in. w warszawskiej Kinotece. Obecnie Klub, po krótkiej przerwie w aktywności, znalazł swoją nową siedzibę w Kinie Praha (ul. Jagiellońska 26). Na widzów czekają prezentacje najciekawszych produkcji filmowych zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii.
Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje, ciekawe debaty oraz spotkania z twórcami i osobami związanymi ze sztuką filmową.

 

**Piotr Szygalski – dziennikarz portalu "Kulisy Kultury", przez niemal dekadę związany z Radiem Wawa, współpracował też m.in. z „Machiną”, „Maximem” i "Playboyem”. Przez kilka lat prowadził magazyny kulturalne w TVP: „Ulice Kultury”, „Dzięki Bogu już piątek”, „Kulturalni” i "Wstęp Wolny".

 

***dr nauk o zdrowiu Elżbieta Sideris – psycholog kliniczny i certyfikowany psychoterapeuta CBT zajmująca się m.in. problematyką stresu i traumy. Wieloletni wykładowca akademicki, od lat związana z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym . Twórczyni Instytutu Ratownictwa Psychologicznego zajmującego się doskonaleniem zawodowym psychologów oraz kształceniem wszystkich służb ratowniczych w zakresie wiedzy i umiejętności psychologicznych niezbędnych do prawidłowej realizacji działań ratunkowych.

 

****Michał Rogalski – reżyser, scenarzysta, montażysta, operator i aktor. Ukończył wydział reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz kurs reżyserii w szkole Andrzeja Wajdy. Reżyser seriali: „Czas honoru”, „Przepis na życie” i „O mnie się nie martw oraz filmów, m.in.: "Letniego przesilenia", "Ostatnia akcja" i "Gdzie się podziało 80 milionów?".

 

****Michał Mrozek– dominikanin, wicedyrektor Instytutu Tomistycznego w Warszawie, dr teologii. Miłośnik św. Tomasza z Akwinu, popularyzator jego myśli, wykładowca teologii moralnej.


przysłano: 28 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca