Film

Ekranizacje kultowych gier wideo

Bywają kultowe filmy i kultowe gry wideo. Filmy kręcone na podstawie kultowych gier czasem stają się takie z automatu – nawet, jeśli mają ewidentne mankamenty – co potwierdzają trzy wybrane przez nas produkcje.

Powstały i rozwijały się w cieniu starszych i bardziej uznanych dziedzin sztuki – kina czy literatury. Dość szybko, bo już w latach osiemdziesiątych, twórcy gier komputerowych zaczęli czerpać inspirację z książek i, przede wszystkim, filmów. Zwykle jednak były to produkcje, których twórcy po prostu chcieli podpiąć się pod sukces największych kinowych hitów.

 

Tak powstała między innymi 8-bitowa platformowa adaptacja Króla Lwa oraz cała masa gier na najpopularniejszą wówczas konsolę NES. W latach dziewięćdziesiątych role zaczęły się jednak odwracać i to twórcy filmów coraz częściej spoglądali na branżę gier wideo. Ekranizacje interaktywnych produkcji bywały bardzo różne. Zarówno bardzo udane, jak i te nieco mniej. A że trend ten utrzymuje się do dziś, warto przyjrzeć mu się z bliska.

 

Super Mario Bros

Nawet jeśli nie jest to pierwsza ekranizacja gry wideo, to na pewno żaden film na podstawie gry nie zdobył wcześniej tak dużej popularności. Nic w tym dziwnego, bo kanwą dla powstania tej produkcji była gra, która wówczas (1993 rok, a więc dziesięć lat po premierze) święciła absolutne triumfy.

 

W odniesieniu sukcesu filmowi o włoskich hydraulikach nie przeszkodził nawet fakt, że z kultowym pierwowzorem był, eufemistycznie mówiąc, dość luźno związany. Dwa pokolenia graczy, które wychowały się na japońskiej platformówce po prostu musiały zobaczyć przygody Mario i Luiggiego na ekranie. Nawet wbrew przestrogom krytyków.

 

Mortal Kombat

Zdecydowanie najpopularniejsza seria bijatyk wszech czasów. Nic więc dziwnego, że w 1995 na pierwszą odsłonę serii opartych o nią filmów wybrały się rzesze graczy, którzy w kinowych kasach zostawili łącznie ponad 120 milionów dolarów. Film Mortal Kombat dziś zbiera różne recenzje, jednak przez fanów gatunku nadal jest uważany za jedną z najlepszych adaptacji gry wideo.

 

Wielu z nich poznało Mortal Kombat dzięki automatom. Dziś te urządzenia mają nieco inne przeznaczenie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jakie emocje towarzyszą takiej rozgrywce, a na wizytę w zwykłym kasynie z różnych przyczyn nie chcecie się zdecydować, sprawdźcie internetowe kasyno Mr. Green z najróżniejszymi grami od wielu deweloperów. Na pieniądze lub dla czystej zabawy.

 

Angry Birds

Dwie poprzednie pozycje na naszej miniliście to hity lat 90. Również dziś filmowe adaptacje gier komputerowych potrafią przyciągnąć miliony widzów. Najlepiej potwierdza to sukces animowanego filmu Angry Birds, który zarobił blisko 350 milionów dolarów i podbił serca nie tylko najmłodszej widowni.

 

Sukces amerykańsko-fińskiej produkcji jest o tyle zaskakujący, że adaptowana gra nie posiadała rozbudowanej fabuły, a jej przeniesienie na ekran wydawało się karkołomnym zadaniem. Twórcy jednak wyszli z próby obronną ręką i zaserwowali widzom wciągającą historię, która na szczęście nie jest odległa od świata przedstawionego w tej kultowej już logicznej zręcznościówce.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca