Film

Pierwsze tytuły na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Organizatorzy ogłosili pierwsze tytuły tegorocznej, 33. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W pierwszej kolejności poznaliśmy informacje odnośnie najlepszych polskich filmów krótkometrażowych.
Filmowa impreza odbędzie się w dniach 13-22 października. Pokazy odbywać będą się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy

W programie znajdą się następujące pozycje:

"Gość" // "Guest" (3'), reż. Aleksander Józefczyk - krótka etiuda o malarzu, którego nieoczekiwanie odwiedza mieszkaniec malowanego przez niego obrazu. Tytułowy gość przekracza granice rzeczywistości i zmienia perspektywę widza.

"Horyzont zdarzeń" // "The Event Horizon" (12'), reż. Michał Orzechowski - horyzont zdarzeń to w fizyce miejsce we Wszechświecie stanowiące nieprzeniknioną barierę dla obserwatora. Animacja pokazuje wszystko, co zniknęło w czasoprzestrzeni - najbardziej absurdalne wizje i wydarzenia wykraczające poza granicę "normalności".

"Ucieczka" // "Escape" (15'), reż. Jarosław Konopka - kobieta i dziecko są narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo. Otaczający ich świat nie daje szans na przetrwanie.

"O Matko!" // "Oh Mother!" (12'), reż. Paulina Ziółkowska - historia chłopca, który chce dorosnąć. Obserwujemy wędrówkę Matki i Syna przez miasto. Napotykają oni na swojej drodze różne sytuacje, z którymi radzą sobie jak tylko potrafią. Syn broni Matkę, wspiera ją. Ta dba o niego, rozpieszcza i chroni. Widzimy to jako bezustanne zamiany: Syn staje się na chwilę dorosły, Matka na sekundę zamienia się w małą dziewczynkę lub zmęczoną staruszkę. Żyją w symbiozie...

"Dziwny przypadek" // "Strange Case" (14'), reż. Zbigniew Czapla - metafora życia, ostatnia surrealistyczna podróż do świadomości.

"Proch" // "Dust" (25'), reż. Jakub Radej - chłodna rejestracja losów materialnych pozostałości po człowieku stanowi otwartą formę, w którą wpisać można zarówno pytanie o sens egzystencji, jak i refleksję o samotności osób, których nikt nie żegna.

"Opera o Polsce" // "Opera about Poland" (41'), reż. Piotr Stasik - Polaku, kim jesteśe Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

"Amerykański sen" // "American Dream" (26'), reż. Marek Skrzecz - Głuchołazy, niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.

"Wolta" // "Volte" (14'), reż. Monika Kotecka i Karolina Poryzała - Zuzia ma 12 lat i od kilku trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę, podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest "górną", zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły podnieść jej do góry. Staje się jasne, że jeśli Zuzia chce zostać w drużynie będzie musiała znaleźć nową rolę w grupie.

"Euforia" // "Euphoria" (17'), reż. Natalia Pietsch - doświadczona hodowczyni wprowadza młodą dziewczynę w świat wystaw psów rasowych. Kobiety próbują się zaprzyjaźnić, pomimo panującej w tym środowisku bezwzględnej rywalizacji.

"Miss Holocaust" // "Miss Holocaust" (22'), reż. Michalina Musielak - cztery kobiety przygotowują się do konkursu piękności. Trzy robią to, by zapomnieć, a czwarta, by pamiętać i przypominać. Witajcie w konkursie piękności Ocalałych z Holokaustu.

"Spitsbergen" // "Spitsbergen" (24'), reż. Michał Szcześniak - historia Magdy, ratowniczki medycznej, która przeżywa ciężki czas po samobójczej śmieci najbliższej osoby. Dzięki przyjaźni z Jackiem, swoim współpracownikiem, uświadamia sobie, że świat się jednak nie skończył.

"Fusy" // "Dregs" (28'), reż. Kordian Kądziela - życie Beaty nie jest usłane różami. Jest samotna, mieszka w ciasnym, zagraconym mieszkaniu w bloku, a na domiar złego jest uzależniona od hazardu. Nie przeszkadza jej to jednak w doradzaniu setkom innych ludzi, jak powinni postępować. Beata jest bowiem telewizyjną wróżką na telefon. Jej życie zmienia się diametralnie, kiedy pewnej nocy jedna z jej wróżb omal nie doprowadza do tragedii.

"Najpiękniejsze fajerwerki ever" // "The Best Fireworks Ever" (25'), reż. Aleksandra Terpińska - akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

"Jerry" // "Jerry" (24'), reż. Roman Przylipiak - napiętnowany przez otoczenie oszust, obdarzony niezwykłym darem - główny bohater filmu jest postacią niejednoznaczną. Niektórym pomaga, inni twierdzą, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem - nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią... psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społecznośćf Czy potrzebny jest prawdziwy cud by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce

"Heimat" // "Heimat" (24'), reż. Emi Buchwald - historia pięcioosobowej, dosyć specyficznej rodziny, która spotyka się na komisariacie. Dorosłe dzieci muszą zeznawać przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca.

"Koniec widzenia" // "Time to Go" (15'), reż. Grzegorz Mołda - Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia.

"Deer Boy" // "Deer Boy" (15'), reż. Katarzyna Gondek - opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy.

Już 5 września poznamy pierwsze polskie tytuły 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

źródło: megafon.pl
przysłano: 4 września 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca