Film

NOWA FALA SERIALI – festiwal kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta – startuje już 19 maja!

NOWA FALA SERIALI – festiwal kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta – startuje już 19 maja!

Premiery polskich i zagranicznych produkcji, twórcy seriali z całego świata, warsztaty, panele i dyskusje, sąsiedzki piknik, koncert i muzyczna parada – to wszystko czeka na uczestników drugiej edycji festiwalu NInA Wersja Beta w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (19-22 maja). Tegoroczny festiwal pod hasłem „Nowa fala seriali” rozpocznie przedpremierowy pokaz serialu „Artyści”.

To pierwsze w Polsce wydarzenie, które wszechstronnie zaprezentuje jeden z najbardziej ekscytujących fenomenów w globalnej kulturze audiowizualnejostatniej dekady – nową falę seriali autorskich. Tegoroczna NInA Wersja Beta (19-22 maja) będzie miejscem spotkania serialowych fanów, krytyków i twórców.

Festiwal otworzy 
przedpremierowy pokaz pilotowego odcinka, i spotkanie z twórcami, długo oczekiwanego serialu „Artyści” (reżyseria: Monika Strzępka, scenariusz: Paweł Demirski) na kilka miesięcy przed jego telewizyjną premierą.    

Ponadto, w programie festiwalu znajdą się m.in.
pokazy najciekawszych zagranicznych i rodzimych produkcji ostatnich lat m.in.„Girls”, „Top of the Lake”, „Most nad Sundem”, „Treme”, „Głęboka woda”; sentymentalna podróż do dawnych polskich tytułówdyskusje z udziałem zaproszonych gości poświęcone serialowej publiczności i kulisom produkcji; specjalna sekcja dla dzieciwarsztatydla scenarzystów, a także koncert i muzyczna parada w nowoorleańskim stylu!
 


NInA Wersja Beta | 19-22 maja

Festiwal NInA Wersja Beta to kilkudniowe święto nowej kultury audiowizualnej, organizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny co roku. Każda z edycji poświęcona jest innemu, nie do końca zdiagnozowanemu (stąd wersja beta) zjawisku na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego i sztuki. Festiwal jest przestrzenią do debaty i dyskusji – pod kątem artystycznym i społecznym – nad zmianami w kulturze, jakie wywołało pojawienie się i rozwój mediów cyfrowych oraz nowych technologii. Wydarzenie jest kontynuacją, choć w rozszerzonej, pojemniejszej formule festiwalu „Kultura 2.0”, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach.
 


Idea

W XXI wieku seriale przestały być synonimem obciachu i kojarzyć się z ruchomym tłem dla prania i prasowania. Stały się pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, jednocześnie wciąż oferując widzom to, co zawsze je wyróżniało –narkotyczną przyjemność śledzenia historii. Ich twórcy potrafią z sukcesem pogodzić wymogi kina gatunkowego z wizją artystyczną („Top of the Lake”, „Olive Kitteridge”), krytyką polityczną („The Wire”, „Mr. Robot”) czy dekonstrukcją norm kulturowych („Transparent”, „Girls”, „Broad City”).

Jednak seriale to nie tylko dobrze opowiedziane historie i ciekawa ilustracja przemian obyczajowych – ich oglądanie w sieci samo w sobie staje się
fascynującym zjawiskiem społecznym. Wokół serialowych haseł kluczy jak #bingewatching tworzy się praktyka jednocześnie masowa, jak i intymna, dziejąca się w domowym zaciszu, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków.
 
 

Serial „Artyści” – otwarcie Festiwalu

Spotkanie z Moniką Strzępką i przedpremierowy pokaz pilota serialu „Artyści”w jej reżyserii i według scenariusza Pawła Demirskiego, to wydarzenia pierwszego dnia Festiwalu NInA Wersja Beta.   
 
Serial nawiązuje do najlepszych tradycji - polskiego „Domu” i amerykańskiego „Mad Man”. Akcja rozgrywa się w teatrze: fikcyjnym, ale mającym wiele wspólnego z dzisiejszą Polską, a także środowiskiem celebrytów oraz gwiazd sceny i kina. Zaczyna się jak u Hitchcocka - znalezieniem zwłok dyrektora, a później emocje i dawka humoru, rosną jeszcze bardziej. Pojawia się też duch Wojciecha Bogusławskiego, założyciela Teatru Narodowego.
 
Spotkanie i pokaz pilotowego odcinka „Artystów” odbędzie się 
19 maja w ramach Festiwalu NInA Wersja Beta w siedzibie NInA przy Wałbrzyskiej 3/5 w WarszawieTo wspólna produkcja TVP2 i NInA.
 
Strzępka i Demirski to najgłośniejszy polski duet teatralny. Każdym przedstawieniem („Boska Komedia. Wszystko powiem Bogu!”, „Bitwa warszawska 1920”, „Tęczowa Trybuna 2012”) elektryzują widownię i media, prowokując dyskusje o współczesnej Polsce. Teraz debiutują w najpopularniejszej obecnie formie, jako twórcy serialu audiowizualnego, z gwiazdorską obsadą. Grają m. in. Ewa Dałkowska, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, Marcin Czarnik, Tomasz Karolak, Maciej Nowak, Andrzej Seweryn i Jan Klata.

Kolejne dni festiwalu będą okazją by przyjrzeć się m.in. skandynawskim kryminałom, komediodramatom, political fiction i polskim produkcjom sprzed lat.
  

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca