Film

Pedofilia w polskim kościele – nowy film braci Sekielskich - darmowa premiera online

 

Pedofilia w polskim kościele – nowy film braci Sekielskich oraz książka „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”

 

Ponad rok po ukazaniu się  głośnego filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, który obejrzało ponad 25 mln widzów, 16 maja br. w serwisie YouTube ukaże się kontynuacja produkcji zatytułowana „Zabawa w chowanego”. W dniu premiery w „Magazynie Świątecznym” „Gazety Wyborczej” będzie można przeczytać rozmowę Artura Nowaka z Jakubem – jednym z bohaterów filmu. Artur Nowak jest współautorem wywiadu rzeki z byłym jezuitą prof. Stanisławem Obirkiem pt. „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”, która również porusza kwestie nadużyć w Kościele katolickim. Książka w marcu br. ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

 

„Zabawa w chowanego” pokazuje, że bracia Sekielscy idą za ciosem. Po spojrzeniu w oczy pokrzywdzonych w „Tylko nie mów nikomu” widzowie będą mogli zobaczyć jak działa system ochrony sprawców i dlaczego ofiarom przemocy seksualnej w Kościele tak trudno znaleźć sprawiedliwość. Jakub, Bartek i Andrzej spotykają się po latach, by wymierzyć sprawiedliwość swojemu oprawcy. U ich boku staje adwokat Artur Nowak, który rozprawił się już ze swoim krzywdzicielem i doskonale wie, że dopiero osąd sprawcy przynosi spokój. Artur Nowak jest autorem rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii oraz współautorem wywiadu rzeki ze Stanisławem Obirkiem pt. "Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z kościoła".

 

 

„Wąska ścieżka” to poruszająca biograficzna rozmowa ze Stanisławem Obirkiem - byłym jezuitą, jednym z „niepokornych” polskiego Kościoła, w której opowiada on między innymi o osobistym doświadczeniu nadużyć w Kościele. W rozdziale zatytułowanym „Drapieżcy” mającym charakter intymnego wyznania – obaj rozmówcy – Stanisław Obirek i Artur Nowak dzielą się wspomnieniami molestowania przez księży.

 

W sobotnim „Magazynie Świątecznym” „Gazety Wyborczej” ukaże się rozmowa Artura Nowaka z Jakubem – jednym z bohaterów „Zabawy w chowanego”.

 

Film ten będzie można bezpłatnie obejrzeć na kanale YouTube od 16 maja br., od godz. 10:00.

 

Film dostępny jest na stronie: 

https://www.youtube.com/

 

Przychodzi taki moment, kiedy trzeba zamknąć stare historie. Nigdy nie pójdziesz dalej, dopóki, zazwyczaj już jako dorosły mężczyzna – nie  wrócisz do tego małego chłopca, który został skrzywdzony i nie obronisz go przed złem. Ten mały chłopiec to ja i Ty. Spotkaliśmy się po latach. Wziąłem go za rękę i wyszliśmy z tej otchłani. Teraz czuję ulgę. Kościół traci na zawsze wiele wspaniałych osób, bo troszczy się o siebie.

Dlatego odchodzimy – komentuje Artur Nowak.

 

Jakub, Bartek i Andrzej, główni bohaterowie „Zabawy w chowanego”  to nie są tylko ofiary księdza pedofila. To dorośli mężczyźni szukający swego miejsca w życiu mimo przeżytej traumy. Ich trudna odwaga zasługuje nie tylko na podziw i uznanie, ale jest przykładem dla tych, którzy ciągle się wahają czy im wolno opowiedzieć o swoim dramacie. Dzięki kochającym bliskim potrafią mówić o dramacie dzieciństwa dając słowa tym, którzy tej szansy do tej pory nie mieli. Każdy,  kto doświadczył podobnej traumy w polskim Kościele katolickim zetknął się z murem obojętności, niezrozumienia, a nawet wrogości nie tylko ze strony kościelnych urzędników, ale również ze strony „prawdziwych katolików”. Po tym filmie to nie my ofiary będziemy się wstydzić, ale nasi oprawcy i ci, którzy ich zbrodnie kryli i kryją do tej pory. Głos ofiar wreszcie wybrzmiał tak, jak na to zasługiwał. To film o odzyskiwaniu ludzkiej godności i wielkie oskarżenie bezdusznej instytucji – mówi Stanisław Obirek.

 

Artur Nowak – ur. w 1974 roku, adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych”, a także dziećmi duchownych „Dzieci, które gorszą”. Napisał też „Kroniki opętanej” – powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller „Zło” (współautor Mariusz Zielke). Centralna postać dokumentów braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” oraz „Zabawa w chowanego”.

 

Prof. dr hab. Stanisław Obirek – ur. w 1956 roku, antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita – wyświęcony w 1983 roku, w 2005 roku, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”.

 

 

16 maja 2020
Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7890 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca