Film

ANIMATOR ON TOUR - pokazy filmów nagrodzonych

ANIMATOR ON TOUR
Pokazy filmów nagrodzonych na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator \ 2016

W dniach 1-11 września organizatorzy zapraszają na cykl siedmiu pokazów, podczas których widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy nagrodzone na 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Swoją trasę Animator rozpocznie w Gdyni w czwartek 1 września, a następnie odwiedzi: Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków oraz Warszawę. Pokazy będą bezpłatne.

Pełne sale widzów, znakomici goście, spotkania, rozmowy i przede wszystkim filmy, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Animator to festiwal o wyjątkowej atmosferze: bez zadęcia i czerwonych dywanów, za to ze stale powiększającą się znakomitą publicznością i gronem artystów, którzy chętnie do Poznania wracają. Na zakończenie lata publiczność w sześciu miastach Polski będzie miała okazję poznać festiwal z bliska, gdyż organizatorzy przygotowując się do przyszłorocznego jubileuszu, postanowili animacją zarazić znacznie szersze grono widzów.

– Chcemy mieszkańcom innych miast pokazać, jak wygląda nasz festiwal, a nie ma ku temu lepszej okazji niż poprzez prezentację nagrodzonych u nas filmów – mówi Joanna Stankiewicz, dyrektorka Festiwalu, i dodaje: Program Animator on Tour to najlepsi z najlepszych, czyli filmy, które zachwyciły naszych jurorów oraz spodobały się publiczności. W Poznaniu pofestiwalowe pokazy nagrodzonych filmów zawsze gromadziły komplet widzów, dlatego w tym roku, postanowiliśmy pójść krok dalej i pokazać Animatora w innych miastach.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy poświęcony animacji w naszym kraju i jeden z większych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Zbigniew Rybczyński, Bracia Quay, John R. Dilworth, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Bill Plympton, Mariola Brillowska, David Ehrlich, Yoram Gross, Gerald Potterton, Barry Purves, Paul Bush, Stanislav Sokolov. Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko- i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je podczas festiwalu międzynarodowe jury. W ramach pokazów ANIMATOR ON TOUR publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze produkcje z całego świata nagrodzone przez międzynarodowe jury w Poznaniu.Trzon Animatora stanowią konkursy filmów krótkich i długometrażowych, pozwalające zapoznać się widzom z najnowszymi trendami w światowej animacji. Tradycyjnym już punktem programu są projekcje z muzyką na żywo. Na naszym festiwalu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z jednej strony nie brakuje awangardy, a z drugiej atrakcji dla dzieci. A między tymi biegunami program mieści wiele znakomitych i różnorodnych zdarzeń - mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.

ANIMATOR zajmuje ważną pozycję na mapie najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Redaktorzy poświęconej festiwalom książki Coming Soon to a Festival Near You: Programming Film Festivals, wydanej przez prestiżowe wydawnictwo uniwersytetu St. Andrews, uznało ANIMATORA za jeden z dwóch (obok odbywającego się w Hiroszimie) festiwali filmów animowanych godnych osobnego zaprezentowania. Festiwal został również nominowany do do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: „Krajowe wydarzenie filmowe”.

PROGRAM ANIMATOR ON TOUR
Pokazy filmowe ANIMATOR ON TOUR  w większości miast będą się odbywały w plenerze, zgodnie z poniższym harmonogramem:


1 września, Gdynia
2 września, Wrocław
4 września, Łódź
8 września, Poznań
9 września, Katowice
10 września, Kraków
11 września, Warszawa

GRAND PRIX FESTIWALU, ZŁOTEGO PEGAZA
„Before Love”, Igor Kovalyov, Rosja 2015, 19’15’’
Tytuł filmu sugeruje, że to, co przydarza się bohaterom, nie jest jeszcze prawdziwą miłością. Ludzkie ułomności prowadzą do dramatów. Każdy szuka miłości.

II NAGRODA/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO/ SREBRNY PEGAZ
„Ślepa Vaysha” / „Vaysha, L’aveugle” / „Blind Vaysha”, Theodore Ushev, Kanada 2016, 8’14”
Od urodzenia lewe oko Vayshy widzi tylko przeszłość, a prawe – przyszłość. Nie widzi za to teraźniejszości. Opowieść o szukaniu pocieszenia we wspomnieniach i budowaniu nadziei pokładanej w przyszłości.

III NAGRODA/ BRĄZOWY PEGAZ
 „Endgame” / „Ostateczna Rozgrywka” , Phil Mulloy, Wielka Brytania 2015, 6’
Po ciężkim tygodniu w biurze Richard i George lubią w weekendy pograć dla przyjemności w gry wojenne.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY
„Król Olch” / „Erlkönig” / „Erlking”, Georges Schwizgebel, Szwajcaria 2015, 5’30’’
Ojciec z synkiem pędzą konno przez las. Chore dziecko widzi w majakach Króla Olch, który jednocześnie fascynuje go i przeraża. Film oparty na motywach ballady Goethego „Król olch” z muzyką Schuberta i Liszta.

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY STUDENCKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
„O matce” / „Pro Mamu” / „About a Mother”, Dina Velikovskaya, Rosja 2015, 7’20’’
Film opowiada o matce, która dała z siebie tak wiele, że nic jej nie zostało... Wtedy życie otwiera przed nią nowe możliwości.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY FILM POLSKI
 „Figury niemożliwe i inne historie II” / „Impossible Figures II”, Marta Pajek, Polska 2016, 14’30’’
Bohaterką jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO
 „Kinki”, Izumi Yoshida, Polska 2015, 10’12’’
Abstrakcja w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater – morderca – koduje w pamięci obrazy, by dokonać rekonstrukcji pewnej zbrodni.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
„Sexy laundry”, Izabela Plucińska, Niemcy, Kanada, Polska 2015, 12’
Czy po 25 latach w związku można rozpalić namiętność od nowa? Komedia erotyczna wykonana techniką animacji modelinowej, przedstawiająca intymne życie Alicji i Henryka, pary pięćdziesięciolatków otępiałych od małżeńskiej rutyny.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
„Niezłe jaja!” / „Nuts!”, Penny Lane, USA 2016, 79’
Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Jest to historia Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca