Film

Anne Wiazemsky, muza Jeana-Luca Godarda, nie żyje

Francuska aktorka i pisarka Anne Wiazemsky nie żyje. Muza Jeana-Luca Godarda miała 70 lat.
Wiazemsky wystąpiła w filmach takich twórców jak Robert Bresson, Pier Paolo Pasolini czy Jean-Luc Godard, którego żoną była przez 12 lat. Opowieść o ich związku przedstawiono w filmie "Redoubtable".

Anne Wiazemsky urodziła się w 1974 roku w Berlinie. Była wnuczką pisarza, laureata nagrody Nobla, François Mauriaca. W wieku 18 lat zadebiutowała w filmie Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze". Podczas pracy nad dziełem reżyser zaczął mieć obsesję na punkcie aktorki.

W 1967 Anne poznała Godarda i wystąpiła w jego filmie "Chinka". W czasie prac nad dziełem, para pobrała się. Wiazemsky zagrała też w jego kolejnych produkcjach "Weekend" i dokumencie "Sympathy for the Devil" z muzyką The Rolling Stones. Godard i Wiazemsky rozwiedli się w 1979 roku.

W późniejszych latach aktorka zajęła się pisaniem powieści. Jedną z nich była "Un an apres", opowiadająca o jej związku z Godardem i która posłużyła za podstawię filmu "Redoubtable" Michela Hazanaviciusa. Obraz miał premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

Informację o śmierci Anne Wiazemsky potwierdził jej brat Pierre. Kobieta przez długi czas chorowała.Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 6 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca