Literatura

Dynamika sąsiedztwa

Opis książki znajdujący się na tylniej stronie okładki mówi czytelnikowi jasno: to będzie kolejna książka autorki naśladującej takie gwiazdy jak Danielle Steel czy Annę Dillon. Niestety to gorzka prawda. Książka nie zaskakuje. Czyta się beznamiętnie. Język jest prosty, czasami wręcz razi brakiem kunsztu, nie zadowoli ambitnych czytelników.

Barbara Delinsky, autorka książki to czołowa przedstawicielka amerykańskiej literatury kobiecej. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Delinsky pisze też anegdoty, porady. Mimo, iż w USA sprzedano miliony egzemplarzy jej książek, to i tak w Polsce mało kto zna jej twórczość. Ciekawą informacją dotyczącą literatury Barbary Delinsky jest fakt, że część dochodów z książek przeznacza ona na badania nad rakiem piersi (jej matka zmarła na ten właśnie nowotwór).

O swojej powieści „Sąsiadka" mówi: „Zawsze fascynowała mnie dynamika sąsiedztwa i konieczność zachowania równowagi między poufałością a dystansem".

Książka opowiada o małym, amerykańskim miasteczku, gdzie każdy ma wyznaczone miejsce, zadanie, cel. Wszyscy się tu znają i darzą siebie sympatią. Głowni bohaterowie to Amada i Graham- czytelnik zostaje wprowadzony w ich życie, tylko pozornie szczęśliwe, mianowicie małżeństwo bezskutecznie, od wielu lat, stara się o dziecko. Cały porządek świata sąsiadów legnie jednak w gruzach za sprawą wdowy-sąsiadki, która niespodziewanie zachodzi w ciąże.

I tu zaczyna się prawdziwa parodia: każda z kobiet podejrzewa swoich mężów o romans. Od tego momentu akcja nabiera tempa. Pełno tu ciekawych dialogów, śmiesznych scen. Zdarzeń, w których dosłownie wszyscy mężowie są podejrzani-nawet najbardziej obowiązkowi i kochający.

Jednak komizm sytuacyjny kończy się już za parę rozdziałów smutną sceną- czytelnik musi się zmierzyć z problemem samobójstwa.

Pisarka pokazuje tu jak wielką siłę mają zjawiska plotek, podejrzeń, spekulacji. Autorka chce uczulić czytelnika w kwestii zaufania, jest za pełną szczerości miłością, popiera dobroć, szczerość.

Książka pokazuje także proces rodzenia się solidarności wśród sąsiadów, jednoczenia się w obronie wspólnych interesów. Więcej już nie opisuję bo streszczę Wam całą powieść. Czytajcie, jeśli tylko znajdziecie macie ochotę, ja nie polecam.

Barbara Delinsky, Sąsiadka Wydawnictwo BIS

Sandra

Sandra

36 Wrocław
5 artykułów 26 tekstów 166 komentarzy
wieczorem jest już bardzo blisko świtu tak mało czasu więc o czym tu mówić


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca