Literatura

Widzialny świat Mark Slouka Seria: Proza Świata

"W czasie wojny matka poznała mężczyznę. Po tej historii, jak po każdej dobrej historii miłosnej, pozostały spustoszenia i broczące rany". Widzialny świat to piękna opowieść utkana z prawdy, wyobraźni i zmyślenia. Narrator, nowojorczyk, urodzony w Ameryce syn czeskich emigrantów, dorasta w atmosferze tajemnicy i powtarzanych szeptem strzępków rodzinnych wspomnień. Matka jawi się w nich jako pełna namiętności, żywiołowa kobieta, której życiorys skrywa tragiczną tajemnicę. Już jako dorosły człowiek postanawia pojechać do Pragi, mając nadzieję zrozumieć burzliwą przeszłość Ivany. Marzy, by poznać sekret młodzieńczej miłości łączącej matkę z Tomasem, członkiem ruchu oporu, prawdopodobnym zabójcą Reinharda Heydricha, Archanioła Zła, zastępcy protektora Czech i Moraw.

Nie będąc w stanie odtworzyć zdarzeń z przeszłości, pozwala działać wyobraźni, w której kochankowie stają się uczestnikami jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń II wojny światowej...

"Rzadko się zdarza, że tak złożona i wieloznaczna książka trafia prosto w serce. (...) Powieść Marka Slouki nie tylko zadaje pytanie o istotę narracji i związek między przeszłością a teraźniejszością, ale jest także porywająco opowiedzianą wspaniałą historią miłosną".
"The Washington Post"

"W Widzialnym świecie Slouka, syn czeskich emigrantów, spogląda w twarz śmierci i w głąb ciemnej studni miłości, by przedstawić spokojną, ale zapierającą dech w piersiach liryczną opowieść".
"The Seattle Times"

"Slouka opowiada tę historię niemal zbyt pięknie".
"The Independent"

"Mark Slouka już w pierwszym zdaniu uderza w ton łagodnej, prawie nieśmiałej melancholii i przepełnia nią całą fabułę, opowiadając o drobnych smutkach, z których składa się życie".
"The Irish Times"

"Zdanie za zdaniem, słowo za słowem – Mark Slouka to jeden z naszych najlepszych pisarzy. To książka, która bez wątpienia zapisze się w pamięci czytelników".
Collum McCann

"Piękna imaginacyjna podróż Marka Slouki w przeszłość swojej rodziny utwierdza mnie w przekonaniu, że pamięć jest najciekawszą z fikcji literackich".
Piotr Kofta "Dziennik"

Mark Slouka - amerykański pisarz Mark Slouka jest autorem powieści God’s Fool, uznanej przez "San Francisco Chronicle" za najlepszą książkę roku, zbioru opowiadań Lost Lake, uhonorowanej przez "The New York Timesa" tytułem "Notable Book of 1998", oraz opartej na faktach książki War of the Worlds. Trzy eseje jego autorstwa zostały włączone do antologii The Best American Essays, a kilka opowiadań – do zbioru Best American Short Stories. Za jedno z nich, The Woodcarvers Tale, otrzymał National Magazine Award w kategorii prozy. Regularnie współpracuje z "Harper’s Magazine", a na Uniwersytecie Chicago uczy kreatywnego pisania.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 czerwca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca