Film

Ranking 20 komedii romantycznych wartych zobaczenia tego lata

Nieprzyzwoicie komercyjne, tandetne, przewidywalne i nierealistyczne, ale jednocześnie tak przyjemne do oglądania. Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. U schyłku lata warto przypomnieć sobie 20 najlepszych komedii romantycznych, by potrzymać beztroski nastrój upalnych dni na dłużej.

 

15. Wpływ księżyca (1987)

 

Reż. Norman Jewison

 

Scen. John Patrick Shanley

 

Obsada: Cher, Nicolas Cage, Vincent Gardenia, Olympia Dukakis, Danny Aiello, Julie Bovasso, John Mahoney, Louis Guss

 

Jest to jedna z bardziej zabawnych komedii romantycznych, a to za sprawą szalenie ekspresyjnej i dramatycznej gry Nisolasa Cage’a, który gra zranionego przez byłą narzeczoną, wrażliwego Ronny’ego.

 

Loretta mieszka we włoskiej dzielnicy w Nowym Jorku ze swoimi rodzicami Cosmo i Rose. Jest 37 letnią wdową, która zostaje poproszona o rękę przez Johnny’ego, wesele ma się odbyć za miesiąc. Przyszły pan młody musi lecieć na Sycylię by zaopiekować się chorą mamą, w tym czasie Loretta ma powiadomić jego brata, Ronniego, który nie rozmawia z Johnnym od lat, ponieważ obwinia go o utratę ręki oraz narzeczonej.

 

Największą zaletą filmu Normana Jewisona są (oprócz rodzinnego humoru, który łączy ten tytuł z Moim wielkim greckim weselem) liczne nawiązania do opery Cyganeria. Zarówno Ronnie jak i Lorreta posiadają dusze romantyków, które sprawiają, że we współczesnym Nowym Jorku tragiczna historia zamienia się w zabawną opowieść o miłości. Zarówno Cher jak i wspomniany już Nicolas Cage dają wspaniały popis aktorskich umiejętności będąc umiarkowanie pastiszowymi w odgrywaniu temperamentnej relacji dojrzałych ludzi.

 

W filmie możemy doszukać się trzech odrębnych stylów muzycznych. Słyszymy piosenki popularne w latach 50’, (niediegetyczne That’s amore Deana Martina pojawiające się na początku i na końcu filmu, swoją melodią nawiązuje do włoskości bohaterów, natomiast słowami piosenki do uczucia, które jest udziałem każdego z nich); oraz 60’ (słuchany przez Cosmo utwór Vikki Carr It must be him ). Specjalnie na potrzeby filmu Dick Hyman skomponował kilka utworów m.in. towarzyszący  dziadkowi Loretty oraz jej niedoszłemu mężowi, Johnny’emu,  utwór Old man mazurka.  Namiętność  bohaterów została podkreślona przez wykorzystanie utworów z Cyganerii . Reżyser, Norman Jewison w swoim filmie wykorzystuje sześć utworów z opery Giacomo Puccini’ego.  Nie tylko w warstwie dźwiękowej twórcy nawiązują do słynnej opery. Już w pierwszej scenie widzimy gmach Metropolitan Opera w Nowym Jorku i zawieszanie afiszu reklamującego Cyganerię, właśnie na tą operę Ronny zaprasza Lorette, a nad jego łóżkiem  wisi plakat przedstawiający bohaterów dzieła Pucciniego. 

 

Oglądając Wpływ księżyca warto wsłuchać się w warstwę muzyczną, żeby otrzymać dodatkową porcję humoru od twórców filmu (scena randki Cosmo).

 

walen

32 Poznań
45 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca